Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Japonia chce pomóc Polsce odejść od węgla. Mają nową technologię

195
Podziel się:

Według publicznego nadawcy NHK japońscy urzędnicy państwowi, w tym wiceminister gospodarki i przemysłu, przedstawią Polsce ofertę związaną z technologią wykorzystania amoniaku jako paliwa kotłowego w elektrowniach węglowych.

Japonia chce pomóc Polsce odejść od węgla. Mają nową technologię
PGE Elektrownia i Kopalnia Węgla Brunatnego Turów (East News, PIOTR DZIURMAN/REPORTER)

Delegacja rządu Japonii uda się w przyszłym tygodniu z wizytą do Warszawy w celu pogłębienia współpracy w obszarach takich jak energetyka jądrowa i energia odnawialna - ujawniła japońska telewizja NHK. Działania te mają pomóc Polsce w odejściu od węgla jako głównego źródła energii.

Według publicznego nadawcy japońscy urzędnicy państwowi, w tym wiceminister gospodarki i przemysłu, przedstawią ofertę związaną z technologią wykorzystania amoniaku jako paliwa kotłowego w elektrowniach węglowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: KPO a energia odnawialna

Nowa technologa dla węgla

JERA, największy japoński producent energii elektrycznej, poinformował pod koniec czerwca, że trzymiesięczne testy współspalania węgla z 20-procentową domieszką amoniaku w elektrowni cieplnej Hekinan w środkowej Japonii przyniosły "pozytywne rezultaty". Firma zapowiedziała wprowadzenie takiej mieszanki do wszystkich swoich elektrowni w ciągu najbliższej dekady.

Amoniak nie emituje dwutlenku węgla podczas spalania. Jednak większość tego paliwa powstaje w wyniku spalania gazu ziemnego lub LPG, który emituje zanieczyszczenia, co oznacza, że "szary" amoniak nie prowadzi do redukcji emisji dwutlenku węgla netto.

Obecnie również koszty są wyzwaniem. Jak napisał portal Nikkei Asia, przytaczając dane rządu w Tokio, wytworzenie energii ze spalania węgla z 20-proc. domieszką amoniaku kosztowałoby ok. 12,9 jena (0,43 zł) za kilowatogodzinę (kWh). W przypadku wytwarzania energii tylko z amoniaku produkowanego z gazu ziemnego to koszt 23,5 jena (ok. 0,6 zł) za kWh. To ponad dwa razy więcej niż koszt spalania samego węgla, który sięga 10,4 jena (ok. 0,27 zł) .

Polska chce współpracy

Według NHK "Warszawa ma nadzieję przyspieszyć swoje wysiłki na rzecz dekarbonizacji poprzez wprowadzenie zaawansowanej japońskiej technologii".

Podczas wizyty w Polsce strona japońska zamierza również omówić współpracę techniczną japońskich firm przy budowie nowych elektrowni jądrowych w Polsce - ujawnił japoński nadawca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(195)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Teodor R.
miesiąc temu
Nikt mnie nie przekona że kraj w którym wydobywa się węgiel z głębokości 1200m, dopłaca miliardy do wydobycia, ''produkuje '' 45 letnich emerytów górniczych, wytwarza najdroższy prąd w Europie ,nie jest krajem głupców !!.🤣🇵🇱🐏🐏
Marek P.
miesiąc temu
To tak jakbym mial pole ziemniakow, ale na obiad do schabowego kupowal baklazany, bo ziemniaki sa niemodne. Kabaret.
Anka
miesiąc temu
Chyba każdy z Polaków wie, że dopóki nie będziemy mieć elektrowni atomowych, to musimy spalać węgiel. A jednak głosujecie na niemieckich urzędników.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
ted
miesiąc temu
Wszyscy chcą pomóc Polsce z prądem chętnych masa a nas Polska jak łupie tak dalej łupie na podnoszeniu cen prądu żadnych zmian nie widać jeszcze trochę i zostanie nam przerzucenie na świeczki lub Egipskie ciemności.
Inowacja po n...
miesiąc temu
A po co nam energia jak niedlugo nic nie bedzie produkowane. Nawet wiadra plastikowe nie umiemy wyprodukowac
emigrant
miesiąc temu
Ta walka z weglem to walka Chin z cywilizowanym swiatem. Niestety glupcy z USA i EU sie na to nabieraja, albo z glupoty albo za $$$$.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (195)
Prezes
miesiąc temu
Zamknać jak najszybciej kopalnie. Gornicy tak drogo kosztują i fedrują, że utrzymanie tego stanu jest nieopłacalne.
Ralfi
miesiąc temu
Ja z tego rozumiem jedno: podwyżek cen energii elektrycznej ciąg dalszy. Czyli koszta produkcji coraz wyższe. Czyli inflacja nadal będzie "rozwijana". Czyli będzie coraz drożej. Czyli nasze oszczędności będą nadal topnieć. Czyli... (i tak dalej)
123
miesiąc temu
Przecież mamy już pierwszą niewidzialną elektrownie atomową której budowę obiecał profesor Donald Tusk i na której budowę wydano 700 milionów złotych. Jest tak tania i tak niewidzialna że jej miejsce budowy zna tylko jeden człowiek na świecie;)
BogdanP.
miesiąc temu
W Niemczech korzystaja ze swojego wegla po jego ZAAZOTOWANIU. Nastepne patent Polaka ukryty i nie stosowany wzgledem naszych jednych z najwiekszych w Europie zasobow wegla kamiennego Jego gazyfikacja pod Ziemia. Na powierzchnie wyplynie sam lotny gaz bez wydobywania. Wszystko zniknelo, Wegiel zapewne poczeka na nowego wlasciciela ZIEM POLSKICH zawierajacych jego zasoby. Takie numery tylko u nas traktuje sie nas jak glupszych od najglupszych
Gosc
miesiąc temu
Japonia moze nam pomoc bo ich Gospodarka jest daleko do przodu ,powinnismy korzystac zeby isc z postepem .Wybieramy i zaden nie specjalnie troszczy sie byle do Wyborow.
...
Następna strona