Ustawa o jawności cen mieszkań przeszła przez parlament. Sejm przyjął w środę sprawozdanie Komisji Infrastruktury wraz z poprawkami, które pojawiły się w Senacie. Później izba niższa przyjęła na posiedzeniu plenarnym wszystkie poprawki.
Jawne ceny mieszkań. Sejm przyjął poprawki
Senatorowie w głównej poprawce wnieśli, by ustawa dotyczyła również umów deweloperskich, a więc przy całym procesie zakupu mieszkania w stanie surowym. Pierwotny kształt projektu zakładał jawność cen tylko przy sprzedaży gotowych, już istniejących mieszkań.
Projekt nowelizacji o jawności cen mieszkań deweloperskich został przygotowany przez posłów Polski 2050. Osobiście firmuje go ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna-Pełczyńska Nałęcz. Zmiany zakładają nałożenie na deweloperów obowiązku prowadzenia własnej strony internetowej, na której mają podawać informacje o cenie metra kwadratowego oferowanych lokali, całych nieruchomości lub ich części, będących przedmiotem sprzedaży.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny mieszkań będą musiały być aktualizowane co 24 godziny, a sprzedający będzie musiał je archiwizować, tak by kupujący mógł je porównać. Za ukrywanie tych informacji lub ich niejasność przewidziano sankcje. Deweloper może zostać ukarany za niejawność lub wprowadzanie w błąd przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) grzywną w wysokości 4 proc. rocznego obrotu.
Zgodnie z regulacją, w przypadku rozbieżności pomiędzy ceną podaną, a ceną oferowaną przy zawarciu umowy, nabywca będzie miał prawo do żądania sprzedaży nieruchomości po cenie dla niego najkorzystniejszej. Ustawa ma wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.