Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. JCK
|

Jest źle. Długa lista bankrutów. Zagrożone regiony w kraju

33
Podziel się:

W pierwszej połowie 2021 r. sądy ogłosiły upadłość 201 firm. To o 9 firm mniej niż w II połowie ubiegłego roku i aż o 85 mniej niż w I półroczu 2020 r. Rekordowa, względem lat ubiegłych, była natomiast liczba restrukturyzacji.

Jest źle. Długa lista bankrutów. Zagrożone regiony w kraju
Restrukturyzacja lub upadłość to ostatni etap (pixaby)

Jak pokazują dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, od stycznia 2021 r. w Monitorze Sądowym opublikowano 1064 informacji o postępowaniach restrukturyzacyjnych firm. Niemal 87 proc. z nich stanowiło uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu.

Jak pisze interia.pl, choć pierwotnie wprowadzono je tylko na czas trwania epidemii, to prawdopodobnie zostanie z nami na stałe, o czym mogą świadczyć deklaracje Ministerstwa Sprawiedliwości. Jeśli tak się stanie, więcej firm będzie miało szansę uzdrowić swą sytuację finansową.

Postępowanie restrukturyzacyjne chroni bowiem firmy przed bankructwem na skutek zawarcia układu z wierzycielami oraz pozwala na zachowanie majątku przedsiębiorstwa przy jednoczesnej redukcji zobowiązań. Sama restrukturyzacja nie jest więc krokiem do upadłości, ale krokiem do uzdrowienia firmy.

Zobacz także: Wakacje 2021. UOKiK kontroluje bary i restauracje. Walka z paragonami grozy

Dane o upadłościach

Według KRD, w dniu upadłości 58 proc. firm było wpisanych do rejestru. Ich wierzyciele stracili łącznie 23 mln zł - pisze interia.pl.

Jeśli chodzi o firmy objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym, również co druga notowana w Monitorze Sądowym (50 proc.) była w dniu publikacji dłużnikiem KRD. Z tą różnicą, że tych ostatnich zadłużonych firm było ponad cztery razy więcej, a wartość ich zobowiązań wynosi już nie 23 mln zł, a blisko 82 mln zł! 

Najwięcej zadłużonych bankrutów w dniu upadłości prowadziło swą działalność w województwie mazowieckim, dalej - wielkopolskim i dolnośląskim. Ale pod względem wartości zobowiązań niechlubnym liderem jest tutaj województwo pomorskie (5,1 mln zł), następnie śląskie (3,9 mln zł) i mazowieckie (3,6 mln zł).

W przypadku firm w restrukturyzacji najwięcej dłużników odnotowano w woj. mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. Pod względem sumy zadłużenia mamy identyczną kolejność: woj. mazowieckie (21,7 mln zł), wielkopolskie (10,7 mln zł) i śląskie (9,8 mln zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
firma
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
b0b
3 lata temu
Dokladnie to samo dzialo sie w Polsce zaraz po 2000-cznym roku. Wtedy tez wyjechalem na stale. Czasem czytam co tam w Polsce i wiedze ze kociol taki sam. Co roku nowe prawo, nowe podatki, klody pod nogi, firmy padaja bo nie maja wsparcia. Zal.
mmm
3 lata temu
dane o bankructwach są kilkukrotnie zaniżone. bo małe firmy (szczególnie jednoosobowe działalności) umierają po cichu. po prostu zaprzestają działalności bez procedury upadłościowej, bo ta jest kosztowna. Zostają długi wobec kontrahentów. Nie do spłacenia. I kolejne firmy popadają w kłopoty. dane o restrukturyzacji uproszczonej są prawdziwe, bo dają szanse, na pozbycie się większości długów na koszt kontrahentów (patrz Getback z 75% redukcją zobowiązań i 8 lat na spłatę tych 25% - majstersztyk!). Z tego szczególnie korzystają średnie i całkiem spore firmy.
dobrobyt pis
3 lata temu
trawa i kora dla polaka,,,nie za darmo
znawca tematu
3 lata temu
PO takim artykule trzeba ogladnąc TVPIS tam wszystko rosnie ,rozwija sie w szybkim tepie z ludziom zyje sie lepiej
POlak
3 lata temu
Przecież Morawiecki już wcześniej u Sowy powiedział że będziemy pracować za miskę ryżu, więc stworzyli do tego nowy pisowski
...
Następna strona