Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
SAS
|
aktualizacja

Jeszcze nie zaczęli odbudowy Pałacu Saskiego. Ale urzędnicy już chcą kupić samochody

166
Podziel się:

Odbudowa Pałacu Saskiego to sprawa wysoce kontrowersyjna. I na ten stos kontrowersji właśnie położono nową warstwę. Spółka powołana do tego celu jeszcze nie ruszyła, ale już przystąpiła do rządowego przetargu na samochody.

Jeszcze nie zaczęli odbudowy Pałacu Saskiego. Ale urzędnicy już chcą kupić samochody
Minister Piotr Gliński zapowiada powołanie spółki celowej do odbudowy Pałacu Saskiego (East News, Piotr Molecki)

Dość powiedzieć, że owe samochody niespecjalnie nadają się do prac budowlanych. Chyba że istotne znaczenie w przewozie mają podgrzewane fotele. O całej sprawie donosi "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tomasz Siemoniak o odbudowie Pałacu Saskiego: to jeden z wielu dmuchanym balonów PiS-u

Nowe samochody dla spółki Pałac Saski

Pałac Saski, bo tak nazywa się spółka celowa, przystąpił do rządowego przetargu na samochody. Dla siebie potrzebuje czterech:

- auta hatchback, silnik benzynowy, moc 120 KM, na wyposażeniu m.in. podgrzewane fotele,

- auta SUV z silnikiem benzynowym, moc 150 KM, na wyposażeniu czujniki parkowania i asystent martwego pola,

- hatchback z silnikiem elektrycznym o mocy 140 KM z asystentem martwego pola,

- 5-drzwiowy samochód z napędem elektrycznym o mocy 150 KM.

Dodatkowo w zamówieniu sprecyzowano, że auta mają mieć przyciemnione szyby i kamery 360 stopni. Resort kultury, który nadzoruje ten projekt, nie odpowiedział na pytania "Faktu", zrobiła to Kancelaria Premiera.

W odpowiedzi czytamy, że owe 4 samochody to element większego przetargu na dostawę blisko 350 aut. Jak wskazała KPRM, "postępowanie przeprowadzane jest na podstawie umów ramowych". "Jednostki, które zgłosiły zapotrzebowanie, nie są zobowiązane do zakupu pojazdów. Umowy będą obowiązywały przez 24 miesiące". Innymi uczestnikami przetargu są np. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czy resort finansów.

Kontrowersyjny projekt resortu kultury

Jak pisaliśmy w money.pl, projekt odbudowy Pałacu Saskiego budził duże kontrowersje. Jeden ze sztandarowych projektów ministra Glińskiego ma finansowych rozmach, bo odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz sąsiadujących z nimi kamienic będzie kosztowała 2,5 mld zł. Zadbano też o zarząd celowej spółki.

Jak pisaliśmy w money.pl, pensja nie będzie mogła przekroczyć pięciokrotności wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Mówimy tu o kwocie oscylującej wokół 30 tys. zł miesięcznie brutto.

Prezesem został Jan Edmund Kowalski, wiceprezesem ds. finansowych Robert Cicirko, a członkiem zarządu Robert Bernisz. Sam minister Gliński podczas ogłaszania planu podkreślał, że "decyzja o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej dopełnia historyczne założenie architektoniczne, a także kończy proces obudowy Warszawy po zniszczeniach wojennych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(166)
gość
2 lata temu
Przed wyrzuceniem po przegranej w ramach licytacji wewnętrznej odkupią za grosze te samochody!!!!!!!!!!!!!!!!
sgdr
2 lata temu
Odbudowano pałac Jabłonowskich z resztą pierzei Placu Teatralnego to dlaczego nie można odbudować pałacu "Saskiego"? Jaka to jest kontrowersja bo nie rozumiem? Tyle kasy podatników idzie na zmarnowanie, a na odbudowanie malutkiej części stolicy to już nie można bo szkoda pieniędzy?
kol
2 lata temu
Pałace to buduje Putin, Polska musi budować coś co da nam rozwój a nie cofanie się w czasie.Polsce potrzebne są uniwersytety, rozwój technologii i modernizacja armii na nowoczesną, z pałacami lepiej nie zaczynać, Polacy tego nie lubią.Ziobro zachowuje się jak Putin, chce rządzić w Polsce wszystkimi sędziami, za to my Polacy musimy płacić kary do UE za brak umowy z unią w sprawie ID. Prezydent A.Duda uzgodnił warunki z UE ale Ziobro i Morawiecki wszystko robią by ich nie spełnić, powinni odejść z rządu.Przez nich Polska traci dostęp do subwencji z unii i 770 miliardów.
kol
2 lata temu
Pałace to buduje Putin, Polska musi budować coś co da nam rozwój a nie cofanie się w czasie.Polsce potrzebne są uniwersytety, rozwój technologii i modernizacja armii na nowoczesną, z pałacami lepiej nie zaczynać, Polacy tego nie lubią.Ziobro zachowuje się jak Putin, chce rządzić w Polsce wszystkimi sędziami, za to my Polacy musimy płacić kary do UE za brak umowy z unią w sprawie ID. Prezydent A.Duda uzgodnił warunki z UE ale Ziobro i Morawiecki wszystko robią by ich nie spełnić, powinni odejść z rządu.
Luki
2 lata temu
Odbudować koniecznie! Wreszcie jakiś dobry pomysł. Tylko bez trwonienia kasy tam, gdzie nie trzeba. Ja chętnie kupię cegiełkę na ten pałac, tak jak wielu, Polaków, w tym Powstańców, którzy się pod tym projektem podpisali. Chcę powrotu, na ile to możliwe, pięknej przedwojennej Polski!!!
...
Następna strona