Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Kancelaria Premiera na celowniku NIK. Pod lupą dotacja dla fundacji związanej z ojcem Rydzykiem

473
Podziel się:

Najwyższa Izba Kontroli ma kilka uwag do sposobu wydawania pieniędzy przez Kancelarię Premiera. Kontrolerzy zakwestionowali wydatki dotyczące m.in. stworzenia w Toruniu Parku Pamięci przez organizację Lux Veritatis, a także te związane z promocją Polskiego Ładu. KPRM nie otrzymała pozytywnej oceny od NIK.

Kancelaria Premiera na celowniku NIK. Pod lupą dotacja dla fundacji związanej z ojcem Rydzykiem
NIK kwestionuje wydatki Kancelarii Premiera m.in. na organizację Lux Veritatis związaną z ojcem Tadeuszem Rydzykiem (PAP, PAP/Lech Muszyński)

O sprawie pisze "Rzeczpospolita", która przypomina, że NIK co roku bada wykonanie budżetów najważniejszych instytucji. W przypadku Kancelarii Premiera przedstawiciele Izby wydali negatywną opinię dla powołanego przez premiera Mateusza Morawieckiego Instytutu de Republica oraz zakwestionowali sześć dotacji za nieprzestrzeganie procedur. Dlatego NIK nie wydała opinii pozytywnej dla KPRM, lecz opisową.

Na celowniku dotacje na Lux Veritatis czy promocję Polskiego Ładu

Jedną z dotacji budzących wątpliwości kontrolerów jest ta przyznana organizacji Lux Veritatis na stworzenie parku Pamięci Narodowej, którego pomysłodawcą był. o. Tadeusz Rydzyk. Kancelaria Premiera przyznała w ubiegłym roku na budowę postumentów 3 mln złotych, a zrobiła to - według NIK - niezgodnie z wewnętrznymi regulacjami.

Dotacja ta wzbudziła zresztą też sprzeciw działającego w KPRM zespołu do spraw oceny ofert realizacji zadania publicznego. Zauważył on, że rząd już wcześniej wyłożył na tenże park 8 mln złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy czyszczą konta i kupują mieszkania. "To ustabilizuje rynek najmu"

Kontrolerzy mają też uwagi do sposobu promocji Polskiego Ładu. Według NIK dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu (CIR) przy zawieraniu umów na zakup czasu antenowego i przestrzeni reklamowej (warte łącznie ponad 2,2 mln złotych) przekroczył swój zakres upoważnienia do zaciągania zobowiązań - czytamy w "Rz".

CIR nie zgadza się z NIK

KPRM zgłosiła do raportu NIK, a dotyczyły one m.in. wspomnianego wyżej przekroczenia przez dyrektora CIR zakresu upoważnienia do zaciągania zobowiązań. Zostały one jednak odrzucone przez kolegium NIK.

W odpowiedzi na pytania dziennika CIR zapewnia, że wydatki na kampanię Polskiego Ładu były "zgodne z planem finansowym KPRM". Dodaje też, że w wyniku wewnętrznego audytu (jeszcze przed kontrolą NIK) podjęto działania naprawcze w stosunku do zakresu upoważnienia dyrektora CIR - pisze "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(473)
Polak
miesiąc temu
wróg zagraża Polsce, a pisowcy wydają kasę na pisiewiczów, rydzyków i propagandę. HAŃBA !
POL
miesiąc temu
PANI MINISTRZE ZIOBRO i PANIE TUSKU.....KIEDY W POLSCE PODNIESIECIE STAWKI BIEGŁYM SĄDOWYM W DZIEDZINIE MEDYCYNY....CZY WY PAMIĘTACIE Z KTÓREGO ROKU JEST USTAWA I ROZPORZĄDZENIE W TEJ SPRAWIE????
Mirek F.
miesiąc temu
POLSKIEGO BURDELU ciąg dalszy -- konstytucja mówi o rozdziale państwa od kościoła oraz o zakazie finansowania instytucji kościelnych -- inaczej mówiąc od 1989 roku wszystkie rządy posierpniowe ŁAMIĄ KONSTYTUCJE !!!!!!! -- podobnie z konkordatem bez narodowego referendum -- to stwierdzenie do fachowca konstytucjonalisty Marcina Matczaka
max
miesiąc temu
Od czasów pandemii PiS nakradł tyle kasy że to przechodzi ludzkie pojęcie, wszystkie dotychczasowe rządy razem wzięte po 89 roku nie zdefraudowały takich sum jakie zdefraudował PiS. Tak się właśnie kończą rządy tych którzy mają w swoich rękach wszystkie służby, prokuraturę, sądy, trybunały, itp, itd... obecnie żadna instytucja nie ma kontroli nad rządem i naszymi pieniędzmi.
Anna
miesiąc temu
A może by tak pan premierek Mateuszek nie rozdawał naszych pieniędzy tylko dał te parę milionów ze swoich, które na marginesie zarobił dzięki klerowi.
...
Następna strona