Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Kandydatka PiS nie zasiądzie w Radzie Polityki Pieniężnej. Zrezygnowała, choć otrzymała rekomendację

39
Podziel się:

Prof. Elżbieta Ostrowska zrezygnowała z kandydowania do RPP — informuje Polska Agencja Prasowa. Jedynym kandydatem z ramienia Sejmu do RPP jest teraz Wiesław Janczyk poseł PiS, który pełni funkcję przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na czwartek 27 stycznia.

Kandydatka PiS nie zasiądzie w Radzie Polityki Pieniężnej. Zrezygnowała, choć otrzymała rekomendację
Elżbieta Ostrowska (PAP, Radek Pietruszka)

O tym, że prof. Elżbieta Ostrowska zrezygnowała z kandydowania do RPP, dowiadujemy się z sejmowego druku nr 1915. Tydzień wcześniej, w środę 19 stycznia, uzyskała wraz z Wiesławem Janczykiem rekomendację komisji finansów. W jej trakcie odpowiadali m.in. na pytania o wejście Polski do strefy euro.

"Dla mnie jest istotne, aby nasz kraj funkcjonował w Unii Europejskiej i wejście do strefy euro miałoby dużo pozytywnych rezultatów, nie tylko z punktu widzenia gospodarczego, ale także z punktu widzenia obywatela, choćby w kwestii turystyki czy kosztów transakcyjnych — powiedziała prof. Ostrowska. Nie podjęła się jednak prognozowania, kiedy — i czy w ogóle — będzie możliwe przyjęcie wspólnej waluty nad Wisłą.

Rezygnacja Elżbiety Ostrowskiej oznacza, że z ramienia Sejmu jedynym kandydatem do RPP jest teraz poseł Janczyk." Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na czwartek, po południu" - informuje Polska Agencja Prasowa.

Trzech członków RPP do zastąpienia

Skład Rady Polityki Pieniężnej musi się niedługo zmienić, bo z ramienia Sejmu kadencja kończy się 9 lutego Grażynie Ancyparowicz oraz Erykowi Łonowi, a 30 marca Jerzemu Żyżyńskiemu.

Elżbieta Ostrowska jest obecnie zatrudniona na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Zarządzania, Katedra Bankowości i Finansów. W 1983 r. uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych, a dziesięć lat później doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. W 2002 r. otrzymała tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych, "na podstawie dorobku naukowego i monografii pt. Ryzyko inwestycyjne. Identyfikacja i metody oceny".

Zobacz także: Nowa fala inflacji. "Ceny będą rosły, ale dużo wolniej"

Wiesław Janczyk, poseł PiS, obecnie pełni funkcję przewodniczącego sejmowej komisji finansów. W latach 2016-2018 był sekretarzem stanu w resorcie finansów, a także przewodniczącym Komisji Nadzoru Audytowego. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na wydziale filologicznym. Studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i zarządzania finansami ukończył w Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. W roku 2017 uzyskał wpis na listę doradców podatkowych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
olga
2 lata temu
kaplicaaa !
&U8*opl;'[-=
2 lata temu
To pan poseł po szkole w Nowym Sączu ma kwalifikacje wręcz światowe. Sytuacja naszych finansów publicznych świadczy o tym najlepiej....
Co tam
2 lata temu
u Biereckiego slychać pani profesor?
Pani
2 lata temu
profesor. Może coś o SKOK pani powie?
Znalazłem
2 lata temu
w necie taki rodzynek. Prof. Ostrowska nie powiedziała też posłom całej prawdy o swojej karierze, a dokładniej – o związkach ze Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi (SKOK). Pytał ją o nie poseł Koalicji Obywatelskiej Jarosław Urbaniak, zaznaczając że chce, by opowiedziała o współpracy z Kasami „szeroko, bardzo szeroko”. Odnosząc się do CV kandydatki do RPP, zawartego w sejmowym druku, mówił: „Pani napisała, że jest pani »członkinią rady naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego«. Chciałbym zapytać, jak ten Instytut tak naprawdę się nazywa, bo w internecie, w rejestrach można znaleźć trochę inną nazwę”. Pełna nazwa, o którą pytał poseł to: „Spółdzielczy Instytut Naukowy G. Bierecki Spółka Jawna” (dalej: SIN). Właścicielami tej spółki są: Grzegorz Bierecki – były szef Krajowej SKOK (kiedyś nadzorowała wszystkie Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe działające w Polsce), członek władz licznych podmiotów należących do systemu SKOK, a równocześnie senator PiS, jego brat Jarosław – od początku lat 90. związany ze SKOKami, były radny PiS w pomorskim sejmiku, dziś członek rady Narodowego Instytutu Wolności oraz spadkobiercy Adama Jedlińskiego, autora projektu pierwszej ustawy o SKOK i innych rozwiązań prawnych dotyczących Kas, prywatnie przyjaciela Lecha Kaczyńskiego. Prof. Ostrowska tłumaczyła, że została zaproszona do współpracy z tym Instytutem, by wspomagać jego działalność wydawniczą. I że może być kojarzona ze Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi, bo idea SIN właśnie „związana była niejako z tymi Kasami”.
...
Następna strona