Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Kary dla Facebooka, Amazona i Google. Bruksela chce nowych, surowych przepisów

7
Podziel się:

Internetowi giganci, którzy stosują nieuczciwe praktyki, muszą liczyć się z karami. Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego opowiedziała się we wtorek za nakładaniem sankcji na takie firmy. Nowe regulacje zakładają, że Komisja Europejska będzie prowadziła dochodzenia rynkowe w tej sprawie.

Kary dla Facebooka, Amazona i Google. Bruksela chce nowych, surowych przepisów
Kary dla Facebooka, Amazona i Google? Bruksela chce nowych, surowych przepisów (Flickr, The.Comedian, (CC BY 2.0))

Regulacja ma dotyczyć takich firm, jak Google, Apple, Facebook czy Amazon. We wtorek komisja PE przyjęła projekt 42 głosami za, przy 2 głosach przeciw i 1 wstrzymującym się. Zgodnie z propozycjami przepisów, jeżeli firma nie przestrzega unijnego prawa konkurencji, Komisja będzie mogła nałożyć na nią kary pieniężne w wysokości "nie mniej niż 4 proc. i nie więcej niż 20 proc." całkowitego światowego obrotu.

Wolny rynek nie wystarczy?

- UE opowiada się za konkurencją, ale nie chcemy, aby większe firmy stawały się coraz większe i większe kosztem konsumentów i europejskiej gospodarki – powiedział sprawozdawca projektu europoseł Andreas Schwab.

- Dziś jasne jest, że same zasady konkurencji nie są w stanie rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi mamy do czynienia w przypadku gigantów technologicznych. Ustawa o rynkach cyfrowych wykluczy te praktyki, wysyłając wyraźny sygnał wszystkim konsumentom i przedsiębiorstwom na jednolitym rynku: przepisy ustalają współpracodawcy, a nie firmy prywatne - dodał.

Zobacz także: Inflacja szaleje, złoty spada, kredyty drożeją. Glapiński do wymiany?

Proponowana regulacja będzie miała zastosowanie do największych firm świadczących tzw. usługi w sieci, które najczęściej stoją za nieuczciwymi praktykami. Obejmują one usługi pośrednictwa internetowego, sieci społecznościowe, wyszukiwarki, systemy operacyjne, usługi reklamowe online, przetwarzanie w chmurze i usługi udostępniania wideo. Posłowie do PE włączyli również w ten zakres przeglądarki internetowe, wirtualnych asystentów i Connected TV.

Kogo obejmą nowe przepisy

Posłowie do PE zaproponowali również podwyższenie progów ilościowych dla przedsiębiorstwa objętego zakresem DMA do 8 miliardów euro rocznie w przypadku obrotów w Europejskim Obszarze Gospodarczym i 80 miliardów euro w przypadku kapitalizacji rynkowej.

Aby firma była objęta nowymi przepisami, musi świadczyć usługi w co najmniej trzech krajach UE i mieć co najmniej 45 milionów użytkowników końcowych miesięcznie, a także ponad 10 tys. użytkowników biznesowych.

DMA ma zostać poddana pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym w grudniu 2021 r. Zatwierdzony tekst stanie się wówczas mandatem Parlamentu do negocjacji z rządami UE, które mają się rozpocząć podczas francuskiej prezydencji Rady w pierwszym półroczu 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
190111
2 lata temu
A może czas rozdzielić tych gigantów n70 firm niezsleznych od siebie.Jezeli to nie pomoze to czas je zamknąć. Czas przyjrzeć się zarabianiu na samobójstwach i innych patostremach.
yxyxyx
2 lata temu
nie mam Facebooka i żyję.
Jerzy
2 lata temu
A kto zabierze się za kartele OPEC. Robią co chcą
Chyba napisze
2 lata temu
Jeden z pierwszych komentarzy. Ale jestem za. Google Twitter Facebook i inni nic sobie nie robia z tego ze stosuja takie praktyki. Kto ich ma powstrzymac. Nie ma takiej instytucji na Swiecie. Od Google trzymam sie jak najdalej nie instaluje zadnych aplikacji na telefonie bo mam stara Nokie bez Androida. Nawet nie korzystam z wyszukiwarki tylko Duck Go. Dlaczego bo Google mnie caly czas sledza i obserwuja niby dla mojego dobra. Mam gdzies ich troske o moje dobro . Inni rowniez sledza ale nie tak natretnie.
tja
2 lata temu
Martwe przepisy a tymczasem korporacje placą srednio 0,05% podatku CIT od swoich przychodow, podczas gdy plebsowi wlasnie sie podwyzszylo podatki o dodatkowy podatek 9% (zwany niepozornie skladka zdrowotna). "Nie bedziesz nic miał na wlasnosc i bedziesz szczesliwy a wszystko co potrzebujesz wynajmiesz" tak brzmi haslo słynnego Klausa Schwaba (kto nie slyszal o nim ten powinien wrócic do podstawówki). Ten sam facet na kilka lat przed premierą pandemii na wizji przed kamerami zapowiedział plan wszczepiania certyfikatów zdrowia w formie czipów - proszę tu te nagranie z 2016r (należy skasować spację w adresie): wolnemedia. net/schwab-chce-zaczipowac-ludzkosc-przepustkami-zdrowia/ Dacie wiarę? Człowiek przed którym w Davos klęka Merkel i wszyscy liderzy światowi bredzi o czipowaniu ludzi... Może wypadałoby na kóryms ze zlotów w Davos powyzywać go że jest "arcyfoliarzem" hę?