Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

KE boi się sprzętu Huawei. Chodzi o bezpieczeństwo

4
Podziel się:

Komisja Europejska obawia się o kwestie cyberbezpieczeństwa, jeśli chodzi o smartfony chińskiego koncernu Huawei. - Komisja nie korzysta ze sprzętu sieciowego Huawei. To samo dotyczy wszystkich instytucji i agencji, które korzystają z umowy dotyczącej sprzętu sieciowego Komisji - powiedziała rzeczniczka KE Nathalie Vandystadt.

Chiński gigant Huawei jest w centrum szpiegowskich kontrowersji
Chiński gigant Huawei jest w centrum szpiegowskich kontrowersji (PAP/EPA, Wu Hong)

Huawei to jeden z największych producentów telefonów komórkowych na świecie. Jak pisze rmf24.pl, wokół firmy narasta w ostatnich miesiącach coraz więcej kontrowersji. Stany Zjednoczone uważają, że jej sprzęt może być używany przez władze chińskie do szpiegowania i ograniczają dostęp Huawei do amerykańskiego rynku.

Podobne wątpliwości zaczynają mieć też niektóre państwa europejskie. Sprawa nabiera szczególnego znaczenia z związku z tym, że część państw przymierza się do rozpisania bądź rozstrzygnięcia przetargów na sieci 5G i w niektórych dyskutowana jest kwestia wykluczenia z nich Huawei.

Według portalu wnp.pl, problem dostrzegają urzędnicy w Brukseli. Mają również duże wątpliwości co do kwestii bezpieczeństwa związanych ze urządzeniami chińskiego giganta.

Ewentualna decyzja o wykluczeniu danej spółki ze swoich rynków ze względów bezpieczeństwa narodowego należy do państw członkowskich. - To kraje członkowskie UE decydują, czy chcą wykluczyć taką firmę - podkreśliła rzeczniczka KE Nathalie Vandystadt.

KE bardzo dokładnie monitoruje informacje, które docierają do niej w sprawie chińskiego koncernu i bada sprawę.

Przypomnijmy, że na początku grudnia w Kanadzie zatrzymana została Meng Wanzhou, dyrektor finansowa tamtejszego oddziału Huawei, prywatnie córka założyciela firmy. Podejrzenia dotyczą łamania amerykański sankcji. Grozi jej ekstradycja do USA, a tam proces i więzienie. 12 stycznia Huawei Canada poinformowała, że kolejny wiceprezes - Scott Bradley opuszcza stanowisko. Jak sugerują media spawa ma związek z działalnością Meng Wanzhou.

W Polsce sprawa wykorzystywania sprzętu Huawei przez operatorów do budowy sieci 5G jest pilnie analizowana, przekonuje money.pl Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. - Sprawa jest w toku. W najbliższym czasie będziemy chcieli wydać jakąś rekomendację - zaznacza.

- Wymieniamy się informacjami z sojusznikami w NATO i Unii Europejskiej. Idealnie byłoby, by nasze podejście było spójne i skoordynowane - podkreśla wiceminister. - Siłą rzeczy, informacje i sygnały, które dostajemy z NATO, prowadzą do tego, że w najbliższym czasie będziemy chcieli wydać jakąś rekomendację.

Czy Polska pójdzie w ślady USA? Ministerstwo cyfryzacji w rozmowie z money.pl przekonuje, że na tego typu deklaracje jest jeszcze za wcześnie.

- Dokładna forma czy tryb komunikatu - na ile będzie to ostrzeżenie, a na ile polecenie - podlega wciąż analizie. Nie chcemy działać pochopnie. Chcemy, by była to nasza autonomiczna decyzja. Sprawę analizujemy, absolutnie jej nie bagatelizujemy - przekonuje w rozmowie z money.pl Karol Okoński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
liczę , że to...
5 lata temu
A ja mam reuter z modemem Huawei i specjalnie się nie boję , bo słyszałem , że nie wszyscy Chińczycy znają polski.
esbek
5 lata temu
A Google, czy Windows 10 się nie boją?
Gen
5 lata temu
USA czyszcza konkurencje, to wszystko! Czy ktos mysli ze iPhonow nie podsluchuja?
asasa
5 lata temu
proponowałbym to uczynić polsce