Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

KE chce wspólnych zakupów gazu. Jest pakiet dodatkowych propozycji ws. energii

30
Podziel się:

Wspólne zakupy gazu, wprowadzenie mechanizmu ograniczenia cen na głównej europejskiej giełdzie gazu TTF, dalsze ograniczanie zużycia i mechanizm alokacji gazu dla państw członkowskich dotkniętych niedoborem surowca - to dodatkowe propozycje dotyczące redukcji cen energii, które we wtorek przedstawiła Komisja Europejska.

KE chce wspólnych zakupów gazu. Jest pakiet dodatkowych propozycji ws. energii
Ursula don der Leyen (Getty Images, Nicolas Economou)

- Działamy w jedności i dobrze przygotowaliśmy się na nadchodzącą zimę, napełniając nasze magazyny gazu, oszczędzając energię i znajdując nowych dostawców. Teraz możemy poradzić sobie z nadmiernymi i niestabilnymi cenami z większym spokojem - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Von der Leyen i Scholz o Polsce. Dyplomata: sympatycznie, ale niewiele więcej

Walka ze wzrostem cen energii w UE. Są dodatkowe propozycje

- Wprowadzimy tymczasowy mechanizm ograniczania zawyżonych cen na tę zimę, podczas gdy opracowujemy nowy punkt referencyjny, aby handel LNG był uczciwszy. Zapewniamy narzędzia prawne wspólnych zakupów gazu w UE, zapewniamy solidarność w zakresie bezpieczeństwa dostaw dla wszystkich państw członkowskich i negocjujemy z naszymi niezawodnymi dostawcami gazu, aby zapewnić sobie gaz po przystępnych cenach - wskazała szefowa KE.

Zgodnie z propozycją KE kraje byłyby zobowiązane do wspólnego zakupu 15 proc. ilości potrzebnej do osiągnięcia celu UE, jakim jest wypełnienie magazynów gazu do 90 proc. do 1 listopada 2023 r.

Von der Leyen dodała, że kraje UE muszą przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii i infrastrukturę. - Inwestowanie więcej i szybciej w czystą transformację energetyczną jest naszą strukturalną odpowiedzią na ten kryzys energetyczny - przekonywała.

Komisarz UE ds. energii Kadri Simson podkreśliła, że inwazja Rosji na Ukrainę zasadniczo zmieniła sytuację na unijnym rynku energii.

- Narzędzia i zasady, które służyły nam dotychczas, nie wystarczają już do zapewnienia bezpiecznych i przystępnych cenowo dostaw energii. Aby skutecznie poradzić sobie z tym kryzysem, musimy mieć możliwość wspólnego kupowania gazu, rozwiązać problem zbyt wysokich cen i zapewnić solidarność wśród naszych państw członkowskich w przypadku niedoborów - oznajmiła Simson.

- Kroki, które podjęliśmy do tej pory, działają - ceny i popyt spadają. Ale dzisiejsze propozycje są potrzebne, aby lepiej przygotować się na tę zimę i późniejszy okres - dodała komisarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
jaan
rok temu
"Działamy w jedności" i "zapewnić solidarność wśród naszych naszych państw" Świadczy to o strachu Niemców przed brakami gazu dla swojego kraju. Co do wspólnych zakupów - zgoda, ale na dzielenie się z Niemcami tylko po zaprzestaniu szykanowania Polski.
dziobak
2 lata temu
Przez Nord strem chcieli wykolegować wszystkie kraje. Solidarność ale jaka cemy gazu kto podbijał na giełdzie gazu czy nie czasem Niemiaszki a jak twoga to do Boga bo gazu za mało. Przecież z polskiego gazociągu zgodnie z WP miał płynąć do Niemiec bo podpisali kontrakt a Polacy mieli tylko patrzeć i zero gazu.
1970
2 lata temu
Bardzo dobrze Jestem za dokładnie tak jak z kpo Tylko tym razem Polska powinna wszystko podpisać. Niech Już zaczną spłacać a później rozdzielimy według praworządności
Alojzy
2 lata temu
Czyli schodzimy do podziemi i przytulamy się mocno żeby nie zamarznąć ;))) Albo kupujemy kunę która będzie nas ganiać i też nie pozwoli nam zamarznąć ;))) Komuniści na fali !!!! Yyyeeeeaaaaaaa!!!! Hahaha
antue
2 lata temu
Mam pomalu dosc tej unii. Jak kilka lat temu byla sprawa podnoszona, to Niemcy zawetowali. Dlaczego? Bo im nikt nordstreamu jeszcze nie wysadzil i zarabiali na marzy z ruskiego gazu. Dzisiaj jak sa w najgorszej sytuacji w Europie, to wszyscy sie beda musieli z nimi dzielic
...
Następna strona