Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Kiedy należy się urlop bezpłatny. Czy pracodawca może odmówić udzielenia go?

0
Podziel się:

Urlop bezpłatny to jeden z rodzajów urlopów, jakie przysługują pracownikom i jest udzielany wyłącznie na jego wniosek. Pracodawca nie może zmusić pracownika do tego, by poszedł na bezpłatny urlop, ale może odmówić udzielenia go.

Urlop bezpłatny jest nielimitowany. Przepisy nie określają żadnej granicy, do jakiej może być on udzielony.
Urlop bezpłatny jest nielimitowany. Przepisy nie określają żadnej granicy, do jakiej może być on udzielony.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm ma problemy z płynnością finansową i na różne sposoby szuka oszczędności. Jednym z nich jest wysyłanie pracowników na urlop, co jest jednak niezgodne z prawem. Pracodawcy domagają się zmian, które zezwolą im na udzielanie pracownikom przymusowego urlop. Takich regulacji nie chcą związki zawodowe.

Kiedy należy się urlop bezpłatny?

Urlop bezpłatny to przerwa w wykonywaniu pracy. Podczas niej zawieszeniu ulegają obowiązki pracownika i pracodawcy. Nie jest on wliczany do stażu pracy. Za okres zwolnienia ze świadczenia pracy nie przysługuje pracownikowi wynagrodzenie i nie ma on prawa do pobierania świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Urlop bezpłatny jest nielimitowany. Przepisy nie określają żadnej granicy, do jakiej może być on udzielony. Pracownik, który przebywa na urlopie bezpłatnym nie może otrzymać wypowiedzenia umowy o pracę.

Czy pracodawca może odmówić urlopu bezpłatnego?

Urlop bezpłatny jest udzielany na pisemny wniosek pracownika. Ten nie musi uzasadniać swojej decyzji. Pracownik może składać wniosek o urlop bezpłatny w celu podjęcia innej pracy, odpoczynku lub sprawowania opieki nad dzieckiem. Pracodawca ma jednak prawo do tego, by odmówić pracownikowi urlopu bezpłatnego.

Dodajmy, że pracodawca nie może zmusić pracownika do jego wzięcia ani skierować go na taki urlop. Nawet w obliczu problemów finansowych firmy spowodowanych epidemią koronawirusa pracodawca nie ma takiej możliwości.

Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

Przepisy nie zezwalają na to, by pracodawca mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy. Może się to jednak zmienić ze względu na epidemię koronawirusa. Pracodawcy chcą mieć możliwość wysłania pracownika na maksymalnie 14-dniowy urlop.

Zgodnie z prawem, istnieją dwie możliwości, w którym pracownik musi iść na urlop w terminie wyznaczonym przez pracodawcę. Pierwszą jest okres wypowiedzenia umowy o pracę. Wtedy pracownik jest zobowiązany do tego, by wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli.

Drugą opcją, w której pracodawca zobowiązuje pracownika do wykorzystania urlopu w odgórnie narzuconym terminie jest zbliżający się okres wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. W każdym innym przypadku urlopu udziela się wyłącznie na wniosek pracownika.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)