Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Kiedy obniżka stóp procentowych? Fundusz Walutowy zdradza prognozę

17
Podziel się:

Polityka monetarna w Polsce powinna pozostać restrykcyjna co najmniej do 2025 r., w połowie przyszłego roku może pojawić się przestrzeń do stopniowych i ograniczonych obniżek stóp proc. - ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy, w komunikacie końcowym podsumowującym pobyt misji Funduszu w Polsce.

Kiedy obniżka stóp procentowych? Fundusz Walutowy zdradza prognozę
Kiedy obniżka stóp procentowych? Fundusz Walutowy zdradza prognozę (Adobe Stock)

Polityka pieniężna w Polsce pozostaje restrykcyjna, co jest zgodne z zaostrzeniem się oczekiwań inflacyjnych. Od listopada 2023 r. stopa procentowa utrzymuje się na poziomie 5,75 proc.

To istotne, zważywszy, że inflacja znajduje się znacznie powyżej celu inflacyjnego banku centralnego. Wzrost inflacji bazowej jest dodatkowo napędzany przez silny wzrost wynagrodzeń oraz wciąż napięty rynek pracy, szczególnie w sektorze publicznym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Śledztwo ws. mieszkania. Obajtek nagle zaczął mówić o sąsiadce

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyjaśnia

Polityka pieniężna powinna pozostać restrykcyjna co najmniej do 2025 r., a obniżki stóp powinny rozpocząć się dopiero wtedy, gdy dane i prognozy potwierdzą, że inflacja znajduje się na wyraźnej ścieżce spadkowej w kierunku celu - dodano w dokumencie.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że w przypadku braku niespodziewanych wydarzeń, zarówno inflacja bazowa, jak i zasadnicza osiągną swój szczyt rok do roku przed połową 2025 r., znacznie przekraczając cel inflacyjny. Następnie inflacja powinna zwolnić, osiągając górną granicę przedziału celu inflacyjnego (2,5 +/- 1 pkt proc.) do końca 2025 r.

"Niepewność co do ścieżki inflacji jest znaczna, głównie z powodu niepewności co do cen energii, sytuacji na rynku pracy oraz tempa ożywienia gospodarczego. Chociaż polityka pieniężna powinna pozostać zarówno zależna od danych, jak i wybiegać w przyszłość, obecny kontekst uzasadnia położenie znacznego nacisku na spadek zrealizowanej inflacji w kierunku celu w ciągu kilku miesięcy w wyniku spowolnienia płac" - napisano.

Na tej podstawie może istnieć możliwość stopniowych obniżek stóp procentowych, które mogłyby się rozpocząć około połowy 2025 r.

Stopy procentowe w Polsce

Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główną przeszkodą w ich obniżeniu pozostaje wysoka inflacja.

W tej chwili wydaje się, że ewentualnie będziemy obniżać po marcu, po I kwartale przyszłego roku, czyli w II kwartale przyszłego roku. I oby tak było, a jakiś cud pozytywny mógłby spowodować, że wcześniej, ale nie widać na razie co by miało się takiego wydarzyć - stwierdził prezes NBP Adam Glapiński.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
WYRÓŻNIONE
NBP
2 miesiące temu
Lokaty muszą być sporo poniżej inflacji, inaczej zwykły lud zbyt dużo nagromadzi kapitału, a nie wolno zwykłym się bogacić. Tylko wybrani mogą pomnażać majątki
Agent Smith
2 miesiące temu
Inflacja to często zwykła pazerność. Dlaczego bateria do pilota samochodu w salonie VAGa we Wrocławiu 30 zeta, w meijaekspercie 10 zeta a kupiłem w innym za 3.50 zł ? Nie dajcie się okradać
NALEŻY
2 miesiące temu
należy podnieść oprocentowanie lokat do 8-10% , to problem inflacji sam się rozwiąże. Co spowoduje też w przyszłości i to bliskiej obniżkę oprocentowania kredytów. ale najpierw trzeba podnieść oprocentowanie lokat.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (17)
Pany
miesiąc temu
Czego chcecie, przecież oprocentowanie jest niskie, na kontach oszczędnościowych w bankach 1% (wykluczając oferty z gwiazdką, ograniczone do kilku miesięcy i kapitału) ???? A ceny mieszkań rosną w ostatnich latach tylko 10-20%. Za mało pieniędzy to zaraz wam damy jakiś ochłap z dodruku.
Baca
2 miesiące temu
Inflacja rośnie a Glapiński znowu śpi . Oprocentowanie lokat znowu niższe od inflacji , ale podatek belki muszą zedrzeć . Złodziejstwo było i jest , a czy będzie zależy od naszych wyborów .
Tak już nie b...
2 miesiące temu
Zaczynałem kredyt na mieszkanie z ratą 1400 ( 800 kapitał i 600 odsetki), po wzroście rat 2500 ( 500 kapitał i 2000 odsetek). Zarabiam na odsetki... wystarczy tego. Niech w końcu raty zmniejszą się.
Bieda Tuska
2 miesiące temu
Jak mówi jasnowidz to 1 dol będzie po 2 zł A a na samochud i mieszkanie nie będzie cię stać.
Ania
2 miesiące temu
ewentualnie będziemy obniżać po marcu, po I kwartale przyszłego roku, czyli w II kwartale przyszłego roku. 🤣🤣🤣🤣