Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kłopoty posiadaczy mieszkań własnościowych. Wyrok TK nie rozwiązał ich sytuacji

149
Podziel się

Ok. 500 tys. posiadaczy mieszkań własnościowych w blokach spółdzielczych nie mogą założyć m.in. księgi wieczystej. Problem ten miało rozwiązać orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Zamiast tego orzeczenie sytuację skomplikowało.

Problemy posiadaczy mieszkań własnościowych to relikt PRL (zdj. ilustracyjne).
Problemy posiadaczy mieszkań własnościowych to relikt PRL (zdj. ilustracyjne). (WP)
bEpymxxh

Chodzi o posiadaczy mieszkań własnościowych w blokach spółdzielczych, które zbudowane są na gruntach o nieuregulowanym stanie prawnym. Jak informuje "Rzeczpospolita", w wyniku błędu w przepisach sprzed prawie trzech lat mają oni ograniczone prawa do swoich mieszkań.

Posiadacze takowych mieszkań nie mogą m.in. zakładać księgi wieczystej ani się uwłaszczyć. Problem ten dotyka ok. 500 tys. osób - najwięcej w Warszawie.

Trybunał Konstytucyjny, do którego zwrócił się w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich, orzekł na korzyść osób dotkniętych tym problemem. Jednak odroczył wejście w życie orzeczenia o rok.

bEpymxxj
Zobacz także: Zobacz też: 243 mld zł przybyło ubezpieczonym w ZUS. "Kwestia księgowości"

Współczesne problemy posiadaczy mieszkań własnościowych w blokach spółdzielczych to spadek po PRL-u. Jak tłumaczy "Rz", w tamtych czasach nie przejmowano się tytułami prawnymi do gruntów.

Do końca 2012 roku właściciele takich mieszkań mogli przekształcić lokatorskie prawo do lokalu we własnościowe. Sądy wieczystoksięgowe zakładały księgi wieczyste, na co zezwolił Sąd Najwyższy w dwóch uchwałach.

bEpymxxp

Sąd Najwyższy zmienił jednak punkt widzenia w 2013 roku i uznał, że własnościowe prawo do lokalu w takich blokach są tylko ekspektatywą (przyrzeczeniem) tego prawa. Po jego orzeczeniu z tamtego roku nie można założyć księgi wieczystej dla lokali w blokach stojących na gruncie, którego właścicielem, czy też użytkownikiem wieczystym nie jest spółdzielnia - tłumaczył "Rz" Piotr Pałka, radca prawny kancelarii prawnej Derc Pałka.

Natomiast nowela ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 2017 roku wynika, że spółdzielnia może wykreślić z listy członków takie osoby, które mają ową ekspektatywę prawa własnościowego. I właśnie tę sytuację miał uregulować wyrok TK.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpymxxK
KOMENTARZE
(149)
polak
rok temu
- Rząd Zjednoczonej prawicy działa dla Polski i polaków. Zagłosuje na Andrzeja Dudę by Polska szybko się rozwijała a nam polakom żyło sie jeszcze lepiej.Nigdy totalnych z PO u władzy. - Rząd działa dla naszego kraju - Polska.
Widz
rok temu
Sąd Najwyższy ( Małgorzata G.) zmienił punkt widzenia w 2013 roku i uznał, że własnościowe prawo do lokalu w takich blokach są tylko ekspektatywą (przyrzeczeniem) tego
LOL
rok temu
czyli namieszała niedouczona uPOlityczniona Małgorzata G ( Nadzwyczajna Kasta )
bEpymxxL
Polska dla Po...
rok temu
Tylko dzięki Polskiemu Rządowi Zjednoczonej Prawicy wszystko zostanie pozytywnie uregulowane dla Polaków !!!!! Prezydent Andrzej Duda tego dopilnuje !!!!!
fransua
rok temu
Takie ustawy pisało PO_stkomuna u ;SOWY; w lokalu . Grabieżcy Polski
...
Następna strona