Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

KNF i BFG tłumaczą się z przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku

11
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny wydały oświadczenie, w którym wyjaśniają przyczyny przymusowej restrukturyzacji Idea Banku SA i Getin Noble Banku. Pismo jest odpowiedzią na publikację Romana Giertycha, w którym zapowiedział on pozew przeciwko KNF i BFG.

KNF i BFG tłumaczą się z przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku
KNF i BFG opublikowały oświadczenie (Adobe Stock, Mateusz Szymanski)

Obie instytucje zapewniają, że celem działań podjętych przez te organy było wyeliminowanie istotnego ryzyka systemowego dla polskiego sektora finansowego i ochrona interesów jego klientów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zakredytowani "pod korek". Czekają na ruch rządu

W stanowisku opublikowanym przez KNF i BFG znalazło się też wyjaśnienie dotyczące przyczyn publikowania stanowiska.

Informacje przekazane w ostatnim czasie za pośrednictwem mediów społecznościowych przez Pana Romana Giertycha zawierają sugestie po raz kolejny wprowadzające w błąd jeśli chodzi o przyczyny i sens przymusowej restrukturyzacji GNB. Konsekwentnie prezentowana jest teza, jakoby winne kłopotów banków, których wiodącym akcjonariuszem był Pan Leszek Czarnecki było państwo, i jakoby banki te zostały zrestrukturyzowane w sposób bezprawny. Narracja ta jest fałszywa

Przyczyny problemów Idea Banku i Getin Noble Banku, kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego, wiązały się z ich modelami biznesowymi - twierdzą KNF i BFG. Obie instytucje przez lata dążyły do szybkiego wzrostu, stosując agresywną sprzedaż kredytów, ubezpieczeń i produktów inwestycyjnych o wysokim ryzyku, co nie zostało odpowiednio zabezpieczone. Wskutek materializacji ryzyka kredytowego, banki musiały tworzyć wysokie odpisy, co w przypadku GNB pogorszyło sytuację po wyroku TSUE ws. kredytów hipotecznych w walutach obcych, generując dodatkowe straty.

Działania w obronie sektora finansowego

W oświadczeniu podkreślono, że przeprowadzona restrukturyzacja była konieczna dla ochrony stabilności polskiego sektora bankowego i minimalizacji potencjalnych kosztów dla jego uczestników. Proces ten uchronił sektor przed negatywnymi skutkami upadłości GNB, chroniąc depozyty klientów oraz umożliwiając ciągłość dostępu do usług bankowych. KNF i BFG zaznaczyły, że działania te były podejmowane wyłącznie w interesie publicznym, mając na celu uniknięcie dramatycznych skutków upadłości banków.

Zdaniem organizacji postulowane przez Romana Giertycha odszkodowania za umorzenie akcji lub obligacji powodowałyby de facto zwolnienie z kosztów restrukturyzacji banku osób, które przyjęły na siebie ryzyko inwestycji w bank oraz przerzucenie tych kosztów na ogół uczestników rynku finansowego lub wręcz ogół podatników – czyli także na osoby, które nie inwestowały w bank ani nie decydowały o jego działalności.

"Mając na uwadze, że inwestycja w papiery wartościowe emitowane przez bank wiązała się z zyskami przewyższającymi np. oprocentowanie gwarantowanych lokat bankowych, odszkodowania takie prowadziłyby do podważenia elementarnych zasad sprawiedliwości i promowania tzw. pokusy nadużycia (ang. moral hazard)" - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem autorów listu w nieuzasadniony sposób premiowałyby one skłonność do podejmowania wyższego ryzyka związanego z działalnością banku – ryzyko to, w razie niepowodzenia inwestycji, miałoby być rekompensowane przez podatników lub ogół uczestników rynku tytułem odszkodowania. "Zyski z takich ryzykownych lokat byłyby więc zyskami ich nabywców (inwestorów), ale straty wynikające z następującego zgodnie z przepisami ich umorzenia miałyby być pokrywane przez państwo w drodze postulowanych odszkodowań. Takie rozwiązanie godziłoby nie tylko w podstawy funkcjonowania rynku, ale też w elementarne poczucie sprawiedliwości" - czytamy w oświadczeniu.

Roman Giertych szykuje pozew

Stanowisko przedstawione przez KNF i BFG to odpowiedź na publikacje, którą Roman Giertych zamieścił w mediach społecznościowych 29 lutego.

"Uprzejmie informuję, że Giertych Kancelarie Prawne SKA zakończyła prace nad pozwem w imieniu jednego obligatariusza Getin Noble Bank skierowanym przeciwko BFG, KNF i pomocniczo Skarbowi Państwa z tytułu podjęcia się przez określonych funkcjonariuszy działań zmierzających do realizacji tzw. Planu Sokala, czyli wywłaszczenia właścicieli GNB. Skutek tego zorganizowanego przez Państwo wywłaszczenia dla obligatariuszy i akcjonariuszy oznaczał utratę majątku bez odszkodowania, co jest zabronione przez przepisy o charakterze konstytucyjnym" - czytamy w stanowisku prawnika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
naczelnik
2 miesiące temu
może kumpel z Wrocławia polskojęzyczny Mateusz zrobił Leszkowi przysługę
taka to polit...
2 miesiące temu
najpierw trzymali ich na "zerowych" a realnie ujemnych stopach procentowych i banki nie zarabiały by potem nagle zrobić hossę na wysokich stopach ale Getinowi już nie dlali odbudować się. Zrobili przejęcie. Ale żeby przejął ich bank z pozycjami zyskownymi i statami (frankami ). to nie ........ Zyski wyciągnęli do VELOBANKU na sprzedaż do prywaciarza a straty znacjonalizuja w ramach BFG.
jaro
2 miesiące temu
A czy wakacje kredytowe to nie przerzucenie ich kosztów na ogół uczestników rynku finansowego lub wręcz ogół podatników – czyli także na osoby, które nie inwestowały w mieszkania, często ponad stan i możliwości finansowe? Co na to powie KNF i BFG?
efka
2 miesiące temu
Oferowanie klientom papierów Get Beku eliminuje bank Czarneckiego z grona instytucji zaufania publicznego jakimi są banki. Usunięcie Czarneckiego przywróciło ten status bankowi
Łukasz
2 miesiące temu
Banki miały historyczne zyski,ale Getin Noble Bank zlikwidowali ,żeby zmniejszyć ryzyko.Smieszne prawda.To był polski bank i to był problem dla Was prawda?