Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

NIK wejdzie do KNF. Nieoficjalnie: zbada przejęcie banków Czarneckiego

42
Podziel się:

Najwyższa Izba Kontroli zbada działania Komisji Nadzoru Finansowego - ustalił Salon24.pl. Kontrolerzy mają zająć się m.in. przejęciem przez państwo banków Leszka Czarneckiego - pisze "Gazeta Wyborcza".

NIK wejdzie do KNF. Nieoficjalnie: zbada przejęcie banków Czarneckiego
Leszek Czarnecki (PAP, Andrzej Grygiel)

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę działania Komisji Nadzoru Finansowego w okresie rządów Zjednoczonej Prawicy. Jako pierwszy doniósł o tym portal Salon24.pl. Kontrola w KNF ma dotyczyć "wszystkich decyzji i postępowań związanych z dawnym Getin Noble Bankiem".

NIK wejdzie do KNF

- To poważna i szeroka kontrola, obejmująca całe lata, od 2015 r. do dziś - komentuje w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" rzecznik NIK Marcin Marjański. - Jest to kontrola doraźna. Nie mogę na razie powiedzieć, co było do niej impulsem - dodaje. "GW" ustaliła, że do podjęcia kontroli NIK miały skłonić informacje z prokuratury o nieprawidłowościach przy przejęciu przez państwo jednego z banków należących do Leszka Czarneckiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wyjść z kryzysu? Co dalej z rynkiem fotowoltaiki w Polsce? - Dawid Zieliński - Biznes Klasa #8
Przede wszystkim NIK chce sprawdzić decyzje, które poprzedziły postawienie we wrześniu 2022 r. Getin Noble Banku w stan restrukturyzacji przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny - pisze "GW".

NIK ma sprawdzić m.in., czy działania KNF nie były realizacją "planu Zdzisława" - podaje Salon24.pl. "Plan Zdzisława" to określenie użyte przez byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego w rozmowie z Leszkiem Czarneckim, nagranej przez tego drugiego w 2018 r.

- Między nami, to Zdzisław (Zdzisław Sokal, ówczesny prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - przyp. red.) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść, za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków - mówił na taśmach ujawnionych przez "Wyborczą" Chrzanowski.

Odmówiłem płacenia rządzącym łapówki, a oni ukarali mnie na wszystkie możliwe sposoby. W dzisiejszej Polsce brak jest miejsca na duży biznes, który nie jest powiązany z partią rządzącą lub nie posiada wsparcia silnego kraju. Staliśmy się w tym zakresie podobni do Węgier, Białorusi i Rosji - przekonywał w oświadczeniu Leszek Czarnecki.

Przedsiębiorca dodał też, że "ucieczka inwestorów, załamanie kursu złotego czy szalejąca inflacjato wszystko są konsekwencje podejścia do gospodarki, jako do łupu rządzących".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Nano
2 miesiące temu
To fatalne, że niszczy się ludzi, którzy mają pojęcie o prowadzeniu działalności w tym kraju... Patologia polityczna niepotrzebnie miesza się w biznes...co niszczy obraz naszego kraju na arenie międzynarodowej...przykre
majkkk
2 miesiące temu
Od czasu leasingu w Idea-Getin Banku omijam wielkim łukiem wszystko, co się wiąże z panem Czarneckim. Co i Wam polecam. Pozdrawiam.
zezzem
2 miesiące temu
Tusk realizuje obietnice wyborcze tyle , ze nie te oficjalne.
Wrobiona
2 miesiące temu
Proszę przy okazji skontrolować jak wyglądał nadzór KNF nad Aliorem w sprawie sprzedaży trefnych certyfikatów FIZ w latach 2015, 2016. Kto zatwierdzał przekłamane prospekty reklamowe tych funduszy, w których skrzętnie pomijano słowo ryzyko.
KNF nic nie r...
2 miesiące temu
zamiast nadzorować rynek finansowy urzędasy brali kasę i pierdzieli w stołki. Dlatego spółki zarządzane przez Konrada K, - GetBack, Hussar Gruppa SA mogły wciskać naiwnym obligacje. Może w końcu ktoś za to odpowie?
...
Następna strona