Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kodeks pracy 2019 - możliwe zmiany w urlopach wypoczynkowych i na żądanie. Nowe przepisy pozwoliłyby na dłuższy urlop

Prace nad zmianami w kodeksie pracy w 2019 roku wciąż trwają. Jedną z nich jest wydłużenie urlopów wypoczynkowych. Według nowych przepisów okres pracy nie miałby wpływu na długość branego urlopu. W kodeksie pracy ma zniknąć również pojęcie "urlopu na żądanie".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Kodeks pracy 2019 - możliwe zmiany w urlopach wypoczynkowych i na żądanie. Nowe przepisy pozwoliłyby na dłuższy urlopp (Fot: Elnur)

Kodeks pracy 2019 – urlop wypoczynkowy

Obecnie długość urlopu wypoczynkowego zależy od tego, jaki mamy staż pracy. Zmiany kodeksie mają sprawić, że przepracowany okres nie będzie miał tutaj znaczenia, albowiem każdy etatowy pracownik miałby 26 dni urlopu wypoczynkowego co roku.

Według proponowanych zmian za jeden dzień pracy przysługiwać będą 34 minuty urlopu. Ma to sprawić, że będzie więcej osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Kodeks pracy 2019 – urlop na żądanie

W ciągu roku kalendarzowego pracownik ma prawo wziąć 4 dni urlopu na żądanie najóźniej informując o tym pracodawcę w dniu rozpoczęcia takiego urlopu.

Może się zdarzyć, że w danym roku pracownik będzie zatrudniony u kilku pracodawców. Wówczas łączny wymiar urlopu na żądanie wykorzystany przez pracownika również nie może przekroczyć 4 dni w roku kalendarzowym.

Nowe przepisy w kodeksie pracy miałyby zmienić termin „urlop na żądanie” na „urlop w czasie wskazanym przez pracownika”. Musiałby być on zgłoszony na minimum 24 godziny przed godziną rozpoczęcia pracy. Jeśli termin nie zostałby dotrzymany, to pracodawca mógłby odmówić takiego urlopu.

Kodeks pracy – kto ma prawo do dłuższego urlopu?

Według kodeksu pracy dłuższy urlop przysługuje:

  • osobom z umiarkowaną lub znaczną niepełnosprawnością (dodatkowy urlop w wymiarze 10 dni roboczych),
  • nauczycielom akademickim, pracownikom naukowym oraz badawczo-technicznym Państwowej Akademii Nauk (PAN) (mają łącznie 36 dni urlopu w roku kalendarzowym),
  • sędziom i prokuratorom (po 10 latach pracy dodatkowe 6 dni urlopu, a po 15 latach 12 dni).
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz