Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kodeks pracy ze zmianami. Większe prawa pracowników, ochrona przed mobbingiem. Sprawdź co się zmieniło

8
Podziel się:

Kodeks pracy znowelizowany. 7 września weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy. Zmiany dotyczą m.in. świadectwa pracy i dyskryminacji oraz mobbingu.

Kodeks pracy 2019. Sprawdź co się zmieniło.
Kodeks pracy 2019. Sprawdź co się zmieniło. (Shutterstock.com, Shutterstock/Firma V)

Zmiany w prawie pracy, które weszły w życie w sobotę, mają przede wszystkim zapewnić pracownikom lepszą ochronę i doprecyzować niektóre pojęcia.

Zmieniły się przepisy dotyczące dyskryminacji i równego traktowania, mobbingu, świadectwa pracy oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy, a także szczególnych uprawnień pracowników.

Świadectwo pracy

Zmiany dotyczące świadectwa pracy oznaczają przede wszystkim wydłużenie terminu, w którym pracownik może złożyć wniosek o sprostowanie świadectwa.

Zobacz także: Obejrzyj: Totalizator Sportowy inwestuje w technologie. Wygrałeś? Nagrodę dostaniesz bezpośrednio na kartę

Dotychczas osoby zatrudnione miały na to 7 dni, ale od 7 września br. wydłużono czas do 14 dni od momentu otrzymania świadectwa pracy i wypatrzenia błędu.

Dodatkowo, jeśli pracodawca nie uwzględni wniosku pracownika, ten będzie miał 14 dni od zawiadomienia o odmowie na skierowanie sprawy do sądu pracy.

- W nowelizacji kodeksu pracy uległy również zmianie terminy na wydanie pracownikowi jego świadectwa pracy - już w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi jego świadectwo, jeśli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu najbliższych 7 dni. W uzasadnionych sytuacjach, jeżeli wydanie świadectwa nie będzie możliwe w dniu ustania stosunku pracy, pracodawca musi w ciągu 7 dni przesłać świadectwo pracownikowi lub osobie przez niego upoważnionej za pośrednictwem poczty. Natomiast w sytuacji, gdy pracodawca, mimo orzeczenia sądu, nadal nie wydaje pracownikowi jego świadectwa, ten może wystąpić do sądu o wydanie mu orzeczenia zastępującego świadectwo pracy. Zawiera ono wszystkie informacje jak w oryginalnym świadectwie - mówi Marta Pilarczyk z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland.

Nie wydanie świadectwa pracy na czas może zostać ukarane grzywną od 1000 do 30000 złotych.

Urlopy rodzinne

Wraz z nowelizacją zmieniają się zasadny korzystania z urlopów macierzyńskich i rodzicielskich przez członków najbliższej rodziny pracownika.

Taki urlop będzie od teraz przysługiwał dziadkom oraz rodzeństwu. Dodatkowo bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego będą mogli oni skorzystać z urlopu wypoczynkowego, tak samo jak pracownik - rodzic.

- Przede wszystkim zmiana ta ochroni członków najbliższej rodziny będących na tego rodzaju urlopie przed zwolnieniem. Dodatkowo, w przypadku wypowiedzenia umowy na czas określony z naruszeniem przepisów, będą oni mogli żądać przywrócenia do pracy i wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. W nowelizacji zawarto również możliwość wysuwania roszczeń o odszkodowanie czy uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy - mówi Marta Pilarczyk.

W czasie trwania urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego nie będzie można rozwiązać umowy z pracownikiem. Zwolnienie pracownika przebywającego na takim urlopie będzie możliwe jedynie w przypadku dyscyplinarki lub przy wyrażeniu zgody przez organizację zakładową.

Dyskryminacja i mobbing

Jedną z najważniejszych zmian w kodeksie pracy jest większa ochrona pracowników zgłaszający przypadki mobbingu i dyskryminacji.

Zgodnie z nowymi przepisami, każde nierówne traktowanie pracowników, którego nie można uzasadnić obiektywnymi przyczynami, będzie mogło być uznane za dyskryminację.

Każda dyskryminacja, w formie pośredniej i bezpośredniej, zostaje uznana za niedopuszczalną. Niezależnie, czy dotyczy ona płci, wieku, narodowości, przekonań politycznych, przynależności związkowej czy orientacji seksualnej

- Dotychczas pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, miał prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania. Natomiast od 7 września br. o odszkodowanie będzie można również walczyć w sytuacji, gdzie pracownik nadal pracuje w firmie, w momencie gdy były stosowane wobec niego działania mobbingowe, na skutek których poniósł konkretną szkodę. Wysokość odszkodowania nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę, które w tym roku wynosi 2250 zł, a w kolejnym może wzrosnąć - mówi Marta Pilarczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Człowiek
5 lata temu
Niedługo pracownik będzie wydawał polecenia przelozonemu
Mała
5 lata temu
A co mam zrobic jezeli ok 10 lat temu nie otrzymalam swiadectwa a moje szefostwo ukrywalo sie przed dlugami ? Pisalam im smsy , dzwonilam i cisza . Czy po tak dlugim czasie moge cos jeszcze w tej sprawie zrobic czy juz nic?
Kitku
5 lata temu
Proponuję jeszcze kary przedsiębiorcom za to że mają czelność zwrócić uwagę pracownikowi po spożyciu % lub takiego co w ogóle nie przyjdzie do pracy bo ma biegunkę albo córka dostała nagle grypy i nie ma kto poratowac. Oczywiście taki pracownik to skarb narodu i on w żadnym wypadku źle nie pracuje.
Kiti
5 lata temu
Prywaciarze? A do czego oni potrzebi...niech daj A kasę albo won z kraju...
Kiti
5 lata temu
Chłosta? Proponuję zgwałcić i ukamienować żonę prywaciaża ,dzieci oddać na przymusowe dożywotnie roboty w kamieniołomach ...A jego samego torturować ,więzić,gwałcić,wyrywać paznokcie ,a zwłoki żucić szczurom na pożarcie ....będzie to przestrogą dla innych prywaciarzy za nie oddania świadectwa pracy na czas ....