Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Kodeks spółek handlowych. Sejm dalej pracuje nad projektem

6
Podziel się:

Lepszy nadzór nad spółkami kapitałowymi i wprowadzenie tzw. prawa holdingowego - to niektóre rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Sejm zdecydował jednak, że projekt wróci do prac w komisji.

Kodeks spółek handlowych. Sejm dalej pracuje nad projektem
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych ma ułatwić ich funkcjonowanie. fot. Marek M Berezowski/REPORTER (Marek M Berezowski/REPORTER)

W głosowaniu większość posłów opowiedziała się za kontynuowaniem prac w komisji nadzwyczajnej ds. kodyfikacji. Ministerstwo Aktywów Państwowych, które przedłożyło projekt, uważa, że będzie on największą od 20 lat zmianą przepisów handlowych. Ich skutkiem wejścia w życie będzie stworzenie nowych instrumentów prawnych ułatwiających funkcjonowanie grup spółek.

Projektowana ustawa składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy wprowadzenia do polskiego prawa spółek handlowych regulacji prawnej tzw. prawa holdingowego, które reguluje relacje między spółką dominującą a jej spółkami zależnymi.

Zobacz także: Zapłacili 100 mln zł podatków. Z rządowej pomocy dostali niewiele

Druga część projektu dotyczy zwiększenia efektywności nadzoru prowadzonego przez rady nadzorcze spółek kapitałowych. W projekcie zawarto też zbiór przepisów, które mają "poprawić efektywność funkcjonowania spółek oraz uporządkować regulacji, które sprawiają trudności interpretacyjne".

Ustawa będzie mieć wpływ na blisko 10,2 tys. spółek akcyjnych oraz na ponad 450 tys. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Projekt jest efektem prac Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego. Za nadzór nad reformą odpowiada minister Maciej Małecki, który przejął go od ministra Janusza Kowalskiego, oraz kierowane przez niego Biuro ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego.

Ustawa wejdzie w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
prorok
rok temu
tylko wieksza kontrola i nadzór państwa może spowodować iż pieniądze nie beda wyciekać w budżetu z powodu omijania prawa lub jego nie stosowania przez nieuczciwych przeciebiorców
prorok
rok temu
tylko wieksza kontrola i nadzór państwa może spowodować iż pieniądze nie beda wyciekać w budżetu z powodu omijania prawa lub jego nie stosowania przez nieuczciwych przeciebiorców
2 sort
rok temu
Wpływy będą wyższe ( np. Vat) bo dodali do dochodu papierosy z Wietnamu.A trochę tego było. Tak wygląda,w/g rządu walka z mafią vatowską.
PiS = NSDAP
rok temu
Co by tu jeszcze spieprzyć ?
Saski123
rok temu
Nie mozliwe ze ma to od nas juz wszystko rozdalem w hotelu sejmowym