Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kolejka na Hali Goryczkowej do modernizacji. Państwo chce przeorać Tatry, eksperci biją na alarm

342
Podziel się

Państwowy właściciel kolejki krzesełkowej na Hali Goryczkowej planuje jej remont, połączony z rozbudową poprowadzonego obok stoku. W grę wchodzi nawet jego sztuczne naśnieżanie i poprowadzenie rurociągu przez góry. Tymczasem naukowcy związani z ochroną przyrody apelują o umiar.

Wyciąg na Hali Goryczkowej w okresie letnim.
Wyciąg na Hali Goryczkowej w okresie letnim. (Wikimedia Commons)
bErbdpIR

Jak informuje "Wyborcza", Polskie Koleje Linowe (należące do państwowego Polskiego Funduszu Rozwoju)
złożyły wniosek o urządzenie na nowo infrastruktury w rejonie Hali Goryczkowej pod szczytem Kasprowego Wierchu.

W planach jest wymiana dwuosobowej kolejki z 1968 roku na nową, a także wprowadzenie sztucznego naśnieżania na stoku, wydłużenie trasy narciarskiej i budowa dużego pawilonu w miejscu dolnej stacji kolejki na Hali Goryczkowej.

Szef PFR Paweł Borys już w zeszłym roku zapowiadał, że Fundusz zakłada rozwój narciarstwa w tym rejonie.

bErbdpIT
Zobacz także: Obejrzyj też: Przekop Mierzei Wiślanej ma się zacząć zwracać w ciągu pięciu lat. "Przy Gdyni też zadawano takie pytania"

Jak podkreślają ekolodzy, zakres planowanych prac jest zbyt duży i doprowadzi do zbyt dużej ingerencji w środowisko naturalne. Dlatego kilkudziesięciu naukowców - m.in. z Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej - podpisało się pod listem protestacyjnym przeciwko inwestycji w tym kształcie.

Jak argumentują, żeby sztucznie naśnieżać stok, trzeba zbudować duży zbiornik na wodę. Brane jest pod uwagę także poprowadzenie wodociągu z Kuźnic. Prof. dr hab. inż. Jerzy Niewodniczański i dr hab. inż. Włodzimierz Jerzy Mościcki w imieniu krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi piszą: "Czujemy się w pełni upoważnieni do stanowczego protestu przeciwko planom dalszego przekształcania rejonu Kasprowego Wierchu, co wiąże się z drastyczną ingerencją w przyrodę".

bErbdpIZ

Jak tłumaczą, przedłużenie wyciągu narciarskiego i przebudowa trasy zjazdowej między Halą Goryczkową a Kuźnicami spowodują "nienaturalne, antyprzyrodnicze zmiany, zniekształcające tamtejszy regiel". A sztuczne naśnieżanie stoku, oparte na potężnym podziemnym zbiorniku na wodę i rozbudowanym systemie rurociągów, "nie ma nic wspólnego z poszanowaniem naturalnej przyrody tatrzańskiej". Naruszy bowiem okresy i warunki naturalnej wegetacji, niszczącym samoistne bytowanie przyrody ożywionej.

"Realizacja pomysłu PKL byłaby okrutnym i egoistycznym dewastowaniem naturalnego charakteru obszaru Tatr Polskich" - piszą naukowcy.

W tej chwili Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej. Po jego zakończeniu będzie wiadomo, czy możliwa jest realizacja przedsięwzięcia w planowanym przez PKL kształcie. Trwają też ustalenia między PKL a Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Jak mówi "Wyborczej" dyrektor TPN Szymon Ziobrowski, "ustalenia idą w dobrą stronę".

bErbdpJa

Rozmowy przedstawicieli PKL z TPN mają potrwać do 15 czerwca.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErbdpJu
KOMENTARZE
(342)
NAJWYZSZEJ PO...
rok temu
TYLKO PRAWDA JEZELI GODNY JESTES WIEDZECZ??? ... WSZYSTKIE OPINIE NAUKOWCOW CZY PRZEDSIWZIECZA INWESTYCZJNE SA PRZEDSIEWZECZAMI CHWILOWYMI ... JUZ TLUMACZE JEZELI NIE UWZGLEDNIAJA ZMIAN JAKIE BEDA W PRZYSZLYCH POKOLENIACH ... OTO ONE POPULACJA SIE ZMENI PRZYRODY BENDZE JAK NA LEKARSTWO NAPED SILOWY W PRZEMIESZCZANIU SIE LUDZI SIE ZMIENIAL BENDZE LUDZE BEFA ZMIENIACZ SWOJE ZAINTERESOWAMIA KONKURENCZI JAK CZECHY CZY SLOWACZA ZACZNIE KONKUROWACZ Z POLSKA ZA KILKA POKOLEN W WYZSZYCH PARTIACH JUZ NIE BENDZE SNIEGU W OGOLE Z POWODU ZMIAN KLIMATU .... Nie jestem fachowcem ale mam pomoc wiedza-obca...
dragi
rok temu
Powinni spytać Bońka on się na wszystkim zna ?
Platforma Obc...
rok temu
po co nam kolejka w Tartach jak mamy niemieckie Alpy
bErbdpJv
Gali
rok temu
Tatry to już od dawna są regularnie przeorane przez tłumy przyjezdnych.
Rr
rok temu
Pomorze już pisowcy zaorali to teraz góry potem Mazury i Polska będzie zwykłym polem z mega lotniskiem gdzie przeszło połowy ludzi nie stać na jakieś loty
...
Następna strona