Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Kolejka na Hali Goryczkowej do modernizacji. Państwo chce przeorać Tatry, eksperci biją na alarm

342
Podziel się:

Państwowy właściciel kolejki krzesełkowej na Hali Goryczkowej planuje jej remont, połączony z rozbudową poprowadzonego obok stoku. W grę wchodzi nawet jego sztuczne naśnieżanie i poprowadzenie rurociągu przez góry. Tymczasem naukowcy związani z ochroną przyrody apelują o umiar.

Wyciąg na Hali Goryczkowej w okresie letnim.
Wyciąg na Hali Goryczkowej w okresie letnim. (Wikimedia Commons)

Jak informuje "Wyborcza", Polskie Koleje Linowe (należące do państwowego Polskiego Funduszu Rozwoju)
złożyły wniosek o urządzenie na nowo infrastruktury w rejonie Hali Goryczkowej pod szczytem Kasprowego Wierchu.

W planach jest wymiana dwuosobowej kolejki z 1968 roku na nową, a także wprowadzenie sztucznego naśnieżania na stoku, wydłużenie trasy narciarskiej i budowa dużego pawilonu w miejscu dolnej stacji kolejki na Hali Goryczkowej.

Szef PFR Paweł Borys już w zeszłym roku zapowiadał, że Fundusz zakłada rozwój narciarstwa w tym rejonie.

Zobacz także: Obejrzyj też: Przekop Mierzei Wiślanej ma się zacząć zwracać w ciągu pięciu lat. "Przy Gdyni też zadawano takie pytania"

Jak podkreślają ekolodzy, zakres planowanych prac jest zbyt duży i doprowadzi do zbyt dużej ingerencji w środowisko naturalne. Dlatego kilkudziesięciu naukowców - m.in. z Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej - podpisało się pod listem protestacyjnym przeciwko inwestycji w tym kształcie.

Jak argumentują, żeby sztucznie naśnieżać stok, trzeba zbudować duży zbiornik na wodę. Brane jest pod uwagę także poprowadzenie wodociągu z Kuźnic. Prof. dr hab. inż. Jerzy Niewodniczański i dr hab. inż. Włodzimierz Jerzy Mościcki w imieniu krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi piszą: "Czujemy się w pełni upoważnieni do stanowczego protestu przeciwko planom dalszego przekształcania rejonu Kasprowego Wierchu, co wiąże się z drastyczną ingerencją w przyrodę".

Jak tłumaczą, przedłużenie wyciągu narciarskiego i przebudowa trasy zjazdowej między Halą Goryczkową a Kuźnicami spowodują "nienaturalne, antyprzyrodnicze zmiany, zniekształcające tamtejszy regiel". A sztuczne naśnieżanie stoku, oparte na potężnym podziemnym zbiorniku na wodę i rozbudowanym systemie rurociągów, "nie ma nic wspólnego z poszanowaniem naturalnej przyrody tatrzańskiej". Naruszy bowiem okresy i warunki naturalnej wegetacji, niszczącym samoistne bytowanie przyrody ożywionej.

"Realizacja pomysłu PKL byłaby okrutnym i egoistycznym dewastowaniem naturalnego charakteru obszaru Tatr Polskich" - piszą naukowcy.

W tej chwili Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej. Po jego zakończeniu będzie wiadomo, czy możliwa jest realizacja przedsięwzięcia w planowanym przez PKL kształcie. Trwają też ustalenia między PKL a Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Jak mówi "Wyborczej" dyrektor TPN Szymon Ziobrowski, "ustalenia idą w dobrą stronę".

Rozmowy przedstawicieli PKL z TPN mają potrwać do 15 czerwca.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(342)
NAJWYZSZEJ PO...
2 lata temu
TYLKO PRAWDA JEZELI GODNY JESTES WIEDZECZ??? ... WSZYSTKIE OPINIE NAUKOWCOW CZY PRZEDSIWZIECZA INWESTYCZJNE SA PRZEDSIEWZECZAMI CHWILOWYMI ... JUZ TLUMACZE JEZELI NIE UWZGLEDNIAJA ZMIAN JAKIE BEDA W PRZYSZLYCH POKOLENIACH ... OTO ONE POPULACJA SIE ZMENI PRZYRODY BENDZE JAK NA LEKARSTWO NAPED SILOWY W PRZEMIESZCZANIU SIE LUDZI SIE ZMIENIAL BENDZE LUDZE BEFA ZMIENIACZ SWOJE ZAINTERESOWAMIA KONKURENCZI JAK CZECHY CZY SLOWACZA ZACZNIE KONKUROWACZ Z POLSKA ZA KILKA POKOLEN W WYZSZYCH PARTIACH JUZ NIE BENDZE SNIEGU W OGOLE Z POWODU ZMIAN KLIMATU .... Nie jestem fachowcem ale mam pomoc wiedza-obca...
dragi
2 lata temu
Powinni spytać Bońka on się na wszystkim zna ?
Platforma Obc...
2 lata temu
po co nam kolejka w Tartach jak mamy niemieckie Alpy
Gali
2 lata temu
Tatry to już od dawna są regularnie przeorane przez tłumy przyjezdnych.
Rr
2 lata temu
Pomorze już pisowcy zaorali to teraz góry potem Mazury i Polska będzie zwykłym polem z mega lotniskiem gdzie przeszło połowy ludzi nie stać na jakieś loty
...
Następna strona