Program TikTok Lite w marcu został uruchomiony został we Francji i Hiszpanii. Jest nową aplikacją z funkcją skierowaną do użytkowników w wieku powyżej 18 lat, zwaną "programem zadaniowym i zwrotnym".
Umożliwia ona użytkownikom zarabianie punktów podczas wykonywania pewnych "zadań" na TikToku. Chodzi m.in. o oglądanie filmów wideo, przesyłanie dalej treści, śledzenie twórców czy zapraszanie znajomych do korzystania z serwisu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
KE wszczyna postępowanie ws. TikToka
W poniedziałek Komisja Europejska wskazała, że problem w tym, że nowy program został uruchomiony bez uprzedniej starannej oceny zagrożeń, które się z nim wiążą. W szczególności zagrożeń związanych z uzależniającymi skutkami programu oraz bez przyjęcia odpowiednich środków zapobiegających tym zagrożeniem.
Jest to szczególnie niepokojące w przypadku dzieci, biorąc pod uwagę podejrzewany brak skutecznych mechanizmów weryfikacji wieku w TikToku – informuje KE.
Unijni urzędnicy obawiają się, że nowe funkcje mogą stymulować uzależniające zachowania. Wskazują, iż do zdobycia dodatkowych punktów w programie użytkownik będzie coraz intensywniej korzystał z platformy, co może się odbić negatywnie na jego zdrowiu psychicznym.
Dlatego też KE postanowiła wszcząć postępowanie przeciwko TikTokowi.
Kolejne postępowanie w sprawie TikToka
To już druga tego typu sprawa wytoczona TikTokowi przez KE w ramach unijnego aktu o usługach cyfrowych (DSA). W lutym 2024 r. Komisja wszczęła pierwsze formalne postępowanie, aby ocenić, czy serwis mógł naruszyć akt w obszarach związanych z ochroną małoletnich, przejrzystością reklam, dostępem badaczy do danych, a także zarządzaniem ryzykiem związanym z uzależniającym projektowaniem i szkodliwymi treściami. Dochodzenie jest w toku.
DSA nakłada na bardzo duże media społecznościowe i wyszukiwarki internetowe (czyli posiadające w Unii co najmniej 45 mln użytkowników), dodatkowe zobowiązania, w tym dotyczące oceny ewentualnego ryzyka związanego z usługami, jakie świadczą, i podjęcia odpowiednich działań w celu eliminacji wszelkich potencjalnych zagrożeń.
W money.pl opisywaliśmy szeroko sytuację prawną TikToka w UE i na świecie. Nasi rozmówcy wskazali, że jedną z przyczyn postępowania przeciwko aplikacji mógł być raport Amnesty International, Algorithmic Transparency Institute i organizacji AI Forensics "Driven into the Darkness", który opisywał potencjalny wpływ treści w tej aplikacji na zdrowie osób wrażliwych.
Postępowanie to jeszcze nie kara
Co jednak istotne, wszczęcie formalnego postępowania nie przesądza o jego wyniku. Jeśli jednak uchybienia zostaną udowodnione i okaże się, że TikTok naruszył unijne przepisy cyfrowe, KE może wezwać firmę do zawieszenia programu Tiktok Lite.
Jeśli platforma nie będzie współpracowała z Komisją także na etapie postępowania, może ona nałożyć na platformę grzywnę w wysokości nawet do 6 proc. jej całkowitych rocznych obrotów globalnych.
Obecnie na mocy aktu o usługach cyfrowych toczą się także dwa inne formalne postępowania: jedno przeciwko serwisowi X (dawny Twitter) i drugie przeciwko platformie e-handlowej AliExpress.