Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Konfiskata majątku bez wyroku sądu. Ziobro forsuje drakońskie prawo, a przedsiębiorcy protestują

2344
Podziel się

Resort Zbigniewa Ziobry chce wprowadzić nowe przepisy pozwalające na tzw. prewencyjną konfiskatę majątku. W praktyce oznaczałoby to, że bez wyroku sądu państwo mogłoby przejąć majątek podejrzanego i to na nim ciążyłby obowiązek udowodnienia swojej niewinności. - Oznacza to de facto wprowadzenie domniemania winy - alarmuje Rada Przedsiębiorczości.

Zbigniew Ziobro chce konfiskować majątki przedsiębiorców bez wyroku sądu.
Zbigniew Ziobro chce konfiskować majątki przedsiębiorców bez wyroku sądu. (KPRM)
bDKdjzsl

Może to być ostrze skierowane przeciwko uczciwym przedsiębiorcom - tak Rada Przedsiębiorczości ocenia projekt nowych przepisów forsowanych przez resort Zbigniewa Ziobry. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje bowiem nad tzw. prewencyjną konfiskatą majątku.

W konsekwencji nowych przepisów organy ścigania już nie będą musiały wykazywać faktu przeniesienia majątku, czy też tego, że ten posłużył do popełniania przestępstw lub był pozyskany w sposób nielegalny.

"Ustawodawca na obywatela chce przerzucić ciężar udowodnienia, że jego majątek pochodzi z legalnych źródeł" - zauważa Marek Goliszewski prezes BCC, przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

bDKdjzsn

Ale konfiskata prewencyjna obejmuje także własność osób, wobec których nie toczy się żadne postępowanie karne, ale które nie są w stanie wykazać legalnego pochodzenia majątku. Więc nie tylko podejrzani o przestępstwa, ale także osoby, które np. utrzymywały kontakt zw sprawcą przestępstwa, mogą być narażone na utratę dorobku.

Rada Przedsiębiorczości protestuje przeciwko tworzonym przepisom podkreślając fakt, że stoją one w sprzeczności z art. 46 Konstytucji RP. Uderzają w zasadę domniemania niewinności.

"Nie może być prewencyjnego represjonowania obywateli, niedopuszczalnego w demokratycznym państwie prawnym" - czytamy w oświadczeniu.

bDKdjzst

Dodatkowo tak drakońskie prawo potęguje stan niepewności w i tak trudnym czasie dla przedsiębiorców.

"Prawo rekwirowania ich majątków w sytuacji tak dużej uznaniowości przyjętych rozwiązań oraz niesprzyjających warunków zewnętrznych, wynikających z pandemii koronawirusa, może dodatkowo wzmagać niepewność związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej" - podkreśla Rada.

Jak zauważa Marek Goliszewski, państwo już teraz bardzo skuteczne narzędzia do konfiskaty majątków osób, które majątek nabyły nielegalnie lub nabyły go od sprawców przestępstw. W Kodeksie karnym bowiem obowiązuje tzw. konfiskata rozszerzona - przypomina.

Zobacz także: Strajk przedsiębiorców. Paweł Tanajno zatrzymany
bDKdjzsu

"Podzielamy pogląd, że nie może być zgody na ukrywanie dóbr przez przestępców. Jednak przestępcą staje się osoba dopiero po prawomocnym wyroku skazującym. Do tego czasu uważa się podejrzanego za niewinnego. W kręgu zainteresowania wymiaru sprawiedliwości powinni być wyłącznie realni przestępcy lub osoby czerpiące benefity z działalności przestępczej innych osób, zaś narzędzia do walki z przestępczością powinny być proporcjonalne i minimalizować ryzyko nadużyć i pomyłek organów państwa. Tymczasem, uzasadniona jest obawa, iż nowe przepisy będą mogły być wykorzystane przeciwko przedsiębiorcom, którzy działali w dobrej wierze, jednak ktoś z ich otoczenia okazał się przestępcą" - czytamy w stanowisku Rady.

Zdaniem jednak Ministerstwa Sprawiedliwości przygotowywane przepisy nie godzą w konstytucyjne prawo własności. W odpowiedzi na pytania Gazety Wyborczej resort odpowiada, że "proponowane rozwiązania są zgodne z konstytucją i nie uderzają w uczciwych przedsiębiorców. Wręcz przeciwnie – przyczyniają się do bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i uczciwej konkurencji".

bDKdjzsv

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKdjzsO
KOMENTARZE
(2344)
Pan Parówa
10 miesięcy temu
Zgadzam się. Tak samo powinni odsuwać prewencyjnie od wałdzy wszystkich podejrzanych urzędników o łamanie prawo i konstytucji - do czasu wyjaśnienia nie powinien urzędować. Jeżeli miał kontakty z łamiącym prawo również odsunąć prewencyjnie od władzy. Propozycje moje nie uderzają w uczciwych urzędników i są zgodne z konstytucją, zdrowym rozsądkiem i sprawiedliwością.
szkoda czasu ...
10 miesięcy temu
a kiedy wprowadzą prawo, żeby politycy odpowiadali majątkowo za decyzje, które podejmują?
ss
10 miesięcy temu
to jest wprowadzenie do czystej dykatatury w Polsce.
bDKdjzsP
Ya
10 miesięcy temu
Myślę, że gdyby konfiskata dotyczyła osób którym udowodniono szwindle, wówczas ustawa nie budziłaby kontrowersji. Ale tutaj mamy do czynienia z domniemaniem winy i możliwą kradzieżą mienia osób których jedyną winą będzie że "coś się komuś wydawało". Wiele osób może stracić dorobek życia przez zazdrość sąsiada, niekompetencje urzędników czy atrakcyjną posiadłość, która akurat spodoba się działaczowi partii miłościwie nam panującej.
dziadostwo
10 miesięcy temu
To czekam az pan pinokio pochwali sie swoim majatkiem i majatkiem swojej zony ..A i to co kupił od KK
...
Następna strona