Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Koniec chomikowania bonów? Polacy płacą nimi 1000 razy na dzień

10
Podziel się:

Liczba transakcji z wykorzystaniem bonu turystycznego w końcu zaczęła rosnąć. Obecnie – jak twierdzi ministerstwo rozwoju – wykorzystywanych jest średnio 7 tys. bonów tygodniowo.

Koniec chomikowania bonów? Polacy płacą nimi 1000 razy na dzień
Polacy zaczęli w końcu masowo wykorzystywać swoje bony turystyczne (Pexels, Alexandr Podvalny)

Na początku 2021 r. przyrost wykorzystania bonów był minimalny. Obecnie Polska Organizacja Turystyczna i resort rozwoju mówią o "gwałtownym wzroście płatności bonem turystycznym".

Z raportu dot. wykorzystania bonu turystycznego wynika, że od 14 do 20 czerwca do płatności (częściowo lub całkowicie) wykorzystano 74 tys. 862 bonów; tydzień wcześniej - 63 tys. 681, a w tygodniu 31 maja - 6 czerwca - 71 tys. 401. Z kolei np. 15-21 lutego było to 16 tys. 352 bonów, tydzień później - 15 tys. 182, a między 1 a 7 marca - 10 tys. 876.

Od lutego 2021 r. z Polskiego Bonu Turystycznego skorzystano w sumie 742 tys. 434 razy. Z kolei od początku istnienia programu rodzice aktywowali ponad 2 mln bonów.

Zobacz także: Bon turystyczny dla seniorów? "Należy to wprowadzić"

Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy zwraca uwagę, że po nowelizacji przepisów rozszerzyły się możliwości wykorzystania bonu. Nowelizacja ustawy o Polskim Bonie Turystycznym zakłada, że operatorzy turystyczni mogą dowolnie kompletować pakiety usług.

Mogą one łączyć m.in.: usługi przewodnickie zarówno w miastach, na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

Komu przysługuje bon?

Świadczenie - właśnie w formie bonu turystycznego - jest przyznawane na dziecko, na które są przyznane środki z programu "Rodzina 500+". Na każde dziecko przysługuje 500 zł, a dla rodzin dzieci z niepełnosprawnościami jest przewidziany dodatek - kolejne 500 zł (co oznacza, że na wyjazdy dla dzieci z niepełnosprawnościami jest przewidziane 1 tys. zł).

Uprawnienie można nabyć tylko do 31 grudnia 2021 roku. Dzieci, które urodzą się od grudnia 2021 do marca 2022, bonu już nie dostaną. To oznacza, że blisko 100 tys. dzieci będzie pechowe (rocznie rodzi się około 400 tys. dzieci). One urodzą się jeszcze w trakcie trwania programu, ale bez uprawnienia do środków.

Po bon trzeba wybrać się samemu - nikt go nie przygotuje wcześniej. By to zrobić, trzeba mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I warto pamiętać, że za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Gawron
3 lata temu
Przywileje jednej grupy spolecznej. Myślę,że biedni posłowie nareszcie pojada na wczasy,a ich biedne dzieci nareszcie zobaczą morze .
Lowa
3 lata temu
Pis i to wygra wybory.Więc większość, której się wcale nie źle powodzi trzeba jeszcze coś dać wiadomo, kosztem reszty która niejednokrotnie ma dużo gorszy standart żYCIA.Ale takie prawo,,Dobrodziei ,,ciekawe kiedy unia przestanie pożyczać kasę na przejadanie ich irozrywki. KRAJ który nie produkuje nawet samochodu, jedyny w europie bo po co
Cech
3 lata temu
Dzieci to sieroty. NIE mają rodziców dziadkow. Trzeba tym rozwydrzęńcom dawać ,a zabawki za nie małą kasę potem na śmietnik.Proponuje zabrać połowę emerytury polskim dziadom I dać jeszcze coś,najlepiej na jakieś srodki wzmacnianja wzmacniające na darcie mordy ce
pomorsky
3 lata temu
Ooooo to ten bon, który najpierw obiecali wszystkim pracującym, a potem dostali tylko dzieciaci :/
Leon
3 lata temu
A kiedy mieli tebony realizować jak hotele były zamknięte i mogli odwodzić tylko rodzine w Zakopanem?