Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Koniec izolacji Kaliningradu? UE rozważa zgodę na tranzyt rosyjskich towarów przez Litwę

Podziel się:

W Brukseli toczą się rozmowy na temat zwolnienia z sankcji tranzytu towarów przez terytorium Litwy z Rosji do obwodu kaliningradzkiego - donosi Reuters, powołując się na dwa źródła. Odcięcie enklawy od Rosji wzmogło napięcie między Moskwą a Zachodem. Istnieje obawa, że może to doprowadzić do konfliktu zbrojnego.

Koniec izolacji Kaliningradu? UE rozważa zgodę na tranzyt rosyjskich towarów przez Litwę
Wagony towarowe na stacji w Kaliningradzie (AP Photo) AP (East News, AP)

Pod koniec czerwca Litwa zablokowała tranzyt części towarów przemysłowych, w tym stali materiałów budowlanych czy cementu, z Rosji do Kaliningradu powołując się na unijne sankcje.

Izolacja strategicznego dla Rosji regionu zwiększyła napięcie między Zachodem a Moskwą. Agencja Ria Novosti donosi, że rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, kierowane przez Siergieja Ławrowa postawiło Litwie "ultimatum", grożąc działaniami odwetowymi, a Litwę nazywając wprost krajem "wrogim". Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Rosji, nazwał decyzję litewskiego rządu "bezprawną i bezprecedensową".

Jak pisze Reuters, istnieją obawy, że Rosja może użyć rozwiązań siłowych, a to oznaczałby otwarty konflikt z NATO (na Litwie stacjonuje niemiecki kontyngent). Dlatego też w Brukseli trwają rozmowy nad uregulowaniem tej kwestii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie z Kaliningradu o Polakach

Dotyczą możliwości zwolnienia z sankcji obejmujących tranzyt towarów do obwodu kaliningradzkiego z Rosji przez terytorium Litwy - donosi Reuters, powołując się na dwa źródła. Tranzyt towarów przez Litwę do Kaliningradu może zostać unormowany w najbliższych dniach - podaje agencja.

Propozycje są dwie. Pierwsza mogłaby opierać się na kwestiach humanitarnych, bowiem sytuacja w izolowanym obwodzie jest bardzo trudna, ustanawiając wyjątek w sankcjach.

Drugą byłoby złagodzenie stanowiska, przyjmując, że transport do eksklawy nie jest handlem międzynarodowym, bowiem de facto Rosja dostarcza towary ze swojego terytorium do siebie, mimo że drogą przez Litwę - wskazuje Reuters.

Litwa jednak przekonuje, że ustępstw wobec Rosji nie powinno się robić, a sankcje powinny być szczelne, aby wywierały efekt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl