Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Koniec kuriozum ws. orzeczeń o niepełnosprawności? Jest projekt

213
Podziel się:

Tuż przed majówką resort rodziny i pracy skierował do uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, który wprowadzi co najmniej 7-letni okres, na jaki orzekany będzie stopień niepełnosprawności dla osób, u których stwierdzono rzadką chorobę genetyczną. To odpowiedź na jeden z postulatów zgłaszanych przez zespół deregulacyjny Rafała Brzoski.

Na zdjęciu ministra pracy, rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Na zdjęciu ministra pracy, rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (East News, Adam Burakowski)

W środę 30 kwietnia na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Za jego przygotowanie odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z informacji na stronie RCL wynika, że projekt trafił do uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych.

Jak tłumaczy ministerstwo w Ocenie Skutków Regulacji, projekt jest odpowiedzią na postulat dotyczący zniesienia obowiązku regularnych badań kontrolnych dla osób z trwałą niepełnosprawnością. Wyszedł z nim zespół deregulacyjny pod kierownictwem Rafała Brzoski.

Resort wyjaśnia, że minimalny okres, na jaki orzekany będzie stopień niepełnosprawności dla osób, u których stwierdzono rzadką chorobę genetyczną określoną w katalogu lub jeżeli potwierdzono u tej osoby zespół Downa, będzie wynosił 7 lat. Dotyczy to osób powyżej 16. roku życia. W przypadku osób młodszych będą to co najmniej trzy lata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak buduje satelity i systemy kwantowe - wprowadza Polskę do kosmicznej elity - Grzegorz `Brona

Cel: "ograniczenie obciążenia ponoszonego przez osoby niepełnosprawne"

"Do listy rzadkich chorób genetycznych zostały wybrane te choroby, które charakteryzują się jednorodnym i niezmiennym przebiegiem, nie rokującym poprawy klinicznej, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i nie rokujące progresji w funkcjonowaniu, komunikowaniu się oraz nabywaniu umiejętności społecznych" - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Resort tłumaczy, że celem rozporządzenia jest ograniczenie obciążenia ponoszonego przez osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunów, związanego z koniecznością powtarzalnego częstego zbierania dokumentacji medycznej (przy braku zmiany stanu zdrowia), oraz związanego z czasem poświęcanym na wizyty lekarskie służące potwierdzeniu braku poprawy stanu zdrowia, czy też z czasem przeznaczanym na stawiennictwo w zespole orzeczniczym.

"Zakładanym skutkiem wprowadzenia zmian powinno być także zmniejszenie obciążenia pracą zespołów orzeczniczych oraz lekarzy zaangażowanych w przygotowanie dokumentacji medycznej potwierdzającej stan zdrowia pacjenta" - podaje ministerstwo.

O tym, że projekt dotyczący tego problemu trafił do rządu, Rafał Brzoska poinformował pod koniec marca. - To się już ruszyło. Jest to jeden ze sztandarowych projektów, który będzie w paczce majowej, o której mówił pan premier. Już został przekazany dalej - zapewnił Rafał Brzoska w rozmowie z money.pl podczas spotkania dziennikarzy z zespołem deregulacyjnym SprawdzaMY.

- Kluczowa jest inna kwestia: jak wiele chorób zostanie uznanych za tzw. trwałą niepełnosprawność, by te osoby niepełnosprawne po pierwszym orzeczeniu nie były już wzywane. No chyba że na którąś z chorób genetycznych powstanie cudowny lek. Ale wówczas mamy rejestr tych osób, więc jeśli można będzie je wyleczyć, to się znowelizuje listę chorób - podkreślił Brzoska.

208 chorób na liście

"Dotychczas katalog genetycznych chorób rzadkich o jednorodnym i niezmiennym przebiegu i braku możliwej poprawy został opracowany i opublikowany przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych jako załącznik do wytycznych dla zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. W projekcie rozporządzenia lista powyższych chorób została wprowadzona do rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności, w formie nowego załącznika" - podaje Ministerstwo Pracy w uzasadnieniu do projektu.

Na liście jest 208 chorób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
choroby genetyczne
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(213)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
ALE JAJA !!!
2 miesiące temu
MIALEM KIEDYS PRZYGODE Z ZUS , DOSTALEM DO ZUSU NA KOMISJE Z CHOROBA KARDIOLOGICZNA , KOMISJE REPREZENTOWALA PANI LEKARZ GINEKOLOG !!!!!
Stanisław R.
2 miesiące temu
Nie ogarniam ? 7 letni okres dla osob z zepolem Downa ? Czyzby jakis szaman potrafił to leczyc na poziomie grnetycznym ? Moze za 1000 lat Wystarczy raz i nie zawracajcie czterech liter rodzicom
tak,na wsi
2 miesiące temu
Mojej 98 letniej mamie odmówiono Swiadczenia Wspierającego pomimo bardzo zlego stanu już......
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Gość
2 miesiące temu
Czy osoby bez ręki lub nogi nadal będą sprawdzane czy im czasami nie odrosła?
pielęgniarka
2 miesiące temu
Na pilny HOLTER w Częstochowie czekanie 2 lata , to jest chore, kto doczeka niech sie cieszy.Tak wygląda ta służba dla chorego. Kasa jest , ale nie na to co pilne
Matka Polka
2 miesiące temu
Przecież te osoby z listy miały otrzymywać stopień niepełnosprawności na stale, a dzieci do 16 roku życia. Teraz wprowadzają minimalny okres. Słabe to.
...
Następna strona