Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|

Koniec wyprowadzania nieopodatkowanych zysków ze spółek. Ministerstwo Finansów mówi dość kombinatorom

20
Podziel się:

Od przyszłego roku nie będzie można już wystawiać własnej spółce-córce faktur za usługi lub dzierżawę własnych nieruchomości. Wypłaty takie zawyżają koszty uzyskania przychodów firmy, ale także stanowią działanie na jej szkodę.

Koniec wyprowadzania nieopodatkowanych zysków ze spółek. Ministerstwo Finansów mówi dość kombinatorom
Jan Sarnowski (Materiały prasowe, Twitter, Ministerstwo Finansów)

Jak zapowiedział w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski, od przyszłego roku okazji do wypłat z zysków kapitałowych spółki będzie mniej. - Nie będzie można wypłacać sobie wynagrodzeń pod postacią świadczenia spółce np. jakichś usług, czy dzierżawić jej własnych nieruchomości np. hal produkcyjnych czy biur - podał przykłady Sarnowski.

Wiceminister nie ukrywał, że celem opisanych powyżej ograniczeń w przepisach podatkowych jest zmuszenie przedsiębiorców do przenoszenia aktywów - szczególnie chodzi tu o nieruchomości - do kapitału spółki.

Zobacz także: Dlaczego tak podrożały paliwa? Współwinny NBP i wysokie podatki

Po co to jest robione? By przedsiębiorcy, którzy dziś dzierżawią swoim spółkom nieruchomości będące ich prywatną własnością nie mogli ich po 5 latach sprzedać bez opodatkowania, jak ma to miejsce teraz.

Nieruchomość wniesiona aportem do spółki, z chwilą jej sprzedaży, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zdaniem prof. Adama Mariańskiego, doradcy podatkowego, adwokata i szefa Krajowej Rady Doradców Podatkowych, nowe rozwiązania proponowane w ramach Polskiego Ładu mogą na wniosek podatników zostać zakwestionowane przez sądy, gdyż państwo zbyt ingeruje w to, co podatnik może robić ze swoją prywatną własnością (chodzi o przymuszanie do wnoszenia do spółek prywatnych nieruchomości).

Jeśli chodzi zaś o rzekome usługi dla własnej spółki – nasz rozmówca podkreśla, że Krajowa Administracja Skarbowa już dysponuje skutecznymi narzędziami prawnymi do kontroli takich "usług" i może np. zażądać od przedsiębiorcy dowodów wykonania pracy lub pokazania jej efektów.

– Takie kontrole pod kątem ukrytej dywidendy w przeszłości odbywały się bardzo często, lecz teraz ich zaniechano. Prawdopodobnie resort finansów woli czegoś definitywnie zakazać, niż badać poszczególne przypadki – ocenia prof. Mariański.

Warto przypomnieć, że ukryta dywidenda występuje najczęściej w postaci wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą otrzymać wszyscy lub niektórzy wspólnicy spółki, np. wypłat niewspółmiernie wysokiego wynagrodzenia za nadgodziny lub usługi, dzierżawy własnego majątku lub udzielenia pożyczek na warunkach odbiegających od rynkowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Don Pietro
3 lata temu
ja nie oszukuję, płacę tyle ile trzeba, mam spokój i cieszę się tym co zostanie. nie dziwi mnie postawa MF, po prostu im bardziej ludzie kombinują tym bardziej ONI komplikują. a więc?
MPP
3 lata temu
Wróciliśmy do czasów gdzie przedsiębiorca jest postrzegany jak kułak, którego trzeba zniszczyć, bo się "panoszy". Zamykam Firmę. Wyprowadziłam się z kraju zanim zabiorą paszporty. Nie chcę tak żyć.
Ala
3 lata temu
To dlatego ta banda rok temu namawiała nowych biznesmenów na spółki Zoo
Hetman Polny ...
3 lata temu
Tyle KASY ZA REKLAMĘ BEZFAKTUROWĄ SZCZEPIONEK STRACIŁ BUDZET Z CZASU ANTENOWEGO ŻE UUUU I JESZCZE TROCHĘ. BRAK KONTROKI IZB SKARBOWYCH I MINISTERSTWA FINANSÓW PORAŻA.
Roman
3 lata temu
Nastepny atak na firmy zo.o Skok na kase, duże korpo sobie poradzi a mały Kowalski który ma w domu biuro nie będzie mógł go odpisac.