Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Konspol oficjalnie przejęty przez amerykańskiego inwestora

10
Podziel się:

Grupa Konspol, największa polska firma w branży drobiarskiej, została przejęta przez amerykański koncern Cargill. - To oznacza dla Konspolu zmianę skali - mówi Kazimierz Pazgan, założyciel firmy.

Zakłady Konspol. Jeden z największych pracodawców w rejonie Nowego Sącza.
Zakłady Konspol. Jeden z największych pracodawców w rejonie Nowego Sącza. (WP.PL, Witold Ziomek)

Wstępne porozumienie o sprzedaży Konspol zawarł z koncernem Cargill we wrześniu. Po otrzymaniu niezbędnych zgód, umowa została sfinalizowana 28 grudnia.

Oficjalnie polska marka jest już zatem w rękach koncernu z USA.

- Cargill jako nowy właściciel, oznacza dla Konspol zmianę skali, ale będąc firmą rodzinną z podobnym podejściem do biznesu, gwarantuje zachowanie tożsamości i docenia wartość zespołu, który budowaliśmy przez lata - mówi Kazimierz Pazgan, założyciel Grupy Konspol.

Grupa Konspol to największy w Polsce producent drobiu. Co drugi drobiowy burger dostępny w sieciach McDonald's czy KFC pochodzi z Konspolu. Grupa prowadzi zakład produkcji pasz, pięć kompleksów hodowlanych, ubojnię i dwie przetwórnie.

Zgodnie z umową, Cargill przejmuje wszystkie podmioty polskiego producenta i zachowa ciągłość jej marek.

- Znakomity zespół, silne marki produktowe i dotychczasowa dynamika rozwoju pokazują potencjał Konspolu - powiedział Chris Langholz, Prezes Cargill Global Poultry. - Jestem przekonany, że Cargill pomoże jeszcze skuteczniej wykorzystywać te atuty, zwłaszcza na globalnym rynku.

Amerykański koncern Cargill jest właścicielem 29 zakładów na terenie Polski. W sumie zatrudnia 150 tys. pracowników w 70 krajach. Oprócz produkcji żywności zajmuje się też m.in. wytwarzaniem pasz, syropów glukozowych, wyrobów stalowych, powłok chemicznych, nawozów azotowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Majster
2 lata temu
Czyli jak zwykle po paru latach niezależności obecni rządzący działają na zasadzie "Co Pan każe, sługa musi". Taki system mieliśmy do 1989 roku. Teraz zmienił się pan. Rząd, który ponoć powstał z kolan wcale się nie chwali, że parę miesięcy temu oddał polską firmę KONSPOL, największą w branży drobiarskiej i jedną z nielicznych polskich firm na poziomie światowym w ręce amerykańskiego koncernu CARGILł. Po cichutku i bez fanfar. Tak się sprzedaje za parę dolarów polski dorobek.
mesio
4 lata temu
Cargill - "zachowa ciągłość jej marek" o jakości sami sobie dopiszcie król chemicznego jedzenia nadchodzi..... zobaczycie jak drogie stanie się zdrowe jedzenie już jest drogo a będzie jeszcze drożej, myślący rzucą się na zdrowszy drób a baby ze wsi podniosą ceny
jo
4 lata temu
Repolonizacja po PiSowsku ~amerykańscy Żydzi kupują polskie firmy...
qwerty
4 lata temu
Panie prezesie! Ukochany panie premierze! Jak mogliście pozwolić, aby polski koncern przejęli Amerykanie? Ile nagadaliście się o repolonizacji, o utrzymaniu firm w polskich rękach i co? Repolonizacja jest wam potrzebna tylko w wolnych mediach piszących prawdę o rządach PiSu???
Polak
4 lata temu
PIS-uary, sprzedadzą całą Polskę Żydom Amerykańskim. To nie jest Polski rząd, to są rezydenci Żydów na Polskę..