Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Gospodarczyk
Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Kontrowersje ws. biznesu brata najbogatszego Polaka. Kołodziejczak reaguje

504
Podziel się:

Dopytam odpowiednie służby o opisywaną sprawę. To się wydaje dość szokujące - wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak komentuje ustalenia Wirtualnej Polski dotyczące nieprawidłowości na należącej do brata najbogatszego Polaka fermie bydła w Wielkopolsce.

Kontrowersje ws. biznesu brata najbogatszego Polaka. Kołodziejczak reaguje
Smród we wsi, krowy brodzące w oborniku, nieprawidłowości w budowie. Tak polski potentat wołowiny prowadzi fermę (Archiwum prywatne, East News, Wojciech Olkusnik)

Wirtualna Polska opisała warunki panujące w fermie bydła we wsi Racendów w woj. wielkopolskim, należącej do Wojciecha Biernackiego - brata Tomasza, założyciela sieci marketów Dino, jednego z najbogatszych Polaków. Mieszkańcy przekonują, że o inwestycji realizowanej w ich sąsiedztwie dowiedzieli się dopiero, gdy na teren wjechał ciężki sprzęt. Na fermie, zgodnie z prawem, miało być ok. 4 tys. krów, a może być - według szacunków służb - nawet 12 tys.

- Czy chciałby pan wejść do swojej sypialni i czuć smród obory? - pyta pani Anna. - My tak żyjemy. Wystarczy przed snem otworzyć okno i wrócić po chwili. Gdy zmieni się kierunek wiatru, w domu po prostu śmierdzi - dodaje.

Ferma bydła prowadzona z naruszeniem prawa. Kołodziejczak interweniuje

Pytany przez money.pl o komentarz wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak przekonuje, że przepisy określające warunki hodowli bydła muszą być jasne. - Te przepisy muszą być egzekwowane, to nie podlega dyskusji - podkreśla. - Dopytam odpowiednie służby o opisywaną sprawę. To wydaje się dość szokujące. Jeżeli takie sytuacje mają miejsce, jest to świadectwo tego, że przepisy są niespójne - wskazuje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kołodziejczak ostro o Kaczyńskim. "Niech nie robi z siebie sieroty"

Wiceszef resortu rolnictwa zwraca uwagę na indywidualne podejście hodowców do kwestii opieki nad bydłem. - Mamy gospodarstwa, które mają bardzo ciężko. Jest tam 20-30 krów i takie miejsca są bardzo szczegółowo kontrolowane. Jest wiele gospodarstw, w których krowa to tylko numer w Excelu. Są też takie, w których każda ma imię i jest traktowana jak członek rodziny - dodaje.

- Jeżeli małe gospodarstwa padają, muszą być zastępowane dużymi i to jest niestety kierunek rozwoju rolnictwa, który został obrany lata temu - zaznacza Kołodziejczak.

Tak polski potentat wołowiny prowadzi fermę

Sąsiedzi fermy w Recendowie skierowali do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wniosek o kontrole. Wirtualna Polska dotarła do ich wyników.

Pierwsze pismo pochodzi od Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jarocinie, który przeprowadził kontrolę w fermie na wniosek WIOŚ. To z tego dokumentu dowiadujemy się, czego nie widać za szczelnym betonowym murem fermy. Na miejscu okazało się, że chów bydła prowadzony jest w trzynastu obiektach, z czego tylko dwa posiadają pozwolenie na użytkowanie.

Obowiązująca decyzja środowiskowa pozwalała na utrzymanie 4285 stanowisk. Tymczasem, jak podaje Sanepid powołując się na oświadczenie kierownika fermy, na terenie znajdowało się prawie dwa razy więcej zwierząt - 8145 sztuk.

Dalej: zwierzęta hodowane na fermie Biernackiego w Twardowie przebywały w legowiskach i wybiegach przepełnionych odchodami, obornikiem i zastoiskami wody.

Kolejne pismo to już wnioski Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W nim inspektorzy piszą o zwierzętach stojących na betonowym podłożu i brodzących we własnych odchodach.

Nieprawidłowości jest więcej. WIOŚ wskazuje, że pobór wód podziemnych na cele hodowlane odbywa się nielegalnie. Ponadto nawozy naturalne przechowywane są bez zabezpieczenia przed przedostawaniem się do wód i gruntu.

WIOŚ nie skierował jednak sprawy do prokuratury. W piśmie przesłanym do Wirtualnej Polski instytucja wyjaśnia, że w trakcie kontroli nie stwierdzono naruszeń wyczerpujących znamiona czynów zabronionych w postaci przestępstwa przeciwko środowisku.

WIOŚ w sprawie dobrostanu i warunków utrzymania zwierząt poinformował Powiatowego Lekarza Weterynarii w Jarocinie. Ten w odpowiedzi przekazał wiadomość o spełnieniu minimalnych standardów utrzymania bydła.

Sprawa przekroczonej liczby sztuk bydła na fermie trafiła też do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który szczegółowo opisuje, jak właściciel fermy wykorzystuje obiekty budowane bez zgody na ich użytkowanie. PINB podczas kontroli odkrył, że przedsiębiorstwo prowadzi chów w czterech nieodebranych przez nadzór budowlany wiatach. Cztery wiaty nadal są w użyciu, dlatego PINB nałożył na Wojciecha Biernackiego karę w wysokości 100 tys. zł. Właściciel fermy wniósł zażalenie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Money.pl zwrócił się z prośbą o komentarz do biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Zdrowia. Do chwili publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Firma Wojciecha Biernackiego zapewnia, że bydło ma się na fermie dobrze, a pytania o krowy brodzące we własnych odchodach zbywa, podając klasę betonu, z którego wykonano posadzki. Na końcu korespondencji czytamy, że inwestor i jego przedstawiciele "w ramach możliwości czasowych uczestniczą w spotkaniach z mieszkańcami oraz starają się odpowiedzieć na pytania".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(504)
niebaćpis
2 miesiące temu
Takie mega hodowle powinny być zakazane
stańczyk
2 miesiące temu
czyżby polityczny podjazd pod DINO, bo jak to Polskie może być lepsze niż niemieckie. patrzeć na ręce politykom bo UE to skorumpowana stuktura walczyć o to co Polskie
Xd polonia
2 miesiące temu
Prawda jest taka że mega farmy sa uciażliwe dla srodowiska i ludzi .Nikt nie broni ale 12 tys krow pod jednym dachem prosze sobie to wyobrazic .2 razy do roku przejeżdzam koło farmy 25 tys swiń odor niesie sie na odległośc 20 kilometrow .Ktos pozwala na takie mega farmy i ktos bierze za to w łape apitem wszyscy cierpia
Iga
2 miesiące temu
Biedni rolnicy drogie ciągniki nowe domy sprzedają rolę tzw.mieszczuchom i potem pod ich domy wprowadzają hodowlę krów i wykrzykują do miasta bo sami mieszkają i budują w oddali
MDP
2 miesiące temu
Zaczyna się polityczny podjazd pod DINO. Polską sieć sklepów która od dawna jest na niemieckim celowniku . Zaraz podchwycą to ,,niezależne'' media, znajdzie się paru światków, całkowicie przypadkiem i oczywiście w trosce o zwierzęta wjedzie izba weterynarii, sanepid znajdzie w przelatującym deszczu ślady nieznanej bakterii a ciemny ludek to wszystko na ,,Łonecie Fejsie'' i reszcie ścieku głównego nurtu przyklepie.
...
Następna strona