Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Kopalnia Turów. Czas na rozmowy premierów. Petr Fiala komentuje

6
Podziel się:

Petr Fiala skomentował negocjacje w sprawie kopalni Turów. Zdaniem czeskiego premiera negocjacje bezpośrednio z Mateuszem Morawieckim mogą doprowadzić do porozumienia w ciągu kilku tygodni. Zdaniem polityków zostało kilka sporych punkt ów. Jednym z nich jest odszkodowanie dla Czechów. Czeska strona domaga się odszkodowania za szkody wyrządzone przez kopalnię w wysokości 50 mln euro. Polska oferuje 40 mln.

Kopalnia Turów. Czas na rozmowy premierów. Petr Fiala komentuje
Trwają polsko-czeskie negocjacje na temat kopalni Turów (Adobe Stock, Lukasz Barzowski)

Czeski premier Petr Fiala w radiowym wywiadzie odniósł się do polsko-czeskich negocjacji w sprawie kopalni Turów. Zdaniem polityka negocjacje mogą doprowadzić do porozumienia w ciągu kilku tygodni. Fiala powiedział też, że jest w kontakcie z Mateuszem Morawieckim.

Turów mają uratować rozmowy premierów

Premier Czech nie podał jednak żadnych szczegółów dotyczących rozmów z Morawieckim. Stwierdził, że obaj chcą porozumienia, które będzie do zaakceptowania przez obie strony, w tym przez region Liberca sąsiadujący z polską kopalnią Turów.

Fiala uważa, że do ustalenia w trakcie negocjacji pozostały punkty sporne, które muszą zostać wyjaśnione. Zdaniem czeskiego polityka brak porozumienia nie leży w niczyim interesie.

Zobacz także: Zawodowcy Żabka

Czesi chcą 50 mln euro. Polacy oferują 40 mln euro

Po środowym posiedzeniu gabinetu, w którego trakcie ministra środowiska Czech Anna Hubaczkova prezentowała stan negocjacji Polską, Petr Fiala uznał, że podpisanie umowy nie jest jeszcze możliwe.

Czeski premier powiedział, że problemem pozostają wysokość rekompensaty finansowej i długość okresu nadzoru sądowego. Czeska strona domaga się odszkodowania za szkody wyrządzone przez kopalnię w wysokości 50 mln euro. Polska oferuje 40 mln. Według Pragi nadzór nad przestrzeganiem porozumienia przez TSUE powinien trwać 10 lat; Warszawa mówi o dwóch latach.

- Mogę sobie wyobrazić osiągnięcie jakiegoś kompromisu, ale zawsze musi to być kompromis, który jest do przyjęcia dla Republiki Czeskiej, do przyjęcia dla regionu libereckiego i do przyjęcia dla Polski – powiedział Fiala.

Dodał też, że brak umowy jest bardzo ryzykowny z punktu widzenia ochrony środowiska i interesów obywateli Czech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Thors Hammer
2 lata temu
Liczba osób z płacą minimalną to około 3 mln i razem z Rumunią jest to najgorsza pozycja w Unii Europejskiej. Z drugiej strony najmniej osób z płacą minimalną, która jest mniej więcej taka sama jak w Polsce, jest w Czechach i procentowo jest to najlepsza pozycja w UE. Ubiegłoroczny wzrost PKB jest w porządku, ale w której kieszeni kończą się zyski?
obserwator
2 lata temu
Co to za banialuki z tym brakiem porozumienia. Przecież juzżjakis czas temu taki wiceminister w grubych okularach mówił, że temat z Czechami załatwił i co ? co prawda ten wiceminister teraz chyba rozwiązuje problemy w ministerstwie finansów, to może chłopczyna podpisu nie złożył pod tym wynegocjowanym porozumieniem. Czasami zaliczamy wpadki, może nawet dość często. Jednak mamy fachowców, co to z każdym problemem sobie poradzą. No może poza polskim ładem.
doradca nieud...
2 lata temu
Ale polak po szkodzie nie wiecie co zrobi odwrotnypozew złożyć dotsue inaniemcy a czecha podniesci opłatę portowa wnaszy portach żeby popamiętasz nas
Thors Hammer
2 lata temu
Sytuację opisał niedawno były minister środowiska Brabec na czeskim portalu „idnes”. Odnosząc się do czeskiej kopalni węgla, napisał, że kopalnia posiada wszystkie niezbędne zezwolenia europejskie iw tym roku jej wydobycie dobiega końca, zgodnie z wcześniej zatwierdzonym planem. To tradycyjna polska strategia. Po każdym spotkaniu z nami przekazuje mediom jakąś półprawdę, która nie była tematem spotkania. Cel jest jeden. Chcą zepchnąć nas do defensywy i odpowiedzieć na te półprawdy. Drugim wydarzeniem, które zauważyłem, jest wspólny wyjazd ministrów spraw zagranicznych Czech, Słowacji i Austrii na Ukrainę. Polsce i Węgrom udało się przełamać V4 ze swoimi mocarstwowymi ambicjami i nie są już na nie liczone.
.:tz:.
2 lata temu
realnie? realnie to czesi mają wszystkie atuty a polacy pokazali że nie chca negocjować... więc jakoś nie wierzę w szybkie zakończenie tego cyrku. jak juz to zakończy się na ich warunkach