Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Polaków nie stać na pogrzeby. Problem dotyczy co drugiej rodziny

26
Podziel się:

Co druga rodzina ma kłopot z zebraniem środków na pogrzeb swoich bliskich - alarmuje Polska Izba Branży Pogrzebowej (PIGP). Zdaniem Izby, przechowywanie, transport zwłok, ich kremacja, jak również przygotowanie grobu i ceremonii pochówku zdrożało w ciągu zaledwie ostatniego roku o średnio 20 proc.

Polaków nie stać na pogrzeby. Problem dotyczy co drugiej rodziny
Co druga rodzina ma kłopot z zebraniem wystarczających środków na pogrzeb swoich bliskich - donosi Polska Izba Branży Pogrzebowej (Getty Images, urbazon)

PIGP podkreśla, że zwiększenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 do 8 tys. zł pozwoliłoby na rozwiązanie ważnego, społecznego problemu.

Korzystanie z usług wyspecjalizowanych firm pogrzebowych staje się w Polsce coraz trudniejsze. Wydatki na to, aby na należytym poziomie zmarły mógł spocząć, "zjadają" już zasiłek i dużą część oszczędności klientów firm funeralnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skandalicznie niski zasiłek pogrzebowy. Szwed: nie planujemy podwyżki

- Obecnie już co druga rodzina organizująca pochówek, ma problem z zebraniem wystarczającej kwoty na zrealizowanie godnego pochówku ich bliskich. Nie widać możliwości poprawy bieżącej sytuacji, bowiem lwią część wszystkich kosztów pochówku pochłaniają cmentarze (miejsca grzebalne czy też kolumbaria urnowe), a dochodzi do tego, że w większych aglomeracjach za miejsce na urnę zapłacić trzeba nawet 30 tysięcy złotych. W przypadku zaś miejsca do pochówku z trumną: od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych - wylicza Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej (PIBP).

Jak wskazuje, takie usługi jak przechowywanie i transport zwłok, ich kremacja, jak również przygotowanie grobu i ceremonii pochówku zdrożało w ciągu zaledwie ostatniego roku o średnio 20 procent.

Z danych PIBP wynika, że średnio tylko 1/3 kosztów organizacji pogrzebu pozostaje w firmach pogrzebowych. Pozostała zaś część to wydatki związane z opłatami na cmentarzach.

- Pomoc państwa okazać się może więc najbardziej potrzebna dla wszystkich, którzy organizują pochówek - uważa Robert Czyżak, przypominając, że Izba sygnalizowała już wcześniej konieczność zwiększenia kwoty tego zasiłku do 8 tysięcy złotych.

Według niego dużo w obecnej sytuacji dałoby też wprowadzenie znowelizowanego Prawa Pogrzebowego, które ureguluje funkcjonowanie całego systemu usług funeralnych

PIBP podkreśla, że usługi funeralne powinny być realizowane na należytym poziomie, z odpowiednim wyposażeniem do transportu, przechowywania czy kremacji ciał, co samo wiąże się już z określonymi kosztami, a dochodzą do tego rosnące ceny energii czy poszczególnych elementów używanego przy pochówkach sprzętu.

- W przeciwnym razie pojawia się pokusa i zagrożenie przejścia usługodawców funeralnych do szarej strefy, a - co za tym idzie - ponownego zwiększenia patologii, z którymi stale walczymy m.in. biorąc udział w przygotowaniu nowelizacji Prawa Pogrzebowego – ostrzega prezes PIBP. Według niego problem, zwłaszcza ostatnio, jeszcze się nawarstwia.

Jak zauważa, koszty pochówku zaczęły drastycznie rosnąć na przestrzeni minionych lat, czego powodem była najpierw pandemia Covid 19, a potem wojna na Ukrainie.

Groźba odpływu klientów do szarej strefy

Funeralni przedsiębiorcy znajdują się więc dziś między młotem a kowadłem, bowiem zauważalna jest też presja na hamowanie kosztów, gdyż w przeciwnym razie groziłoby to odpływem klientów właśnie do szarej strefy i skłonieniem ich do korzystania z usług najniższej jakości.

- Firmy pogrzebowe starają się, aby ich usługi nie szybowały aż tak mocno w górę, ale obecna sytuacja związana ze wzrostem kosztów energii elektrycznej, gazu, paliw, leasingu i kredytów czy utrzymania pracowników wymusza na nas podnoszenie cen naszych usług – informuje Robert Czyżak.

Kwota zasiłku pogrzebowego to od wielu lat 4 tysiące złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(26)
Halolooo
4 miesiące temu
Powinien być taki ,,Zasiłek pogrzebowy , w kwocie 25000 zł PLN I kropka . I znieść wszelkie ,,opłaty ,, za to . Od momentu ,,pochowania ,, po x lat Jak dany ,,grub ,, istnieje,, Nie każda osoba ,,pochowana na cmentarzu,, Miała za życia ,,Rodzinę ,, Bliskich Znajomych Lub Z lat temu ,pochowani ,, .np 1750 r
tom
4 miesiące temu
A po co budować pomniki na cmentarzu
złotnik
4 miesiące temu
ciekawe ponieważ podobno konfederacja, która chce likwidacji wszystkich socjali i zasiłków twierdzi, że wtedy wszystkich będzie stac na pogrzeb bo zmniejsza sie koszty, więc w sumie szkoda ,że pan Tusk nie zlikwidował całkowicie tego zasiłku
Slawek
4 miesiące temu
Najdroższa jest stypa! Zupa, dewolaj w zestawie...50 zł od twarzy. Nie licząc alkoholu
Bystry
4 miesiące temu
Lamentują obludnie bo chcą sobie kabze nabić. Przegląd samochodu od 20 lat 100zl a nowe stacje ciągle powstają. Pochówek cialopalny powinien być w dowolnym wybranym miejscu a nie na cmentarzu.
...
Następna strona