Notowania

Korepetycje jednak bez rejestracji działalności. Nowe spojrzenie skarbówki

Udzielanie korepetycji, które nie jest podstawowym zajęciem nauczyciela, nie jest działalnością gospodarczą. Podatnik nie musi rejestrować się jako przedsiębiorca. We wcześniejszych interpretacjach skarbówka prezentowała inne podejście.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)
Dorabianie korepetycjami to nie działalność gospodarcza - uznała skarbówka (Fot: Rose Braverman)

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy dorabiają udzielaniem korepetycji: to nie jest działalność gospodarcza, więc nauczyciel nie musi rejestrować działalności. Taką odpowiedź dostała kobieta, która przez kilka godzin w tygodniu nauczała języka obcego. Obowiązki wykonywała samodzielnie (nie zatrudniała innych osób), a zajęcia prowadziła w domu. Chciała ustalić, czy może rozliczać przychody z działalności wykonywanej osobiście - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Fiskus stanął na stanowisku, że samozatrudniony  może rozliczać się tak jak przedsiębiorca i płacić liniowy PIT
Samozatrudnienie niczym etat. Fiskus nie widzi problemu

Skarbówka potwierdziła, że w jej przypadku nie ma działalności gospodarczej, więc podatniczka prawidłowo odlicza 20 proc. kosztów uzyskania przychodu i płaci podatek według skali (18 i 32 proc.).

To ciekawe stanowisko, bo dotychczas organy skarbowe stały na stanowisku, ze udzielanie prywatnych lekcji jest działalnością i wymaga dopełnienia wszelkich formalności. Dla skarbówki nie miało znaczenia, że w nauczaniu występują przerwy wakacyjne albo że dla nauczyciela jest to tylko zajęcie dodatkowe. W rezultacie wielu korepetytorów wybierało działanie w szarej strefie – bez jakichkolwiek formalności i obowiązków podatkowych.

Obejrzyj: ZNP: "Warunki w szkołach będą fatalne"

Oporu skarbówki nie podzielały sądy, które uznawały, że jeśli udzielanie lekcji jest dodatkowym zajęciem, to nie należy go traktować jako prowadzenie biznesu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: korepetycje, działalnośc gospodarcza, skarbówka, podatki, gospodarka, wiadomości, LINK4MID2019
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-08-2019

XxxCiekawa interpretacja decyzji US bo jeżeli nie jest to dodatkowy dochód to czegoś tu nie rozumiem i jak możne być lepiej w tym kraju skoro jedni muszą … Czytaj całość

28-08-2019

...acoSuper - czyli mohę legalnie zarobić drugą wypłatę na tzw. fuchach bez dejestracji...

28-08-2019

loolaTia, zawieszę działalność, a potem się się nie wwypałcę z kar dla US. Nauczycielka na etacie w szkole, dorabiająca legalnymi korepetycjami.

Rozwiń komentarze (21)