Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szpitale
30.10.2020 10:04

Rząd modyfikuje strategię. Więcej tymczasowych szpitali, chorzy do hoteli [News money.pl]

Szpitali tymczasowych ma być więcej, niż pierwotnie zakładano, ale na tym nie koniec. Jak dowiedział się money.pl, hotele mają być zamieniane w izolatoria - czyli miejsca dla tych chorych, którzy nie muszą mieć stałej opieki lekarskiej. Ma ich być ponad 100. Co ciekawe, wiele osób, które mają odpowiadać za wdrożenie nowego planu, dowiedziało się o nim z mediów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Rząd zmienia strategię co do szpitali tymczasowych (Fot: Krystian Maj)

Jeszcze w czwartek rząd mówił o jednym tymczasowym szpitalu na województwo. Dziś już wiadomo, że będzie ich znacznie więcej. Rano o budowie nowych szpitali mówił w Polskim Radiu Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Szybko potwierdził to PKN Orlen w komunikacie. Spółka ma wybudować szpital w Płocku, w Ostrołęce ma to zrobić Energa. "Naszym obowiązkiem jest aktywne włączenie się w walkę z drugą falą pandemii" - mówi w komunikacie prasowym prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Jak mówił Dworczyk, państwowe spółki mają też wybudować na Pomorzu, Śląsku i w Małopolsce.

Szpitale tymczasowe pod nadzorem Jacka Sasina? Szef KPRM wprost

Informatorzy money.pl mówią, że taktyka jest taka, aby było jak najwięcej małych szpitali. - Chcemy tworzyć tymczasowe szpitale z osobną kadrą, by nie trzeba było wszystkich wypuszczać na kwarantannę lub izolację - słyszymy od przedstawicieli rządu. - Wszystkie ręce mają iść na pokład - dodaje jeden z nich.

"Budowa szpitali tymczasowych [..] jest częścią rządowej strategii walki z epidemią" - napisał na serwisie społecznościowym wicepremier Jacek Sasin.

Hotele zamienią się w izolatoria

Nasi rozmówcy z rządu nie ukrywają jednak, że problemem może być kadra. - Trudno będzie ją znaleźć, lekarzy i tak mamy za mało - nie ukrywają.

Jak ustalił money.pl, ponad 100 hoteli ma stać się izolatorami. Jak mówi nam prezes Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH) Gheorghe Marian Cristescu, dotyczy to nie tylko hoteli państwowych, ale i tych komercyjnych.

Przerabianie hoteli na izolatoria ma koordynować właśnie PHH. - Hotele stoją obecnie puste, więc taka strategia jest też dla nich dobra - mówi prezes PHH w rozmowie z money.pl.

W spółkach zaskoczenie

Jeszcze w czwartek kancelaria premiera opublikowała mapę tymczasowych szpitali. Wynikało z nich, że będzie ich 16 - po jednym w każdym województwie. Dziś już wiadomo, że dojdą do nich kolejne. To tylko świadczy o pośpiechu w podejmowaniu decyzji.

Niektórzy pracownicy państwowych spółek są zaskoczeni takim obrotem spaw. - Trochę dziwne, że najpierw mówi się to w radiu, a potem wysyła do nas informację - mówi nam jedna z osób z dużej spółki.

- Natomiast widzimy, jaka jest sytuacja, więc jakoś to rozumiemy - dodaje.

Z informacji money.pl wynika, że do spółek Skarbu Państwa jeszcze nie trafiło pismo z KPRM w sprawie budowania przez nie szpitali czy izolatoriów. - Spodziewamy się, że trafi dzisiaj [w piątek - red.] - mówią nasi rozmówcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-10-2020

Bon turystycznyJa poproszę do Gołebiowskiego , jest 400zl/doba , teraz gratis posiedzę . Kocham PIS

30-10-2020

Panie Premierze,a jak ktoś ma zakaz stadionowy to nie trafi na stadion?

30-10-2020

JasnowidzDodatkowe szpitale będą potrzebne do opatrywania rannych po demonstracjach.

Rozwiń komentarze (1067)