Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus. GIS poluzował wytyczne dla przedszkoli

5
Podziel się

Główny Inspektor Sanitarny poluzował zasady dotyczące powierzchni, jaka musi przypadać na każdego przedszkolaka. Nie zmieniły się natomiast najważniejsze wytyczne: z sal usunięto zabawki, których nie da się dezynfekować, a dziecko, które zdradza jakiekolwiek objawy choroby, nie może zostać przyjęte.

Po pierwsze dezynfekcja. Sale przedszkolne muszą być też regularnie wietrzone
Po pierwsze dezynfekcja. Sale przedszkolne muszą być też regularnie wietrzone (East News)
bErSfRlx

W połowie maja dzieci wróciły do przedszkoli. W pierwszych dniach niewielu rodziców zdecydowało się wysłać dziecko do przedszkola, ale z upływem czasu grono zainteresowanych się zwiększyło. Zapewne dlatego Główny Inspektor Sanitarny zmienił nieco wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Według dotychczas obowiązujących zasad, minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali na jedno dziecko w grupie do lat trzech i każdego opiekuna musiała wynosić co najmniej 4 mkw. Teraz będzie to minimum 2,5 mkw.

Ponadto w jednej sali mogło przebywać do 12 dzieci. Według nowych zasad w jednej sali mogą przebywać trzy 8-osobowe grupy dzieci do lat 3 wraz z opiekunem. Zaleca się umieszczenie przegrody uniemożliwiającej dzieciom i opiekunom z trzeciej grupy kontakt z pozostałymi grupami.
Z kolei grupy, w których przebywają dzieci starsze niż trzylatki, mogą liczyć 16 dzieci. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o 2.

bErSfRlz
Zobacz także: Przedszkola znów otwarte. Anna Zabielska: Dla małego dziecka ważna jest stałość

Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 3 m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna.

Poza tym zasady nie zmieniły się. Przypomnijmy najważniejsze. Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.), należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.

bErSfRlF

Ulubiony miś musi czekać w domu. Przedszkolaki nie mogą przynosić ze sobą zabawek i innych zbędnych rzeczy. Sala powinna być wietrzona co najmniej raz na godzinę.

Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci mogą wejść na teren przedszkola, ale wyłącznie do "przestrzeni wspólnej" (np. korytarz). Przed wejściem muszą zdezynfekować ręce, a przez cały czas pobytu na terenie przedszkola muszą mieć na twarzy maseczkę oraz zachowywać odstęp od innych osób.

Co wydaje się oczywiste, ale mimo wszystko warte przypomnienia: jeśli którykolwiek domownik został skierowany na domową kwarantannę, dziecko nie może uczęszczać na zajęcia do czasu oficjalnego zakończenia izolacji.

bErSfRlG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErSfRma
KOMENTARZE
(5)
Ada
rok temu
Co za obłuda - przegrody w grupach dzieci poniżej 3 lat? Znowu udajemy, że jest bezpiecznie. Bo co wybory 28 czerwca to musi być bezpiecznie nie zależnie jakie są realia. Padniemy całkowicie na kolana ale to nie ważne stanie się to już po wyborach. Stanie gospodarka a ZUS jak to już dzieje nie wypłaci zasiłków. Pensją dostaniesz za 3 miesiące lub wcale.
Sysia
rok temu
A co w wypadku gdy grupa mieszana wiekowo? Gdy w jednej grupie są trzylatki i sześciolatki? Dodam że jeden nauczyciel. Ile dzieci w takiej sytuacji na grupie?
wa
rok temu
starsze dzieci ze szkoły nie mogą wrócić bo jest zagrożenie maluszki które nie umieją trzymać dystansu są bardzo bezpieczne, nie bawią się ze sobą nie bora tych samych zabawek -totalna bzdura
bErSfRmb
Rodzic
rok temu
A tyle było strachu . Nie posyłać dzieci do przedszkola. Dzieci idą na rzeź , są mięsem armatnim , niech minister Szumowski z Piatkowskim wysyła swoje dzieci . Będą zakażać innych , tylko MADKI poślą dziecko do przedszkola ...... I wiele , wiele innych. Tymczasem nic w tych placówkach się nie dzieje . Dzieci już miesiąc chodzą do przedszkola są szczęśliwi że co mądrzejsi rodzice pozwolili im na powrót do przedszkola i na kontakt z rówieśnikami .
Ania
rok temu
Personel przedszkola bardzo się stara żeby dzieci i wszyscy byli bezpieczni w przedszkolu panuje zapach taki jak w szpitalach