Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gis
05.06.2020 19:11

Koronawirus. GIS poluzował wytyczne dla przedszkoli

Główny Inspektor Sanitarny poluzował zasady dotyczące powierzchni, jaka musi przypadać na każdego przedszkolaka. Nie zmieniły się natomiast najważniejsze wytyczne: z sal usunięto zabawki, których nie da się dezynfekować, a dziecko, które zdradza jakiekolwiek objawy choroby, nie może zostać przyjęte.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Po pierwsze dezynfekcja. Sale przedszkolne muszą być też regularnie wietrzone

W połowie maja dzieci wróciły do przedszkoli. W pierwszych dniach niewielu rodziców zdecydowało się wysłać dziecko do przedszkola, ale z upływem czasu grono zainteresowanych się zwiększyło. Zapewne dlatego Główny Inspektor Sanitarny zmienił nieco wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Według dotychczas obowiązujących zasad, minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali na jedno dziecko w grupie do lat trzech i każdego opiekuna musiała wynosić co najmniej 4 mkw. Teraz będzie to minimum 2,5 mkw.

Ponadto w jednej sali mogło przebywać do 12 dzieci. Według nowych zasad w jednej sali mogą przebywać trzy 8-osobowe grupy dzieci do lat 3 wraz z opiekunem. Zaleca się umieszczenie przegrody uniemożliwiającej dzieciom i opiekunom z trzeciej grupy kontakt z pozostałymi grupami.
Z kolei grupy, w których przebywają dzieci starsze niż trzylatki, mogą liczyć 16 dzieci. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o 2.

Przedszkola znów otwarte. Anna Zabielska: Dla małego dziecka ważna jest stałość

Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 3 m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna.

Poza tym zasady nie zmieniły się. Przypomnijmy najważniejsze. Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.), należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.

Ulubiony miś musi czekać w domu. Przedszkolaki nie mogą przynosić ze sobą zabawek i innych zbędnych rzeczy. Sala powinna być wietrzona co najmniej raz na godzinę.

O ile dorośli mają obowiązek możliwie częstej dezynfekcji rąk, dzieci nie muszą - a nawet nie powinny - tego robić
Dezynfekcja rąk przez dzieci. Znamy stanowisko GIS

Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci mogą wejść na teren przedszkola, ale wyłącznie do "przestrzeni wspólnej" (np. korytarz). Przed wejściem muszą zdezynfekować ręce, a przez cały czas pobytu na terenie przedszkola muszą mieć na twarzy maseczkę oraz zachowywać odstęp od innych osób.

Co wydaje się oczywiste, ale mimo wszystko warte przypomnienia: jeśli którykolwiek domownik został skierowany na domową kwarantannę, dziecko nie może uczęszczać na zajęcia do czasu oficjalnego zakończenia izolacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-06-2020

wastarsze dzieci ze szkoły nie mogą wrócić bo jest zagrożenie maluszki które nie umieją trzymać dystansu są bardzo bezpieczne, nie bawią się ze sobą nie … Czytaj całość

06-06-2020

RodzicA tyle było strachu . Nie posyłać dzieci do przedszkola. Dzieci idą na rzeź , są mięsem armatnim , niech minister Szumowski z Piatkowskim wysyła swoje … Czytaj całość

05-06-2020

AniaPersonel przedszkola bardzo się stara żeby dzieci i wszyscy byli bezpieczni w przedszkolu panuje zapach taki jak w szpitalach

Rozwiń komentarze (5)