Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.05.2020 15:25

Koronawirus. Od poniedziałku nie będzie luzowania obostrzeń

Jak ustaliło radio RMF FM, rządzący nie wprowadzą od poniedziałku kolejnego etapu odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Przedsiębiorcy i wszyscy czekający na kolejne etapy odmrażania życia w Polsce, na zmianey będa musieli jeszcze poczekać.

W Kancelarii premiera w piątek zorganizowano posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, gdzie jest to omawiane. Według informacji rozgłośni, rząd nie chce od nowego tygodnia łagodzić zakazów.

Wszystko dlatego, że nie znane są jeszcze efekty otwarcia w poniedziałek galerii handlowych. Najprawdopodobniej dopiero w przyszłym tygodniu będzie wiadomo czy liczba zakażeń poszła w związku z tym w górę.

Zobacz także: Restauracje otwarte w połowie maja? Szumowski odpowiada

Jak już wcześniej zapowiadał premier Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski, bez potwierdzenia w danych, nie będzie kolejnych etapów odmrażania gospodarki.

Oczekiwane jest powstrzymanie wzrostu zakażeń, a ich wzrost sprawi, że na kolejne luzowanie obostrzeń przyjdzie nam jeszcze poczekać. W rzadowych planach może się to stać 18 maja.

Tego dnia życie ma wrócić do ogródków w barach, restauracjach i kawiarniach. Więcej osób jednocześnie ma mieć też możliwość przemieszczania się w tramwajach i autobusach.

W planie gabinetu Mateusza Morawieckiego zawarto cztery etapy "powrotu do normalności". Zmiany weszły w życie 20 kwietnia, kiedy pozwolono wchodzić do lasu i parków.

Jednak nie ma konkretnych dat wprowadzania kolejnych złagodzeń. To będzie zależało od sytuacji związanej z pandemią, czyli liczby zachorowań.

Niemniej podano założenia kolejnych etapów, w drugim nastąpi otwarcie sklepów budowlanych w weekendy (obecnie działają tylko w tygodniu). Do tego otwarte zostaną hotele i inne miejsca noclegowe, a także niektóre instytucje kultury, jak: biblioteki, muzea i galerie sztuki.

Po okresie stabilizacji dług publiczny znacząco wzrośnie.
Dług publiczny wzrośnie o około 200 mld zł. Przyda się kreatywna księgowość

W trzecim etapie lokale gastronomiczne ponownie zaczną działać stacjonarnie, ale przy zachowaniu pewnych ograniczeń (nie wymieniono jakich). Otwarte zostaną także salony kosmetyczne i fryzjerskie, galerie handlowe. Będą mogły odbywać się też wydarzenia sportowe do 50 osób - w otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności.

Jeszcze w trzecim etapie organizowana ma być opieka nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz klasach 1-3, ale z ustaloną maksymalną liczbą dzieci przebywających w jednej sali.

Czwarty, ostatni etap łagodzenia obostrzeń, ale jeszcze nie w pełni odmrażający gospodarkę, z założenia będzie polegał na otwarciu salonów masażu i solariów oraz przywróceniu działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną także kina i teatry, ale z "nowym reżimem sanitarnym".

- Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, kiedy zniknie epidemia - podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: wiadomości, gospodarka, koronawirus, koronawirus kryzys, koronawirus pracownicy
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-05-2020

echJuż tak poluzowali, że w Gdańsku ludzie chodzą bez masek albo z maskami wszędzie tylko nie na ustach i nosie, na ulice wyjeżdżają turystyczne melexy … Czytaj całość

09-05-2020

jarzębinapowinno karać się tych chodzących bez masek lub noszących je na brodzie, totalni ignoranci -przeważnie prymityw, nie przejmują się nikim innym, rząd … Czytaj całość

08-05-2020

CzipZalozyli nam kagańce na gęby jak psom..i zmusili do posłuszeństwa straszac jakie ma wirusem..po to by ludzi ujarzmić jak u Rusków w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (112)