Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koronawirus odbił się na gastronomii. Dwie trzecie firm musiało zawiesić działalność

2
Podziel się:

647,4 mln zł na koniec marca wyniosły zaległości firm gastronomicznych - wynika z danych BIG InfoMonitor. Okres zamknięcia dodatkowo obciążył branżę.

Od poniedziałku 18 maja restauracje i bary od znów zostać otwarte.
Od poniedziałku 18 maja restauracje i bary od znów zostać otwarte. (PAP, EPA)
bEJLQkVx

Dla branży gastronomicznej okres zamknięcia gospodarki będący efektem pandemii korona wirusa był niezwykle trudny. Rygor sanitarny towarzyszący odmrażaniu gospodarki natomiast będzie wciąż ciążył restauratorom. A ci nawet przed lockdownem mieli problemy. Przeterminowane zadłużenie gastronomii przekraczało 647 mln zł - wynika z danych BIG InfoMonitor omawianych przez Polską Agencję Prasową.

Jak wynika z komunikatu, choć w ciągu roku odsetek firm z problemami spłaty swoich zadłużeń zmalał, to kwota zobowiązań zwiększyła się o blisko 80 mln zł. W ciągu roku przeterminowane zadłużenie zwiększyło się o ponad 14 proc. Na koniec marca 2019 r. zaległości te wynosiły 567,5 mln zł - informuje PAP.

bEJLQkVz
Zobacz także: Obejrzyj: Otwarcie restauracji. Będzie drożej? "Martwimy się, czy ludzie przyjdą"

Odsetek niesolidnych firm wyniósł 7,3 proc. Jak zauważył cytowany w komunikacie prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, gastronomia wypada gorzej niż cała gospodarka, w której opóźnione płatności względem partnerów biznesowych i banków jest 5,8 proc.

bEJLQkVF

Przypomnijmy, że od 18 maja restauracje, bary i kawiarnie znów mogą być otwarte. Muszą jednak działać według ściśle określonych zasad. Ograniczona liczba gości - nie więcej niż 1 osoba na 4m2, przerwy między stolikami i reżim sanitarny - to tylko niektóre z wytycznych, które omawialiśmy w money.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEJLQkWa
KOMENTARZE
(2)
Gość
rok temu
Likwidujcie interes nie kopcie się z koniem.Po co wam jeszcze większe kłopoty,kontrole,ZUS i US na głowie .Potem sądy i udowadnianie latami swoich racji.
Akłaku
rok temu
Jakie długi. Wygląda na to że nasi przedsiębiorcy nie mają żadnych oszczędności, a postojowe może doprowadzić do bankructwa. Warto zastanowić się nad zmiana zajęcia.