Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. PLL LOT wyrównuje warunki postojowego dla członków personelu lotniczego

Większość stewardess i pilotów w Grupie LOT porozumiała się w zakresie nowych warunków płacowych i otrzymają od 2500 do 7200 zł miesięcznie tzw. postojowego. Ze związkowcami, którzy odrzucili porozumienie, rozpoczęte zostaną konsultacje ws. obniżki etatów o 50 proc..

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Linie lotnicze zmagają się z największym kryzysem w swojej historii.

"Związki zawodowe reprezentujące pozostałych członków personelu latającego odrzuciły dziś propozycję LOT pozwalającą domknąć proces regulacji wynagrodzeń w tej grupie zawodowej. W związku z powyższym związki zawodowe poinformowane zostały o uruchomieniu procesu konsultacji wypowiedzeń zmieniających, obniżających wymiar etatu dla pracowników personelu latającego i pokładowego o 50 proc" - podała w komunikacie spółka PLL LOT.

LOT wyliczyły, że porozumienie z LOT zawarło już ok. 1800 stewardess i pilotów. Otrzymają oni od 2500 do 7200 zł miesięcznie swoistego "postojowego".

"Wynagrodzenie będzie wypłacane nawet jeśli nie przepracują w miesiącu ani jednej godziny. Obniżenie wymiaru etatu pozostałym osobom zapewni im porównywalne warunki płacowe" - zapewniła spółka.

Koronawirus. Pakiet pomocowy dla firm. Premier: "Gwarancje kredytowe i płynność"

LOT przypomina, że linie lotnicze zmagają się z największym kryzysem w swojej historii. Według IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) liczba lotów komercyjnych spadła o 90 proc. Branżowi eksperci przewidują, że ruch lotniczy będzie odbudowywany stopniowo, ale ze względu na wciąż zamknięte granice oraz gospodarcze i społeczne skutki pandemii, do normalnego wymiaru wróci dopiero za kilka lat. Dlatego linie lotnicze restrukturyzują koszty zatrudnienia, niejednokrotnie korzystając z grupowych zwolnień personelu.

"W odróżnieniu od wielu linii lotniczych LOT dąży do utrzymania miejsc pracy i gotowości operacyjnej. Dla powodzenia tego planu musi ograniczyć jednak koszty stałe, w tym koszty płacy dla członków załóg i pracowników naziemnych, którzy aktualnie wykonują mniej zadań lub też tymczasowo nie mają żadnych zajęć" - czytamy.

Polskie Linie Lotnicze LOT miały ponad 10 mln pasażerów w 2019 r. Jedynym udziałowcem PLL LOT jest Polska Grupa Lotnicza.

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-05-2020

Tomasza zarząd już obniżył sobie płace??? oczywiście do 2500 zł/brutto

25-05-2020

PILNEPasażerów LOTu też czeka niespodzianka... aby wyrównać straty postojowe w najbliższym czasie LOT planuje wprowadzić dodatkowe bilety wstępu do hali … Czytaj całość

22-05-2020

a pozniej kupimy Lufthansebrawo LOT!

Rozwiń komentarze (53)