Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Koronawirus w Chorwacji, Bułgarii i Polsce. Wirus wciąż nie odpuszcza, są nowe rekordy

114
Podziel się:

Wzrost liczby zakażeń w Chorwacji, wzrost liczby zakażeń w Bułgarii, wzrost liczby zakażeń w Polsce. Koronawirus wciąż nie odpuszcza. W ostatnim czasie wyższe wyniki notuje spora część europejskich krajów, w tym również turystyczne regiony.

Więcej przypadków wirusa pojawiło się w dwóch turystycznych krajach - Chorwacji i Bułgarii
Więcej przypadków wirusa pojawiło się w dwóch turystycznych krajach - Chorwacji i Bułgarii (PAP)
bEEEwAaJ

Wirus wciąż nie odpuścił, ale nie pojawia się równomiernie w całej Europie. Dla przykładu w Niemczech w ciągu ostatniego tygodnia (od 17 do 23 lipca) służby informowały średnio o 5 nowych infekcjach na każdy milion mieszkańców. To sprawia, że dziennie było to około 400 - 500 nowych przypadków.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Hiszpanii. Tutaj dzienne przyrosty wynoszą sporo powyżej tysiąca. Tu wskaźnik nowych zachorowań wynosi 30 infekcji na milion mieszkańców. W ciągu ostatniego tygodnia w Hiszpanii pojawiło się 10 tys. nowych zakażeń.

bEEEwAaL

Polska? Jak wynika z ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia, w ciągu doby pojawiło się 458 nowych zakażeń. To wynik niewidziany w Polsce od miesiąca. Od 17 do 23 lipca (dane za 24 nie są uwzględnione) służby notowały w naszym kraju po 9 infekcji na milion mieszkańców każdego dnia.

Zobacz także: Czy Orlen dogoni światowych gigantów? "I tak będzie jak konik Przewalskiego wobec paliwowych mastodontów"

bEEEwAaR

W sumie w Polsce są już ponad 42 tys. potwierdzone infekcje. 1,6 tys. osób niestety zmarło. Warto przy okazji rozprawić się z jednym z mitów dotyczących koronawirusa - daleko mu do grypy. Zwykle w sezonie grypowym w całej Polsce na tę chorobę umiera około 150 osób (w rekordowych sezonach). Zwykle jest to około 100-120.

Od początku lipca w Polsce przybyło 7,6 tys. infekcji. Średnio to 318 każdego dnia. W ostatnim czasie notujemy jednak o wiele wyższe wyniki. Nie jest jednak tak, że tylko Polska ma problemy. I widać to na mapie, która pokazuje, ile dziennie nowych przypadków wirusa wykrywały służby w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców. Takie przeliczenie pozwala najlepiej pokazać różnice pomiędzy krajami. W końcu 100 chorych na malej Malcie to coś zupełnie innego niż 100 chorych w Niemczech.

W ostatnim czasie wzrost liczby zakażeń notowany jest również w popularnych krajach turystycznych: Chorwacji i Bułgarii.

bEEEwAaS

Jak koronawirus rozwija się w Chorwacji? Kraj zaczynał lipiec z liczbą 2,7 tys. potwierdzonych infekcji. W ciągu kolejnych 23 dni wynik ten powiększył się o kolejne 1,8 tys. A to oznacza, że pierwszy wakacyjny miesiąc był dla Chorwacji niemal tak samo zły, jak minione trzy. Dziś w Chorwacji potwierdzone jest 4,5 tys. przypadków wirusa. A to oznacza 1 tys. chorych na każdy milion mieszkańców.

Dla przykładu w Polsce taka sama statystyka wynosi około 1,1 tys. W Niemczech to 2,4 tys., we Włoszech 3,7 tys. W Czechach z kolei taki sam wskaźnik wynosi 1,3 tys. Oczywiście warto pamiętać, że to statystyka uwzględniająca cały czas epidemii, a nie tylko jedną z jej faz. We Włoszech w ostatnich tygodniach notowane są rekordowo niskie dobowe przyrosty chorych.

bEEEwAaT

By oceniać aktualną sytuację w danym kraju, warto wziąć pod uwagę nie tylko całość epidemii, ale również ostatnie tygodnie.

Jeszcze do połowy czerwca każdy kolejny dzień w Chorwacji przynosił maksymalnie kilka potwierdzonych przypadków. Jak wynika z analizy money.pl, w ciągu ostatnich 7 dni w Chorwacji potwierdzono 577 infekcji. Dziennie daje to średnią na poziomie 82 przypadków. Niewiele? By łatwiej porównywać kraje, warto tę liczbę przeliczyć na milion mieszkańców. W ostatnim tygodniu każdego dnia pojawiało się średnio 20 infekcji na milion mieszkańców każdego dnia.

bEEEwAaU

Jak Chorwacja wypada na tle Polski? W naszym kraju w ciągu tygodnia przybyło 2,5 tys. infekcji. To oznacza, że średnio było to 360 każdego dnia. I choć trudno w to uwierzyć - wypadamy korzystniej. Dlaczego? Średnio każdego dnia w Polsce pojawia się 9 nowych infekcji na milion mieszkańców. To o połowę mniej niż w Chorwacji.

Przy okazji warto jednak wiedzieć, że poszczególne regiony Chorwacji wyglądają zupełnie inaczej. Najwięcej wykrytych przypadków jest w Zagrzebiu i okolicach. To w sumie 1 tys. infekcji. Druga na liście jest żupania splicko-dalmatyńska (żupania – odpowiednik polskiego województwa) w okolicach Splitu. To 769 infekcji.

Kolejny najmocniej dotknięty region to żupania osijecko-barańska, ze stolicą w Osijecku. Tu licznik zatrzymał się na poziomie 546. Jednocześnie warto wiedzieć, że liczba aktywnych przypadków wirusa (czyli osób z potwierdzonym wirusem, które wciąż chorują) jest sporo mniejsza. W tych trzech regionach to odpowiednio: 211 (okolice Zagrzebia), 114 (okolice Splitu) oraz 136 (w okolicach Osijecka).

Drugą falę wirusa widać również w Bułgarii. Tylko w lipcu w tym kraju pojawiło się 4,5 tys. nowych infekcji. To niemal tyle samo, ile pojawiło się od 1 marca do końca czerwca (5,1 tys. w ciągu 3 miesięcy). To właśnie w ostatnim czasie Bułgaria przebiła swój dotychczasowy rekord. Nowy wynosi 330 infekcji w ciągu jednej doby.

Jak wynika z analizy money.pl, średnio w ciągu ostatniego tygodnia pojawiało się po 33,5 infekcji na każdy milion mieszkańców tego kraju. W Portugalii ten wskaźnik wynosi po 24 nowe infekcje każdego dnia na milion mieszkańców. Belgia? 13,7. Wielka Brytania ma podobny do Polski wskaźnik - na poziomie 9. Jeden z wyższych w Europie w tej chwili jest w Rumunii.

W tym kraju w tej chwili jest 41 tys. potwierdzonych infekcji. W ostatnim czasie liczba dziennych przypadków przekracza w całym kraju po 1 tys. dziennie. Nowy rekord wynosi 1,1 tys. i został pobity w czwartek 23 lipca. W sumie w ciągu tygodnia w tym kraju pojawiło się blisko 6 tys. nowych infekcji.

bEEEwAbm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(114)
stophejt
rok temu
Jestem obecnie od ponad tygodnia na wakacjach w Chorwacji, sianie tych kłamliwych informacji powinno być kierowane do sądu.
piotrus
rok temu
W Chorwacji pojawiły się komary które roznoszą malarię jest dużo insektów trzeba pryskać i sypać. Ludzie nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa i nie noszą maseczek. Kichają i prychają wokoło. Jest duża wilgotność i upał.
Khantak
rok temu
Kto wyjeżdża do Chorwacji będzie nosicielem covida najnowszej generacji .
bEEEwAbn
Ello
rok temu
Do Chorwacji Polacy jadą autem, do Włoch Hiszpanii- samolotem. Plują na Chorwację przez sponsoring linii lotniczych! Patrzcie na dane, nie na opłacane artykuły
789
rok temu
Piszą by nie jechać za granice tylko nad polskie morze jak mam jechac nad nasze to wole nigdzie nie jechac jest drożej niz za granicą
...
Następna strona