Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus w Niemczech. Częściowy lockdown w mieście, w którym stwierdzono duże ognisko zakażeń

24
Podziel się

Po tym, jak u 1500 pracowników zakładów mięsnych w Guetersloh (Nadrenia Północna-Westfalia) zdiagnozowano koronawirusa, władze związkowe zadecydowały o wprowadzeniu lokalnego lockdownu do końca czerwca. Wśród pracowników zakładu jest blisko tysiąc Polaków.

W Guetersloh trwa wielkie testowanie pracowników zakładów mięsnych i ich rodzin
W Guetersloh trwa wielkie testowanie pracowników zakładów mięsnych i ich rodzin (Getty Images)
bErVpMwR

Przez najbliższych siedem dni zamknięte będą bary, restauracje, baseny i wszystkie obiekty kulturalne w Guetersloh – informuje Reuters.

- Zniesiemy obostrzenia tak szybko, jak to możliwe, ale najpierw musimy mieć pewność, że to bezpieczne – powiedział Armin Laschet, premier Nadrenii Północnej-Westfalii.

bErVpMwT

W zakładzie pracują obywatele kilkudziesięciu krajów, ale największą grupę stanowią Rumuni (ponad 3000), Bułgarzy i Polacy, których - według informacji polskiego konsula generalnego w Kolonii Jakuba Wawrzyniaka jest ponad 900.

Według Wawrzyniaka władze powiatu Guetersloh nadal nie potrafią określić, ilu obywateli danego kraju zostało wprost dotkniętych wybuchem epidemii w regionie. Z informacji lokalnych władz wynika, że dopiero kilka dni temu firma przekazała dane osobowe wszystkich pracowników, z których wielu zatrudnionych jest przez podwykonawców.

Sytuacja w Niemczech się nie stabilizuje

Laschet, dwukrotnie wybrany do Parlamentu Europejskiego, dziś jest wskazywany jako poważny pretendent do zastąpienia Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec. W przyszłym roku upłynie czwarta kadencja jej rządów.

Wystąpienie tak poważnej sytuacji w zarządzanym przez niego kraju związkowym może jednak poważnie pokrzyżować jego plany – spekuluje Reuters.

bErVpMwZ

Premierzy krajów związkowych zgodzili się, że w razie pojawienia się lokalnych ognisk będą "działać lokalnie", a więc wprowadzać ograniczenia na terenie, na którym występuje nasilenie wirusa. Laschet zapewnił dziennikarzy, że aktualnie sytuacja nie wymaga podjęcia bardziej stanowczych działań.

Lokalnych ognisk nie wolno lekceważyć. We wtorek szef Instytutu Roberta Kocha ds. zdrowia publicznego, Lothar Wieler, powiedział, że to właśnie one były głównym czynnikiem przyczyniającym się do gwałtownego wzrostu w ostatnich dniach wskaźnika reprodukcji koronawirusa, obecnie szacowanego w Niemczech na 2,76.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErVpMxu
KOMENTARZE
(24)
Ruda weq
rok temu
Gutersloh jeśli już piszecie sprawdźcie poprawną formę 😤
Udo
rok temu
Ściema.
Xxx
rok temu
Co to jest ten lockdown? Jestem Polakiem więc proszę po polsku.
bErVpMxv
leaderfox_fac...
rok temu
Mieszkam w Guetersloh, pozwolę sobie sprostować: zakłady mięsne mieszczą się w Rheda-Wiedenbruck (powiat Guetersloh). Restauracje nie zostały zamknięte. Obowiązuje jednak limit - przy jednym stoliki mogą siedzieć dwie osoby z różnych gospodarstw domowych, lub więcej jeśli mieszkają razem.
realny
rok temu
znam 4 osoby, które chorowały na covid więc widocznie macie mało znajomych.
...
Następna strona