Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce i na świecie. Analizujemy najnowsze dane

659
Podziel się

11 tys. nowych przypadków choroby w USA. Kolejne 6 tys. w Hiszpanii i ponad 5 tys. we Włoszech. To najnowsze światowe dane dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie. Doświadczenia europejskich państw nie pozostawiają złudzeń - najwięcej o sytuacji Polski dowiemy się już w ciągu najbliższych 7 dni. To kluczowy czas.

Koronawirus został zdiagnozowany w Polsce po raz pierwszy 5 marca - w Zielonej Górze
Koronawirus został zdiagnozowany w Polsce po raz pierwszy 5 marca - w Zielonej Górze (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bDniplYl

Stany Zjednoczone dzień po dniu stają się jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem krajów na świecie. Sytuacja - biorąc pod uwagę liczbę nowych przypadków - jest zdecydowanie poważniejsza niż we Włoszech czy Hiszpanii. Ostatnie 24 godziny przyniosły w USA ponad 11 tys. nowych infekcji. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni liczba zachorowań urosła o 30 tys.

Materiał zawiera liczne wykresy - poczekaj na ich załadowanie. Wykresy dot. danych światowych są aktualizowane następnego dnia.

W sumie w USA jest blisko 55 tys. potwierdzonych infekcji. Dwa tygodnie temu było ich ledwie kilkaset na terenie całego kraju.

bDniplYn

Copy: Copy: Copy: Copy: v

W tej chwili co trzy dni podwaja się liczba przypadków. Jak wynika z analizy money.pl, średnio każdy dzień tego tygodnia przynosi od 20 do 30 proc. więcej pozytywnych testów.

Jeżeli tempo nowych zachorowań nie spadnie, do końca tygodnia - do niedzieli - w USA będzie blisko 150 tys. pozytywnych testów na koronawirusa. A to będzie oznaczało, że to właśnie ten kraj będzie najpoważniej dotknięty wirusem. Warto zauważyć, że USA wyprzedziły Europę pod względem nowych dziennych zachorowań. Liczby 11 tys. nowych zachorowań nie notował do tej pory żaden europejski kraj. Nawet Włochy i Hiszpania w szczytowych momentach nie miały takich wzrostów.

bDniplYt

Copy: Copy: Copy: v

Jak z kolei sytuacja wygląda w Europie? We Włoszech pojawiły się 5249 nowe zarażenia koronawirusem tylko w ciągu ostatnich 24 godzin.

Jak wynika z danych amerykańskiego Uniwersytetu Johna Hopkinsa, który zbiera wyniki z całego świata, we Włoszech dzienny przyrost nowych chorych nie schodzi od tygodnia poniżej 4 tys. Do tej pory rekordowy dzień przyniósł ponad 6,5 tys. nowych przypadków. W sumie (dane na 24 marca) chorych jest 69 tys. osób. Warto dodać, że jeszcze tydzień temu we Włoszech było 30 tys. infekcji. Dziś jest to ponad dwa razy więcej.

bDniplYu

Copy: Copy: v

Ścieżką Włoch podążali do tej pory również Hiszpanie. W ciągu ostatniej doby przybyło tam blisko 7 tys. nowych zarażonych. Dziś w tym kraju jest 39 tys. chorych. Jeżeli Hiszpania utrzyma dotychczasowe tempo, to w ciągu dwóch tygodni przegoni Włochy pod względem liczby potwierdzonych infekcji (przy założeniu, że we Włoszech ten poziom nie spadnie).

Jak wygląda porównywanie wzrostu zachorowań? W danych uwzględnia się dzienny wzrost nowych chorych dla całego kraju, o ile ogólna liczba przekroczyła już 100 potwierdzonych przypadków. Dlaczego od tego poziomu? Do tego momentu w różnych krajach wzrost był diametralnie inny. Jedne osiągały ten poziom w kilka dni, inne w długie tygodnie. Skalę rozprzestrzeniania się choroby pokazuje się z kolei dzień po dniu.

bDniplYv

Wzrost liczby zachorowań zanotowała również Francja. Jak wynika z danych Uniwersytetu Hopkinsa, służby sanitarne dwa tygodnie temu (czyli od 14 do 15 marca) dodały zaledwie 30 zarażonych do listy. Ostatnie 24 godziny przyniosły 2,4 tys. nowych chorych. W sumie we Francji jest ponad 22 tys. potwierdzonych przypadków koronawirusa.

Jak na tle pozostałych państw wypada Polska? Biorąc pod uwagę doświadczenia pozostałych krajów UE, śmiało można sądzić, że kluczowy do oceny działań służb epidemiologicznych będzie najbliższy tydzień. I we Francji, i w Niemczech liczba chorych zaczynała drastycznie przybywać mniej więcej po 10 dniu od przekroczenia 100 infekcji na terenie kraju. W wielu krajach na tym etapie tempo przybywania nowych przypadków rosło błyskawicznie. Ostatni dzień Polska zamknęła z nowymi 152 przypadkami.

Copy: Copy: Copy: v

W kolejnych dniach Francja miała na przykład ponad 500 zachorowań każdego dnia. To wskazywało, że epidemia dalej się rozwija. Podobnie było w Niemczech. Polska jest właśnie w 11. dniu od przekroczenia bariery 100 zachorowań w kraju.

bDniplYw

Copy: Copy: Copy: Copy: Copy: v

Od dawna wzorem do naśladowania dla europejskich krajów może być Korea Południowa. Od dłuższego czasu liczba nowych przypadków oscyluje w okolicach 100 każdego kolejnego dnia. W ciągu ostatnich 24 godzin przybyło 76 chorych. Łącznie suma chorych w tym kraju to nieco ponad 9 tys.

Copy: Copy: Copy: Copy: Copy: v

Na podstawie dostępnych danych postanowiliśmy przeanalizować również, ile czasu minęło od pojawienia się pierwszego potwierdzonego przypadku koronawirusa w kraju, do czasu poinformowania o pierwszych wyzdrowieniach.

Copy: Copy: Copy: v

Jak wynika z danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa, we Włoszech ten czas wyniósł 22 dni. W Niemczech z kolei 21 dni. Włosi wskazują, że mają już 8,3 tys. przypadków wyzdrowienia. Mowa o osobach, które przebywały w szpitalu z potwierdzonym wirusem i zostały z niego wypuszczone. Gdyby uwzględniać osoby bez diagnozy, które przeszły chorobę i wyzdrowiały, wynik byłby inny. Takich danych jednak nikt nie zbiera. W Niemczech jest z kolei ponad 3 przypadków wyzdrowienia. W Polsce licznik wciąż wskazuje na 1 osobę, która opuściła szpital po pozytywnej diagnozie i przejściu choroby.

Copy: Copy: v

Dane z wielu krajów pozwalają również pokazać, w jaki sposób rośnie liczba przypadków zgonów spowodowanych koronawirusem (i chorobami współtowarzyszącymi). Pod tym względem w Europie największy problem mają Włosi. Według danych z 24 marca wirus okazał się śmiertelny dla ponad 6,8 tys. osób. Dla przykładu we Francji to już ponad 1,1 tys. przypadków. Z kolei w Korei Południowej to 126.

Przechodzenie choroby

bDniplYO
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(659)
Aleksandra
8 miesięcy temu
Wielkie dziękuję dla Pana Prof. Szumowskiego. To człowiek, który przejmuje się losem Polaków. Do wszystkich polityków w Polsce przestańcie się wreszcie kłócić, to nie jest ten czas. Zdrowie jest najważniejsze. Nie będzie nas nie będzie Was.
Bajabongo
8 miesięcy temu
W żadnym kraju, może oprocz Koreii , Japonii i Chin mie ma wystarczajacej liczby testów, maseczek , lekarzy, respiratorów itp itd... narzekanie na polski system to efekt niewiedzy i politycznych uprzedzeń, nic więcej.
Hh
8 miesięcy temu
Nie rozumiem was... pojawil sie koronawirus, zamkneli sxkoly, granice, zakazano wyjsc, co maja jeszcze zrobic? I tak czesc bedzie jeczec ze zabiera sie im wolnosc. Wupadamy dobrze na tle europy, nie tylko z liczba zachorowan ale tez z organizacja. We wliszrch juz dawno nie ma rekawiczek i masek, brakuje we francji, hiszpanii, pracuja czesto brz zabezpieczen. U nas juz zapasy sie koncza bo zaden kraj, nawet z madrzejszymi rzadzacymi, sie wystarczajaco nie przygotowal. Siedzimy w domach, widac to, czego jeszcze narzekacie... wiem ze dobrzeby bylo gdyby na kazdego pacjenta bylo lozko szpitalne z czekajacym respitatorem, ful wypas sala, 10 pielegniarek wokol, leki maseczki... ale tak sie nie da, tak nie ma nigdzie... we wloszech ludzi nawet sie nie ratuje, pracuja bez rekawiczek i masek... a wy narzekacie... ja sie ciesze ze rzad, choc mi z nim nie po drodze, podjal takie decyzje bo uwaxam ze zareagowali szybko i lepiej niz caly zavhod. To jest sytuacja bez precedensu, nie bylo na swiecie takiej akcji od ponad 100 lat... mysle ze nie mamy co narzekac, tylko cieszyc sie ze nie zyjemy w takiej anglii gdzie chca by zakazilo sie 60 proc spoleczenstwa czy w takich wloszrch gdzie rzad mial wszystko w D. Mysle ze jest OK. Decyzje sa ok i ludzie, my tez jestesmy ok, bo pomagamy i w zbiorkach i szyciu maseczek. To uest super!
bDniplYP
Wyniki
8 miesięcy temu
Uważam że jako naród stosujemy się do zasad i mamy dobry wynik na tle innych Państw
Dzięki Bogu.
8 miesięcy temu
Dobrze że mamy taki rząd bo gdyby była KOPACZ I Platformą to byśmy już mieli 100000 tyś.
...
Następna strona