Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Tak złego tygodnia jeszcze nie było

178
Podziel się

Koronawirus daje chwilę oddechu. W niedzielę liczba nowych przypadków była niższa od tej z soboty o niemal 200. Ale to jedyna dobra wiadomość. Zła jest taka, że miniony tydzień był w Polsce najgorszy od początku epidemii.

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Tak złego tygodnia jeszcze nie było
Koronawirus w Polsce. Wykres pokazuje fakty. To złe informacje (PAP, Leszek Szymański)
bCYatWol

624 nowe zakażenia koronawirusem, siedem osób zmarło. To stan na niedzielę. Na pierwszy rzut oka dane nie wyglądają tak źle, bo po odnotowaniu 809 nowych przypadków w piątek i 843 w sobotę można się było spodziewać dalszego wzrostu. Może nawet tego, że "pęknie” magiczna granica tysiąca nowych zakażeń w ciągu doby. Tak się jednak nie stało.

Liczba 624 nowych przypadków może nie robić wrażenia w porównaniu do danych z poprzednich dni, ale warto pamiętać, że do końca lipca w ogóle w Polsce nie widzieliśmy takich wartości. - Do połowy lipca zapowiadało się, że wyjdziemy suchą nogą z rzeki, a później pojechaliśmy w góry. I całkiem nam to nieźle idzie. Jesteśmy w czołówce w liczbie nowych zachorowań w Europie, staramy się wyjść na lidera – mówi Wirtualnej Polsce wirusolog profesor Włodzimierz Gut.

Rekordowa liczba zakażeń. Emilewicz: to nie przez wybory

bCYatWon

I rzeczywiście. Licząc od początku sierpnia, w naszym kraju zanotowano 6103 nowe przypadki, a łączna suma od początku epidemii to 51791 zakażeń. Oznacza to, że aż jedna ósma wszystkich przypadków przypada na dziewięć dni sierpnia. A liczymy od dnia wykrycia pierwszego zakażonego, czyli od czwartego marca. Czyli od pięciu miesięcy.

Koronawirus w Polsce. Najgorszy tydzień od początku epidemii

Jeśli utrzymamy obecne tempo, to sierpień zamkniemy z bilansem 21 tysięcy nowych zakażeń. Warto pamiętać, że maj, czerwiec i rekordowy – jak na razie - lipiec przynosiły w sumie po 10 - 11 tys. infekcji. Wszystko więc wskazuje na to, że to do sierpnia będzie należała palma pierwszeństwa.

Zamrożenie gospodarki? Nie tym razem

To teraz popatrzmy na dane w ujęciu tygodniowym. I tu niespodzianki nie ma. Miniony tydzień był w naszym kraju zdecydowanie najgorszy od początku epidemii. 4079 przypadków od poniedziałku 3 sierpnia do niedzieli 9 sierpnia. To średnio 697 zakażeń dziennie. Dla przypomnienia: przez pierwsze dziesięć dni epidemii odnotowaliśmy 68 zakażeń. Natomiast w tygodniu, kiedy rząd wprowadził zakaz przemieszczania się i wychodzenia z domu bez wyraźnej, życiowej potrzeby, liczba zakażeń sięgnęła 964. Czyli pięć razy mniej, niż w minionym tygodniu.

bCYatWot

Przypadki koronawirusa w Polsce z uwzględnieniem Mazowsza i Śląska

Czy w związku z tym możemy się spodziewać kolejnego lockdownu, zamykania biznesu i produkcji oraz zakazu wstępu do lasu? Tu rządzący są bardzo ostrożni. - Nie ma mowy o tym, aby wracać do takiego powszechnego lockdownu – zadeklarował w piątek w TVP Info wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Również premier Mateusz Morawiecki deklarował niedawno, że o lockdownie nie może być już mowy, „bo on był bardzo bolesny dla gospodarki”.

W zamian będą innego rodzaju obostrzenia, wprowadzane punktowo tam, gdzie liczba zakażeń niepokojąco rośnie. W 19 powiatach ostrzejsze restrykcje obowiązują od soboty. - Myślę, że to jest rozwiązanie znacznie lepsze, wprowadzające mniejsze zamieszanie, mniejsze straty w gospodarce – ocenia Sasin.

Polska na tle świata

A jak wypadamy na tle świata? Znów: na pierwszy rzut oka całkiem nieźle. Nawet nie ma mowy o stawianiu nas w jednym rzędzie z krajami, które mają największy problem z epidemią. Prawie pięć milionów zakażonych w Stanach Zjednoczonych, ponad trzy miliony w Brazylii, dwa miliony w Indiach i niemal 900 tys. w Rosji. Polska z niecałymi 52 tysiącami przypadków na szczęście nie zalicza się do tej grupy, ale dobrze nie jest.

bCYatWou

Popatrzmy więc na dane dla krajów, które mają podobną liczbę zakażonych jak my. Jak wynika z danych amerykańskiego uniwersytetu medycznego Johna Hopkinsa, w podobnej sytuacji jak Polska są Portugalia (52 tys.) i Singapur (55 tys.). Z tym, że Singapur ma niecałe 6 milionów mieszkańców. Portugalia – około 10 milionów. Czyli podobna liczba zakażonych, ale znacznie mniejsza populacja – w przypadku Singapuru sześciokrotnie, Portugalii ponad trzykrotnie.

Eksperci od dawna wskazują, że realna liczba zakażonych w Polsce może być wyższa od oficjalnych danych. Wynika to z tego, że spora część zarażonych może przechodzić infekcję bezobjawowo. Ponadto sprawy nie ułatwia liczba przeprowadzanych w naszym kraju testów.

Jeszcze w tym tygodniu okazało się, że w Polsce przeprowadzono aż o 10 proc. testów na koronawirusa mniej, niż pierwotnie podawało Ministerstwo Zdrowia. A to dlatego, że w WSSE Kielce dochodziło do błędnego raportowania testów. Tym samym po odjęciu 10 proc. próbek okazuje się, że łączna liczba testów sięga 2 199 085 próbek pochodzących od 2 102 780 osób. W przeliczeniu wykonanych testów na milion mieszkańców okazuje się, że plasujemy się w europejskim ogonie.

bCYatWoO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(178)
Waldek 14l
miesiąc temu
Dobrze że jest wypłaszczenie , i nie trzeba kolejnych respiratorów kupować od instruktora narciarstwa.
Nie ma opande...
miesiąc temu
kolejna #koronasciema dla kasy i władzy. Urojona pandemia bezobjawowa. Tak jest to możliwe w cywilizowanym świecie gdzie kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą.
Wolna niedzie...
miesiąc temu
W niedzielę to się odpoczywa nie robi testy takie mamy przyzwyczajenia Narodowe.Zobaczymy w poniedziałek jak będzie z wynikami testów.
bCYatWoP
Zmora Wiecki
miesiąc temu
KOLEJNY SUKCES RZĄDU! Wirus jest w odwrocie, nie ma się już czego bać. Latem wirusy grypy i ten koronawirus są słabsze.
GieTek
miesiąc temu
Głupoty piszecie. To nie koronawirus odpuścił tylko sanepid z ilością testów. Tak jest w każda sobotę i niedzielę.
Najnowsze komentarze (178)
Garść rozumu:
miesiąc temu
Pandemia jest. Podobnie jak wypadki na drogach. I nikt nie zakazuje używania samochodów. Nawet nikt nie zakazuje produkcji tych jadących szybciej niż np. 100 km na godzinę. Problemem jest to, że zakres bzdur wprowadzanych do walki z pandemią jest totalnie nieadekwatny do zagrożeń z niej wynikających...
Korona
miesiąc temu
Daje chwile wytchnienia hahaha za to nie ma wytchnienia od waszych bzdur i propagandy
Nie straszcie
miesiąc temu
Podawajcie może także liczbę chorych wymagających podłączenia do respiratorów, czy ona drastycznie rośnie, a nie, podajecie praktycznie ile jest bezobjawowych. To tak jakby robić testy na grypę i straszyć ludzi setkami tysięcy zakażonych, ale co najwyżej z katarem.
optymistka
miesiąc temu
Czy u was zawsze przy dobrej wiadomości musi być też dodana i ta zła???
poniedziałek ...
miesiąc temu
jest niby spadek bo minister i laboratoria miały weekend jutro odrobi zaległe notowania `~~ 1200 dane spływają od rana
ewa
miesiąc temu
To co "mędrcy" podają to jest liczba pozytywnych testów, a nie liczba zachorowań. Badają całe społeczeństwo ?
czary mary
miesiąc temu
Czego się nie robi dla przykrycia nieudolności. Myślę, że celowo partia zawsze rządząca i praworządna robi zadymy (LGBT), aby nie widać było ich błędów a szczególnie - wypaczeń. Tak lepiej brać i brać, rozliczać, dotować - bo nam się należy.
Paulus
miesiąc temu
Wzrosła liczba "zakażonych", a liczba zgonów jednocyfrowa, ciekawe
bCYatWoH
kasia
miesiąc temu
Dla zdrowia najlepszy jest domowy syrop na odporność, moja babcia robiła podobny. Polecam przepis ze strony pelniasmakow pl
oj
miesiąc temu
To nie koronawirus dał oddech. Po prostu w niedzielę zrobiono mniej badań.
Likus
miesiąc temu
98% to chorzy bez żadnych objawów... stan podgorączkowy 37% i osłabienie organizmu... WHO i bruxelka napędzają biznes producentow leków i szczepionek, liczy się wzrost kursu akcji na giełdach , z tego mają odpał...
babcia jola
miesiąc temu
Dobrze jak ludzi trzyma się w rygorze. To tak będzie trwało. Plaże, góry , ulice , koncerty, supermarkety, otwarte. A taki mały urząd zamknięty, zapytania do skrzynki. To jest paranoja, paranoja.
wstyd
miesiąc temu
Oszustwa część dzisiejsza !!!
magdalena
miesiąc temu
BOLSONARO oskarzony do HAGI jako ludobujca narodu. tak wyglada koronawirus USA 5 mln zakazonych 162000 zmarlych . tez slyszeli ze nie ma covidu . hm . czy to nie dziwne nie ufamy w te dane .ludzie dbajcie o siebie bo nikt wam nie pomoze ostrzegamy was.
...
Następna strona