Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawius w Polsce. Minister rolnictwa zapewnia, że żywności nie zabraknie

Możemy być spokojni o bezpieczeństwo żywnościowe - zapewnia Jan Krzysztof Ardanowski. Podkreśla, że na półkach sklepowych produktów spożywczych nie zabraknie. Skrytykował również nieuzasadnione, jego zdaniem, windowanie cen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa (Fot: Jan Bielecki/East News)

- Produkcja polskiego rolnictwa jest bardzo wysoka. Mamy bardzo duże zapasy zbóż konsumpcyjnych, głównie pszenicy - to 5 mln ton - która wykorzystywana jest w produkcji makaronów Są duże zapasy warzyw – w tym ziemniaków. Za kilkanaście dni pojawią się nowalijki, prężnie działa produkcja szklarniowa. Nawet produkty mleczarskie mamy w większym zapasie. Mleka jest pod dostatkiem, bowiem w tym roku zimy nie było. Produkcja mięsa idzie pełną parą - wyliczał na antenie Polskiego Radia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Gość Sygnałów Dnia podkreślał, że nie ma podstaw do obaw, zarówno po stronie przetwórstwa, jak i surowców. - W sytuacjach kryzysowych ludzie rezygnują z wielu rzeczy, ale nie z żywności. Pomimo zawirowań, kolejek na granicach, zerwanych łańcuchów dostaw w różnych branżach, to sektor żywności jest stabilny - zapewnił.

Koronawitus. Pakiet pomocowy dla firm. Premier: "Gwarancje kredytowe i płynność"

Odniósł się również do ogołoconych półek sklepowych. - Te zakupy były psychologicznie uzasadnione, to była naturalna reakcja na niepewność, ale chcę uspokoić, nie ma obaw ani strachu, że w Polsce zabraknie żywności - podkreślał.

Zaznaczył również, że sprzedawcy nie mogą wykorzystywać trudnej sytuacji do podnoszenia cen. - Nie ma podstaw, aby drastycznie rosły ceny. Sklepy być może wycofują się z promocji, może są wyższe koszty dostaw, ale ceny paliw spadły. Nieuzasadnione podwyżki są nieetyczne. To złodziejstwo - mówił.

Prezydent Andrzej Duda zapowiada "tarczę antykryzysową", która ma osłonić firmy przed efektami pandemii koronawirusa
Pakiet pomocowy dla firm warty 73,2 mld zł. Głównie pożyczki i poręczenia

Jak zaznaczył, państwo nie będzie bierne. - Już trwają kontrole UOKiK i Inspekcji Handlowej. Ceny nie mogą drastycznie rosnąć.

Zdradził również, że rząd pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami, aby umożliwić pracownikom sezonowym pozostać w Polsce dłużej. - Dla pracowników sezonowych chcemy wydłużyć czas pozwolenia pobytu, abyśmy nie stracili wartościowych pracowników, głównie zza wschodniej granicy - zaznaczył.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2020

anty..CENY STRASZNIE WZROSŁY!!!! to kłamstwo że ceny mięsa zostaną w sklepie i mieso i wędlny strasznie podrożały od soboty to skandal!!!

19-03-2020

bob.Minister Zdrowia też zapewniał ,że jesteśmy przgotowani ,wszystko pod kontrolą, a teraz widać jak rząd PiS jest obsadzony niekompetentnymi kolesiami. … Czytaj całość

19-03-2020

gutekOczywisci zywnosci nie zabraknie tylko za jaka cene ?

Rozwiń komentarze (7)