Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Korzystasz z pomocy publicznej? Nie zarobisz dużo. Ustawa uchwalona

175
Podziel się

W czwartek wieczorem Sejm uchwalił ustawę o pomocy publicznej. W ostatniej chwili wpisano do niej poprawkę autorstwa Lewicy, która ogranicza wynagrodzenia dla prezesów i dyrektorów w firmach, które z pomocy skorzystały.

Sejm uchwalił ustawę o pomocy publicznej wraz z poprawką Lewicy, która wprowadza limit wynagrodzeń dla zarządzających firmami, korzystającymi z pomocy państwa
Sejm uchwalił ustawę o pomocy publicznej wraz z poprawką Lewicy, która wprowadza limit wynagrodzeń dla zarządzających firmami, korzystającymi z pomocy państwa (PAP)
bDUBYgZN

"Sejm przyjął właśnie moją poprawkę do ustawy o pomocy publicznej. W firmach ratowanych przez budżet obscenicznie wysokie pensje prezesów będą zakazane. Jeśli firma bierze publiczne środki, nie może ich przehulać na wydatki szefa!" - napisał na Twitterze jeden z posłów Lewicy i lider partii Razem Adrian Zandberg.

Dodał również nie bez ironii, że "czasem siła argumentów działa nawet w Sejmie". A to dlatego, że jego poprawka była głosowana jako wniosek mniejszości. Poparło ją jednak 227 posłów PiS, 5 Koalicji Obywatelskiej, cały klub Lewicy oraz jeden poseł PSL-Kukiz'15.

Co to oznacza w praktyce? W ustawie znajdzie się zapis, który postawi sprawę jasno: bierzesz pomoc od państwa, to przez rok nie zarabiasz więcej niż 4-krotność średniej krajowej.

bDUBYgZP
Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza finansowa zwiększy <a href="https://money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zadluzenie-finanse-publiczne-dlug-polski,11,0,2408459.html">dług publiczny</a>. Prezes PFR: "to się opłaci"

Taki zapis ma dotyczyć wszystkich osób zarządzających w firmie, niezależnie od formy zatrudnienia czy wielkości przedsiębiorstwa: prezesów, dyrektorów, kierowników oraz wszystkich ich zastępców.

Według dzisiejszych danych (w I kwartale średnia krajowa wyniosła ok. 5367 zł brutto) oznaczałoby to, że taki kierownik nie mógłby zarabiać przez rok więcej niż 21 468 zł brutto. W wielu dużych firmach taka pensja oznacza sporą obniżkę dla osób zarządzających.

bDUBYgZV

Warto jednak zauważyć, że ustawa o pomocy publicznej nie ma nic wspólnego z koronawirusem czy tarczami antykryzysowymi, proponowanymi przez rząd. Dotyczy firm objętych restrukturyzacją lub tych, które tą restrukturyzacją nie zostały jeszcze objęte.

Zwracał na to uwagę poseł sprawozdawca Krzysztof Tchórzewski.

- Ustawa daje duże możliwości ratowania, wsparcia restrukturyzacyjnego i restrukturyzacji przedsiębiorstw w formie pomocy publicznej - mówił Tchórzewski.

bDUBYgZW

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUBYhaq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(175)
jedyny nieumo...
11 miesięcy temu
Zamberg prezydentem, jeszcze można zmienić kandydata
Hybrid
11 miesięcy temu
Fantastyczna poprawka :) Już widzę miny całej wierchuszki TVP :)
LOL
11 miesięcy temu
Lenin wiecznie żywy, ale niestety tym razem ma rację, skoro mają dostać kasę z POdatków, to niech będzie to ograniczone
bDUBYhar
Mańka gorszeg...
11 miesięcy temu
Zandberg jest super. Obserwuję go od dawna i dziwię się, że ma tak małe poparcie. To wyjątkowo inteligentny i zrównoważony człowiek. Poza tym od urodzenia przy kasie, więc nie ma potrzeby kraść.
popieram
11 miesięcy temu
brawo.
...
Następna strona