Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KB
|

Koszenie traw i wyrywanie chwastów nie ma sensu. Naukowcy nie mają wątpliwości

539
Podziel się:

Miejskie nieużytki i dzikie chaszcze w Warszawie pochłaniają o wiele więcej dwutlenku węgla niż wypielęgnowane i przystrzyżone trawniki i parki, których utrzymanie kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych rocznie – ustalili naukowcy z SGGW i Uniwersytetu Łódzkiego. Zaskoczeni?

Koszenie traw i wyrywanie chwastów nie ma sensu. Naukowcy nie mają wątpliwości
Uczeni dowiedli, że parkowe wypielęgnowane trawniki pochłaniają – 3,8 t/ha CO2, a dziko porośnięte chwastami łąki – aż 7,0 t/ha (money.pl, Rafał Parczewski)
bEJozurV

Kosić trawnik, czy nie kosić? – oto jest pytanie, które nabiera nowego wymiaru. Piętnastu naukowców z SGGW i Uniwersytetu Łódzkiego przyjrzało się problemowi bardzo wnikliwie. Przez trzy lata przebadali miejską zieleń w Warszawie, porównując dzikie chaszcze z wypielęgnowanymi miejskimi parkami.

Wyniki swoich obserwacji opublikowali niedawno na łamach pisma naukowego "Ecosystem Services", pod znamiennym tytułem: "Wartość nicnierobienia". Nie spodobają się one miłośnikom uporządkowanych i równo ogolonych miejskich skwerów.

Zobacz także: Logistyka poturbowana przez pandemię. Czas oczekiwania na towary prędko nie spadnie
bEJozurX

W większości badanych parametrów (m.in. ilości wychwytywanych przez rośliny szkodliwych pyłów PM10 oraz PM2.5) nie było różnicy, czy o zieleń się dbało, czy nie.

Zaskakujące wyniki badań

Różnice pojawiły się dopiero w przypadku pochłaniania dwutlenku węgla. I tak przykładowo: hektar zadrzewionego parku pochłania średnio – 7,7 t/ha CO2, a zadrzewiony nieużytek – 9,8 t/ha, czyli znacznie więcej.

Jeszcze większe różnice pojawiły się w przypadku trawników. Te parkowe pochłaniają – 3,8 t/ha CO2, a dziko porośnięte chwastami łąki – aż 7,0 t/ha.

bEJozusd

Nie tylko o dwutlenek węgla tu chodzi, ale też i o pieniądze. Utrzymanie zieleni parkowej to koszt kilku tysięcy złotych rocznie. Naukowcy sprawdzili też, co o miejskiej zieleni myślą warszawiacy.

Pola Mokotowskie dobrym przykładem

Zdaniem Sikorskiej wyniki badania mogą zachęcić mieszkańców, spółdzielnie czy zarządy zieleni do zmniejszania zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrym przykładem może być tu Pole Mokotowskie, gdzie przeprowadza się selektywne koszenie trawy. Dodaje przy tym, że nie chodzi o to, by teraz zaczęto zaniedbywać miejsca reprezentacyjne czy stare parki z bogato rozwiniętą roślinnością.

Nie namawia również do zapuszczenia miejsc, w których mieszkańcy miast lubią urządzać pikniki na kocu czy grać w piłkę. Trudno robić to w chaszczach. Dr Sikorska uważa, że wszystko jest kwestią proporcji, terenów intensywnie pielęgnowanych powinno być zwyczajnie mniej, jedynie w miejscach reprezentacyjnych. Jak podkreśla ekspertka, ogólne poczucie estetyki i przekonanie, że w mieście musi panować porządek, powoli ustępuje nowej wiedzy, szczególnie tej, która dotyczy zmian klimatu.

bEJozuse

Dyskusja, czy zostawić chaszcze, czy przekształcić je w wypielęgnowany park, czeka wkrótce warszawskich urzędników i samorządowców, którzy planują założenie parków na nieużytkach przy Górce Kazurce czy pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Jakiego wyboru dokonają?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJozusy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(539)
emeryt43
2 miesiące temu
Nie trzeba być naukowcem aby stwierdzić ,że wycinanie lasów , koszenie do gołej ziemi trawy to degradacja środowiska i wysuszanie gleby ! Proste jak drut !
Waldi
2 miesiące temu
Co chwila reklamują się aparaty słuchowe .Ila właściwie kosztuje aparat? Potrzebnzęśliwychy mi był aparat słuchowy bo mam duży niedosłuch ,Jedna pani zaproponowała mi aparat za 4212zł , w innym miejscu pani tej samej klasy aparat zaproponowała za 2900zł ,na to pierwsza pani stwierdziła że taki aparat mogę mieć już za 2370zł .Według mnie nikt tego nie kontroluje i punkty sprzedające te aparaty ,biorą za nie ile chcą .Najwyższy czas aby się tym ktoś zajął ,bo to jest szaleństwo i złodziejstwo w jednym .Żerowanie na ludziach nieszczęśliwych dotkniętych chorobą.To wszystko dzieje się w bogobojnym katolickim kraju .W Polsce
rewa
2 miesiące temu
artykul na zamowienie trzaska warszawskiego. kasy braK NA KOSZENIA WIEC WCISKA SIE CIEMNOTĘ I CHASZCZACH. WSTYD NAUKOWCY. ZA KASE WSZSTKO NAPISZECIE ,, to powinno byc surowo napietnowane aby tak daej uniwerki nie robiły bo to juz nie nauka a byznes.
bEJozusz
duduś
2 miesiące temu
Przyszła tama moda z juesej na trawniki. Kiedyś w czasach prl i latach 90 nawet kosiarki nie mieliśmy. Przychodził co jakiś czas facet z kosą (ręczną) nakosił dla królików i dalej rosło :D. Teraz to by somsiedzi zaraz na skarke polecieli że im nasiona chwastów na piękne trawniki przełażą.
Pszeciesz
2 miesiące temu
to sie robi dla zdrofia, a nie dla naukofcuf
...
Następna strona