Notowania

"Krowa plus" podpisana. Nowe dopłaty dla rolników

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie dopłat dla rolników, którzy poprawią dobrostan zwierząt w swoich hodowlach. Ministerstwo rolnictwa chce wydać na ten cel 50 mln euro z unijnych środków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Prezydent podpisał ustawę o dopłatach dla rolników.

Tak zwany program "Krowa plus" to ubiegłoroczna obietnica kampanii PiS do Parlamentu Europejskiego. W ramach "piątki Kaczyńskiego" kierowanej do rolników szef PiS zapowiedział dopłaty dla rolników.

23 stycznia Sejm znowelizował ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich. W ustawie znalazły się zapisy o wsparciu rolników, którzy poprawią warunki utrzymania zwierząt.

Wśród działań poprawiających dobrostan zwierząt jest m.in. zwiększenie powierzchni przypadającej na jedno zwierzę o 20 proc. ponad minimalne wymogi czy zapewnienie stałego dostępu do pastwiska lub wybiegu.

Oglądaj też: Cios w branżę mięsną. Jesteśmy potęgą, choć są problemy

O dodatkowe pieniądze można się ubiegać w ramach wniosku o dopłaty bezpośrednie. Jak szacuje resort rolnictwa, z dopłat będzie mogło skorzystać ok. 65 tys. hodowców.

Hodowcy trzody będą mogli liczyć na 301 zł rocznie na lochę i 24 zł na tucznika. Rolnik, który będzie wypasał krowę mleczną przez minimum 120 dni w roku, dostanie 185 złotych. W przypadku krów mlecznych, trzymanych w grupie, jeśli dostępna dla każdego zwierzęcia powierzchnia zwiększy się o 20 proc., dopłata wyniesie 595 zł rocznie na każdą krowę.

W przypadku krów "mamek", 329 zł rocznie będzie przyznane hodowcy, który zapewni dostęp zwierzętom dostęp do wybiegu.

Nowe przepisy wejdą w życie 15 marca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rolnictwo, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-02-2020

PLUSA kiedy SENIOR + !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

25-02-2020

NowyGłupota tego rządu sięga zenitu.

24-02-2020

lucyferPisowska obłuda, na Unię napluć a potem za unijne pieniądze zrobić kampanię wyborczą.

Rozwiń komentarze (321)