Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kwarantanna po powrocie z zagranicy. Jak otrzymać zasiłek chorobowy?

4
Podziel się:

Osobom poddanym kwarantannie lub izolacji przysługuje prawo otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego.

Wypłata zasiłku chorobowego przez ZUS zależna jest od decyzji państwowego inspektora sanitarnego. Jeśli uzna on, że w trakcie kwarantanny pracować nie można, to takiemu pracownikowi przysługuje zwolnienie lekarskie, a co za tym idzie także zasiłek.
Wypłata zasiłku chorobowego przez ZUS zależna jest od decyzji państwowego inspektora sanitarnego. Jeśli uzna on, że w trakcie kwarantanny pracować nie można, to takiemu pracownikowi przysługuje zwolnienie lekarskie, a co za tym idzie także zasiłek. (Shutterstock)

Zgodnie z decyzją rządu każda osoba wracająca z zagranicy jest automatycznie kierowana na dwutygodniową kwarantannę. To ma pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa. Osoby przebywające na kwarantannie nie mogą pracować, ale za okres kwarantanny przysługuje im wynagrodzenie, które wypłaca pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy za okres kwarantanny?

Wypłata zasiłku chorobowego przez ZUS zależna jest od decyzji państwowego inspektora sanitarnego. Jeśli uzna on, że w trakcie kwarantanny pracować nie można, to takiemu pracownikowi przysługuje zwolnienie lekarskie, a co za tym idzie także zasiłek. W przeciwnym wypadku wynagrodzenie wypłaca pracodawca.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Aby otrzymać zasiłek, trzeba być objętym ubezpieczeniem chorobowym. W przeciwnym wypadku, nawet w przypadku decyzji powiatowego inspektora sanitarnego, wypłata zasiłku nie przysługuje pracownikowi.

Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy za okres kwarantanny?

W celu otrzymania wypłaty zasiłku niezbędne jest złożenie specjalnego oświadczenia w terminie 3 dni roboczych od zakończenia kwarantanny. Takie oświadczenie składane jest bezpośrednio u płatnika składek. Jedynie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie do ZUS.

Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, pracodawca w ciągu siedmiu dni przekazuje oświadczenie ubezpieczonego do ZUS. Pracodawca może wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
KOD
4 lata temu
Zapytaj sie Tuska On Siedzi juz 2 Miesiace
Sabina
4 lata temu
Trzeba pobrać druk z ZUS i podbić w sanepidzie do trzech dni po kwarantannie i przekazać pracodawcy .To nie działa na telefon
Sabina
4 lata temu
Trzeba pobrać druk z ZUS i podbić w sanepidzie do trzech dni po kwarantannie i przekazać pracodawcy .To nie działa na telefon
simon
4 lata temu
dzwoniłam do sanepidu po decyzję o przymusowej kwarantannie na co sanepid z zielonej góry stwierdził że nie mają takiego narzędzia ani pocenie wystawiania ich, tak więc zadzwoniłam do zus wiec usłyszałam ze koszty obywatel tez musi ponieść i nikt mu za to płacił nie będzie. oczywiście minęły już 3 tygodnie od zakończenia kwarantanny wiec czytam ze tylko w ciągu 3 dni od zakończenia. Żenada . Państwo teoretyczne a wszelkie rozwiązania tylko na papierze ! Ale ciemnogrod i tak zagłosuje na nieudasow !