Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Likwidacja kopalń. Unijna komisarz chwali porozumienie rządu z górnikami

4
Podziel się:

Unijna komisarz energii Kadri Simson pochwaliła w rozmowie z "Financial Times" porozumienie, które rząd zawarł z protestującymi górnikami.

Likwidacja kopalń. Unijna komisarz chwali porozumienie rządu z górnikami
Unijna komisarz chwali Polskę. (Materiały prasowe)

Kadri Simson chwaliła decyzje różnych państw europejskich ograniczających wykorzystanie węgla w energetyce, w tym m.in. Grecji, która zamierza całkowicie wyeliminować wykorzystanie węgla brunatnego, i Polski, która zobowiązała się do likwidacji kopalń.

"Wiemy, że sektor energetyczny ma do odegrania rolę w osiągnięciu co najmniej 55-procentowej redukcji gazów cieplarnianych do 2030 r. - bo teraz tego nie robi" - powiedziała unijna komisarz w rozmowie z "Financial Times".

Jak podaje gazeta, Polska jest szóstą co do wielkości gospodarką Unii Europejskiej. Obecnie 40 proc. swoich potrzeb energetycznych zaspokaja przy pomocy węgla.

Zobacz także: Zamykanie kopalni. Co z górnikami? "Zatrudnienie albo pieniądze"

Polski rząd w tym roku jako ostatni podpisał się pod unijnym celem osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r., obawiając się, że zielona transformacja będzie nieproporcjonalnie kosztowna dla gospodarki.

"Wiele państw członkowskich wycofało się z węgla szybciej niż przewidywano. Większość rządów albo już wycofała się z węgla, albo wyznaczyła datę i wspólnie jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszych celów w zakresie energii odnawialnej" - mówiła "FT" Simson.

Pod koniec października, po trwającym przez kilka dni proteście, rząd i górnicze związki zawodowe zawarły porozumienie dotyczące przyszłości polskich kopalń.

Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r. Do tego czasu branża ma być subsydiowana. Ponadto, górnicy dołowi będą mieli gwarancję zatrudnienia w kopalni aż do emerytury.

Pozytywne zdanie unijnej komisarz może mieć duże znaczenie w walce o to, aby postanowienia mogły zostać zrealizowane, bo na dotowanie kopalń, według obowiązujących przepisów, musi się zgodzić Komisja Europejska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Od teraz
4 lata temu
wungiel tylko od patronów tw-brylanta ze wschodu ...
Domi
4 lata temu
Niech im jeszcze gałe zrobi jak tak go poniosło. Masakra
on
4 lata temu
kiedy zamkną nienieckie i inne kopalnie co ?
Wiera
4 lata temu
Nie bójta sie! Chiny, CCCP i USA nadrobią produkcję CO2 w 300% normy:))