Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Likwidacja TVP. Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego

62
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy Kodeksu spółek handlowych o rozwiązaniu i likwidacji spółki rozumiane w ten sposób, że z mocy samej ustawy obejmują także publiczne media.

Likwidacja TVP. Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Wszelkie decyzje wydane ws. publicznej rtv na podstawie przepisu Kodeksu spółek handlowych o odwołaniu członka zarządu przez walne zgromadzenie - nie wywołują żadnych skutków prawnych - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

Spór o TVP

Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(62)
Faktyyy
3 miesiące temu
Jak powiedział Jan Rokita "Nieznany dotąd, i to (na ile sięga moja wiedza) w horyzoncie całej europejskiej nowożytności, przypadek zakwestionowania mocy prawnej kluczowych instytucji ustrojowych jakiegoś państwa, w tym powołanych na mocy jego ustawodawstwa sądów, teraz proklamowanych 'nie-sądami"
Marek
3 miesiące temu
Nie głosowałem, ale to jest to działanie z konstytucją, ustawami i prawem ? :) Był już taki Pan, który demokratycznie doszedł do władzy w 1933 roku przywłaszczył sobie kompetencje prezydenta, unieważnił mandaty opozycji, a słowa były ustawami nazywał się Adolf Hitler. Kto teraz da gwarancje, że taki rząd nie odbierze mi uchwałą mojej własności prywatnej, domu, czy firmy. Przyszli po nich jutro przyjdą zwykłych obywateli.
Fakty
3 miesiące temu
Wyroki Wydaje LEGALNY, NIEZAWISŁY SĄD a nie polityczna PRZYBUDÓWKA Pisu
Jaś
3 miesiące temu
Nie można wprost napisać, że uznał dotychczasowe działania w tym zakresie za bezprawne.
Hehehe
3 miesiące temu
Konstytucja mówi coś o telewizji, chyba ta tworzona na Nowogrodzkiej!!?
...
Następna strona