Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|
aktualizacja

LOT uruchomił stronę dla Polaków chcących wrócić do kraju. Sprawdzamy jak działa

1078
Podziel się:

Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły stronę lotdodomu.com, gdzie polscy obywatele, którzy nie mogą inaczej wrócić do kraju, mogą się zapisać na czarter. Sprawdziliśmy, jak działa strona.

LOT uruchomił stronę dla Polaków chcących wrócić do kraju. Sprawdzamy jak działa
(flickr.com)

Strona to element programu prowadzonego przez rząd i narodowego przewoźnika, który ma na celu sprowadzenie do kraju obywateli polskich i ich rodzin, którzy nie są w stanie dostać się do Polski inaczej. - Zamykamy granice dla koronawirusa, chcemy by Polacy, którzy mają taką chęć mogli do Polski wrócić - mówił podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Rzeczywiście, na mocy decyzji rządu, od niedzieli wstrzymany ma być międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy. Natomiast na granicach będą przywrócone kontrole. Co do zasady granice są zamknięte dla obcokrajowców. Wjechać do Polski mogą polscy obywatele, ich małżonkowie i dzieci, a także ci, którzy mogą się wylegitymować Kartą Polaka oraz ci, którzy mają prawo pobytu na terenie Polski lub pozwolenie na pracę.

Mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski będą wpuszczone wszystkie samoloty wykonujące wcześniej zaplanowane loty czarterowe. Jednak są również obywatele, którzy nie mają biletów na loty czarterowe. Rząd szacuje, że za granicą przebywa około 1,5 mln Polaków, z czego między 200 a 500 tysięcy może chcieć wrócić do Polski w najbliższym czasie.

Zobacz także: Zobacz też: Żywności nie zabraknie. Nawet we Włoszech jest dowożona

I to właśnie do nich jest adresowany program #LOTdoDomu. Jak tłumaczyli na sobotniej konferencji premier i prezes PLL LOT Rafał Milczarski, jest ona skierowana w pierwszej kolejności do obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy pozostają poza granicami kraju i ze względu na znaczną odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski drogą lądową.

LOT planuje wykonać dodatkowe rejsy z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Malty oraz Stanów Zjednoczonych. Osoby znajdujące się w innych miejscach mogę głaszać zapotrzebowanie na przelot za pośrednictwem platformy internetowej LOT-u dostępnej pod adresem https://LOTdoDomu.com.

Na stronie można znaleźć formular do wypełnienia. Pierwszym problemem jest już znalezienie go na stronie, ponieważ nie jest wyraźnie oznaczony. Drugim problemem jest wybór lotniska, z którego chcemy wylecieć. Lista jest bardzo długa i obejmuje także lotniska, które już nie działają albo - nawet jeśli działają - to na pewno nie obsługują międzynarodowego ruchu lotniczego.

Dla przykładu - na samej Islandii można wybierać z sześciu lotnisk, podczas gdy międzynarodowe operacje są realizowane z Keflaviku. W Wielkiej Brytanii lotnisk do wyboru jest ponad dwadzieścia. W Papui Nowej Gwinei - sześć. I tak dalej. To powoduje, że lista jest nieintuicyjna i często się zacina. Znalezienie odpowiedniego portu lotniczego jest naprawdę w tych warunkach trudne.

Prezes LOT mówił na konferencji, że strona na dobre ruszy po godz. 22. Pierwsze czartery mają wystartować już w niedzielę. Wiadomo, że jeśli LOT ma przywieźć do kraju nawet pół miliona osób, to operacja potrwa przynajmniej kilka dni i będzie dość skomplikowana.

Rzeczywiście, po godz. 22 formularz stał się o wiele wygodniejszy. Nie trzeba już wybierać konkretnego lotniska, a tylko kraj wylotu. To bardzo duże ułatwienie w stosunku do wersji dostępnej wcześniej.

A ile to będzie kosztować? Premier zapewnił, że cena będzie zryczałtowana i dla każdego taka sama. "Za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość będzie zależała od kierunku, z którego realizowany będzie przelot: 400 – 800 PLN w granicach Europy i 1600 – 2400 PLN za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd" - informuje PLL LOT w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1078)
florka
3 lata temu
Czyli kolejne rozwiązanie, które będzie sporym ułatwieniem. Ogólnie cała akcja #LotDoDomu zbiera już swoje pozytywne żniwa. Coraz więcej zadowolonych polaków bezpiecznie wylądowało w Polsce, za co należą się brawa dla Lotu. To nie było łatwe zadanie i wymagało odpowiedniego podejścia do powagi sprawy.
Rafał
3 lata temu
Jak czytam wasze komentarze, to nie wierze własnym oczom. Jak można hejtować akcje, która sprowadza ludzi do ich domów. Nie ważne kto i po co pojechał za granice. Ważne jest to żeby bezpiecznie wrócił i tego powinniśmy się trzymać.
Bacha
3 lata temu
Czy ktos wie czy LOT ZABIERA tez ludzi do uk czy tylko przywozi?? dziekuje
Katastrofa
3 lata temu
No i po tym odróżnicie patriotów od egoistów. Teraz pomaga się Polakom a nie wygania ich i zostawia na pastwę losu jak to było za ekhem innych rządów... PO prostu...
Mruczek
3 lata temu
Polski rząd zachował się mega proobywatelsko w tej sytuacji. Myślę, że inne kraje mogą nam pozazdrościć.
...
Następna strona