Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

"Ludzi nie będzie stać". Były wiceminister mówi o "bombie politycznej"

120
Podziel się:

Wejście w życie nowych norm dla węgla przyniesie fatalne skutki polityczne. Już teraz rośnie problem społeczny ze względu na rosnące koszty gazu i energii elektrycznej, a jednocześnie ograniczana ma być dostępność węgla opałowego - ocenił we wtorek były wiceminister gospodarki Jerzy Markowski.

"Ludzi nie będzie stać". Były wiceminister mówi o "bombie politycznej"
Toczy się dyskusja nad wprowadzeniem wymagań jakościowych dla paliw stałych, zaostrzającym normy dla węgla. (Forum, Daniel Dmitriew)

We wtorkowej rozmowie na antenie Radia Piekary Markowski został zapytany o słowa minister przemysłu Marzeny Czarneckiej o "fatalnej jakości" polskiego węgla. Padły one podczas obrad podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji 12 czerwca w dyskusji nad proponowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projektem rozporządzenia ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych, zaostrzającym normy dla węgla.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Folwarczny styl". Prof. Koźmiński szczerze o obecnych liderach - Andrzej Koźmiński w Biznes Klasie

Były minister broni węgla

- Państwo się zagubili w tej swojej retoryce - ocenił Markowski, były wiceminister gospodarki w rządzie SLD-PSL w latach 90., w rozmowie z Radiem Piekary. - Śląski węgiel jest absolutnie dobrej jakości. Procesy wzbogacania, które są stosowane w polskich kopalniach, robią z tego węgla węgiel bezpieczny i użyteczny rynkowo. Tyle że uparliśmy się, żeby obwiniać ten węgiel za wszystko - uznał Markowski.

- Nowe normy to jest kolejny "inteligentny" sposób, żeby pogrążyć polskie górnictwo: przede wszystkim pozbawić go szansy na obecność na polskim rynku. Po drugie: obarczyć odpowiedzialnością za skutek ekologiczny, co jest znowu nieprawdą - zastrzegł.

- I po trzecie, pozbawić spółki węglowe przychodów ze sprzedaży węgla grubego, bo to dotyczy przede wszystkim węgla opałowego, z którego korzysta 4,5 mln gospodarstw, czyli ok. 9 mln osób, prawie jedna czwarta populacji. Ten węgiel w obrocie rynkowym ma cenę dwukrotnie wyższą od miałów energetycznych, więc jest to olbrzymia skala przychodów, której nie będą miały spółki węglowe. Nikt tego nie liczy. To jest porażające - ocenił Markowski.

Dyskwalifikują węgiel

W kontekście sporu pomiędzy resortami przemysłu i klimatu nt. rozporządzenia, Markowski zwrócił uwagę, że dotyczy ono całej gospodarki, a więc powinno podlegać uprzednim uzgodnieniom międzyresortowym. Zastrzegł, że zaproponowane ostatnio przez MKiŚ odsunięcie wprowadzenia norm o rok czy dwa nic nie zmieni, ponieważ są one tak wyśrubowane, że "dyskwalifikują zupełnie węgiel wydobywany w Polsce".

Odnosząc się do możliwości zastąpienia tego węgla importem, podkreślił, że "żaden producent węgla w Azji, w Afryce, skąd sprowadzamy w tej chwili węgiel, nie sprzedaje węgla tak głęboko zbadanego, żebyśmy wiedzieli, co kupujemy do końca". Dodał, że proponowane parametry spełnia węgiel rosyjski. - Chyba że komuś zależy, żeby do tego węgla wrócić - wtrącił.

"Bomba polityczna"

Markowski uznał, że cała sytuacja wiąże się z brakiem "wyobraźni politycznej": od lipca powstanie problem społeczny ze względu na rosnące koszty gazu i energii elektrycznej, a w tym samym czasie wprowadzany jest kolejny problem z ograniczeniem dostępności węgla opałowego.

- Czy trzeba być aż tak pozbawionym wyobraźni politycznej, żeby szykować sobie taką bombę polityczną, jak zupełne doprowadzenie do ubóstwa energetycznego? Ludzi nie będzie stać na gaz, na energię elektryczną i na węgiel. Więc na co? - pytał.

Podkreślił, że np. Japonia nie rezygnuje z węgla, a wkłada wysiłek, żeby go dostosowywać do parametrów ekologicznych. Uściślił, że w procesach wzbogacania węgla można usunąć z niego część siarki, osiągnąć określoną wilgotność czy zawartość popiołu. - Zapisaliśmy sobie to wprawdzie w tej nieszczęsnej umowie społecznej, ale nic w tej materii nie robimy - ocenił.

Jako wzór rozwiązania problemu ekspert wskazał nowe unijne przepisy, które mają ograniczyć emisję metanu w sektorze energetycznym, w tym z kopalni. Obciążono tam producentów opłatą za emisję i wskazano metody technologicznego ograniczenia emisji wraz ze skierowaniem opłat do producentów w celu technicznego ograniczania emisji.

Przyznał, że najbardziej racjonalną środowiskowo metodą byłoby przyspieszenie procesu wymiany indywidualnych źródeł ciepła w skali całego kraju. Za nadrzędne uznał jednak kwestie dostępności do energii oraz ceny. - Niczego bardziej by mi nie było wstyd, jak doprowadzenia do ubóstwa energetycznego w Polsce - powiedział Markowski.

Kontrowersyjny projekt

Zarówno wcześniejszy, jak i przedstawiony 11 czerwca projekt rozporządzenia MKiŚ dot. norm dla węgla są krytykowane przez branżę, w tym przez resort przemysłu. O wycofanie najświeższego projektu wniosły związki zawodowe. W ocenie skutków regulacji do projektu podkreślono m.in., że wejście w życie rozporządzenia pozwoli pozyskać środki w ramach KPO m.in. na poprawę jakości powietrza.

- Ten węgiel, ja to nazywam odpadem. Polski węgiel jest tak fatalnej jakości, wszyscy to wiemy, szału nie ma - mówiła minister Czarnecka 12 czerwca na podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji. Argumentowała, że dane, na podstawie których przygotowano projekt rozporządzenia, obejmują również dane dla węgla koksowego, o innych parametrach niż węgiel dla gospodarstw domowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(120)
123
4 tyg. temu
To pokłosie nicnierobienia w tej sprawie zabezpieczenia energetycznego Polaków od 30lat ,a ostatnie 8 lat tylko grabież do własnych kieszeni. Oni maja kasę by mieć ciepło a my?
Taka prawda
4 tyg. temu
Bo to jest fakt. Jeśli ludzi nie będzie stać zimą na ogrzewanie własnego domu to żadna partia która będzie rządziła w tym czasie nie utrzyma się przy władzy. To jest priorytet jeśli ktoś chce dalej rządzić .
BissMarck
4 tyg. temu
Czas na zryw społeczny póki nie za późno!
No cóż..
4 tyg. temu
To nie ma NIC wspólnego z ekologią... to przewał mający doprowadzić Nas do ruiny finansowej...
Kogo to
4 tyg. temu
obchodzi na co będzie stać Polaka? Kilka lat temu zalecali przytulanie się zimą do zwierząt.
...
Następna strona