Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

"Mamy to!". Jacek Sasin ogłosił decyzję ws. małego atomu

83
Podziel się:

Jest akceptacja dla budowy przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało w tej sprawie decyzję zasadniczą - poinformował minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Mamy to!". Jacek Sasin ogłosił decyzję ws. małego atomu
Jacek Sasin (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

"Mamy to! Jest akceptacja dla budowy małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce przez KGHM. MKiŚ wydało w tej sprawie decyzję zasadniczą" - napisał Jacek Sasin na Twitterze.

Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor.

Mała elektrownia jądrowa w Polsce. KGHM dostał decyzję

W 2022 r. KGHM podpisał z amerykańskim dostawcą technologii jądrowej NuScale Power umowę o prace wstępne. Był to pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR. Natomiast w kwietniu tego roku polski koncern złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kto obsłuży polskie elektrownie jądrowe? "Szkolenie kadry powinno zacząć się już teraz"

SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe, to technologia, która najbardziej zaawansowana jest w Kanadzie i USA. SMR-y to reaktory jądrowe o mocy nie większej niż 300 MW. Moc tradycyjnych, "dużych" reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

Uzyskanie decyzji zasadniczej stanowi wyraz poparcia państwa dla realizacji danego przedsięwzięcia. Uprawnia do ubiegania się o kolejne decyzje administracyjne, takie jak decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę.

Grupa KGHM Polska Miedź jest producentem miedzi i srebra rafinowanego. Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą i hutniczą. Ma aktywa na trzech kontynentach. Skupia się na wydobyciu rud, produkcji miedzi i innych metali nieżelaznych. Skarb Państwa ma 31,79 proc. akcji firmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
sondor
5 miesięcy temu
Modułowa, czy nie modułowa - to jest atom a do tego potrzebna jest woda do chłodzenia. Meteorolodzy już teraz ostrzegają przed globalną suszą, co będzie np. za 4 lata jak klimat jeszcze gorsze temperatury przyniesie i zacznie faktycznie brakować wody - powiem może brzydko - moczem Sasina nie schodzi się atomu. Tak więc to cieszenie się to nic innego jak jak morał z tego urywka piosenki: "poszedł Jarek na jarmarek kupić sobie byczka, przyszedł do dom zadarł ogon, a to jałowiczka"!!!
emerytka
5 miesięcy temu
JUZ NIE ZDAZY TYM KIEROWAC ....BEDZIE SIEDZIAL
Maria z Torun...
5 miesięcy temu
Polacy mają Patriotyczny obowiązek wspierać naszego Sojusznika, gdy jest On w potrzebie, tak jak Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko wspierali walkę młodych Stanów Zjednoczonych o Niepodległość. Nie pytaj więc, co Ameryka może uczynić dla Ciebie, ale co Ty możesz uczynić dla Ameryki.
sołtys
5 miesięcy temu
a czy przypadkiem kghm em nie zarządza taki mały geniusz co niedawno był prezesem poczty i dał sasinowi medal za gospodarność ?
Piotrowicz
5 miesięcy temu
Moim zdaniem to zwykły przestępca
...
Następna strona