Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

KGHM zbuduje małą elektrownię jądrową. Jacek Sasin dziękuje spółce

49
Podziel się:

KGHM złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce – poinformowała spółka w komunikacie. Za zaangażowanie w rozwój energetyki jądrowej miedziowej spółce podziękował Jacek Sasin.

KGHM zbuduje małą elektrownię jądrową. Jacek Sasin dziękuje spółce
Jacek Sasin chwali KGHM za rozwój energetyki jądrowej (PAP)

"Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Uzyskanie decyzji zasadniczej stanowi wyraz poparcia państwa dla realizacji danego przedsięwzięcia" - podkreślono w komunikacie miedziowego giganta.

Dodano, że teraz KGHM może ubiegać się o uzyskanie szeregu kolejnych decyzji administracyjnych np. lokalizacyjnej czy zezwolenia na budowę.

Zaznaczono, że do czasu zakończenia procedury administracyjnej KGHM nie udziela informacji o przebiegu postępowania i szczegółach wniosku.

Sasin dziękuje KGHM

Podkreślono, że zaangażowanie spółek skarbu państwa w transformację energetyczną wspiera wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- Energia jądrowa jest energią czystą, tanią, bezpieczną i zapewni Polsce dalszy rozwój. Zaangażowanie polskich firm w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju pozwoli nam skutecznie budować silne państwo. Dziękuję, że KGHM bardzo mocno się zaangażował w ten proces - zaznaczył cytowany w komunikacie Jacek Sasin.

Prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Tomasz Zdzikot przypomniał, że KGHM to jedna z największych polskich firm i jednocześnie jeden z największych w kraju odbiorców energii.

- Oczywiste jest nasze zaangażowanie w projekty energetyczne, wśród których pierwszoplanowe znaczenie ma projekt jądrowy. To przedsięwzięcie, które będzie w przyszłości gwarancją stabilności naszego działania. Biorąc zaś pod uwagę skalę zapotrzebowania KGHM, transformacja energetyczna firmy w kierunku źródeł odnawialnych i reaktorów jądrowych, będzie też istotnym elementem całego polskiego miksu energetycznego - podkreślił prezes KGHM.

KGHM jest zaangażowany w rozwój energetyki jądrowej w Polsce tj. budowy małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). W 2022 roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
DD221
rok temu
Nie rozumiem euforii ? KGHM stawia tą elektrownie dla swoich potrzeb !
rządsiewyżywi
rok temu
pieniądze pójdą na przygotowania,przygotowania,przygoto.................
hmm...
rok temu
Cały świat odchodzi od atomu bo jest problem z odpadami a w przypadku awarii mamy skażenie na cały świat! No ale my jesteśmy 50 lat za murzynami i dlatego pchamy się w to bagno. Znając nasze dobre tradycje jeszcze wywodzące się z PRLu połowa materiałów na budowę zniknie a zastąpi się je tańszymi zamiennikami. Jak się doda do tego zatrudnienie obsługi po taniości to na pewno nic dobrego z tego nie będzie. W przypadku Jaworzna blok węglowy po prostu nie działa ale przy atomie aż strach się bać!
Pozorovatel
rok temu
Wraca nowe. Dla refleksji proponuję wysłuchanie ballady architekta - budowniczego Polski Ludowej Stanisława Staszewskiego. Tag wyszukiwania na YT xGsDEAbCaZA
Niech lalkę i...
rok temu
zrobi w ramach podziękowania :-D.
...
Następna strona