Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Manifestacja górników w Warszawie. Pójdą pod siedzibę PiS

35
Podziel się:

W piątek o godz. 11 rozpocznie się manifestacja górników, walczących o swoje miejsca pracy i przyszłość branży. Demonstracja odbędzie się pomimo zawartej przez związki zawodowe ugody z rządem.

Manifestacja górników w Warszawie. Pójdą pod siedzibę PiS
Górnicy jadą na Warszawę. (Śląsko-Dąbrowska Solidarność)

Górnicy rozpoczną demonstrację o godz. 11 przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Następnie przejdą pod kancelarię premiera.

Protest ma potrwać około 3 godzin.

Manifestację ogłoszono gdy w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej trwał protest. Górnicy po swoich zmianach zostawali pod ziemią, a w tym samym czasie przedstawiciele międzyzwiązkowego komitetu negocjowali z rządową delegację.

Zobacz także: Strajk górników? "Dochodzimy do ściany, będziemy walczyć"

Gdy udało się dojść do porozumienia, górnicy w ostatniej chwili odwołali demonstrację zaplanowaną na 25 września w Dąbrowie Górniczej. Piątkowej demonstracji w Warszawie jednak nie odwołano.

- Tego nie należy łączyć. Dzisiejszą demonstrację formalnie organizuje porozumienie związków zawodowych grupy kapitałowej PGE. Tę demonstrację zainicjowali górnicy węgla brunatnego, będą tam też przedstawiciele innych branż - mówi w rozmowie z money.pl Patryk Kosela z Sierpnia' 80. - Wiem, że koledzy już są w drodze na manifestację.

Umowa z górnikami

To, co górnikom udało się wynegocjować z rządem, to więcej czasu na transformację Śląska.

Po pięciu dniach podziemnych protestów i długich negocjacjach udało się wypracować porozumienie - polskie kopalnie mają pracować do 2049 roku.

Do tego czasu branża ma być subsydiowana. Ponadto, górnicy dołowi będą mieli gwarancję zatrudnienia w kopalni aż do emerytury.

Sprawa likwidacji kopalń nie jest jednak jeszcze przesądzona. Ponieważ państwo ma dotować wydobycie w kopalniach, na taką formę pomocy musi się zgodzić Komisja Europejska.

Burza w Tauronie

Z porozumienia z górnikami niezadowoleni są za to przedstawiciele Taurona, spółki energetycznej wykorzystującej węgiel.

"Nie akceptujemy sposobu, w jaki został przedstawiony projekt funkcjonowania rodzimej energetyki węglowej, a zostało to dokonane przy okazji transformacji sektora wydobycia. Dotychczasowy dialog jest pozorowany a jego forma jest nieakceptowalna! (…). Niedopuszczalna jest eliminacja środowiska energetyków tam, gdzie winna być wykorzystana możliwość konsultacji w ramach prawdziwego i rzetelnego dialogu" - czytamy w liście skierowanym do premiera przez związkowców.

Tauron wydobywa ponad 3 mln ton węgla rocznie, a w trzech kopalniach pracuje 4 tys. ludzi. Zdaniem związkowców, spółka została kompletnie pominięta w układzie rządu z górniczymi związkami.

- W firmie narasta frustracja, nastroje są złe – mówi w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl Piotr Serafin, szef Komitetu Protestacyjnego w Tauronie, też sieciowiec. - Przeciwstawiamy się temu, żeby górnicy decydowali o energetyce.

Umowa społeczna, regulująca funkcjonowanie sektora górnictwa węgla kamiennego, ma zostać sporządzona do 15 grudnia. Potem zostanie przedstawiona Komisji Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
ja
2 lata temu
Rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, łączą kopalnie z firmami energet. Pogrążają te firmy. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 70-80% (PGE, Enea, Energa były po ponad 20 zł i spadły na 4-6, Tauron był po ponad 5 zł i spadł do 1). Teraz się podniecają bo odrobiły 10% strat. Wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Przeczytajcie ksią.ż kę pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna, by umieć samemu zadbać finansowo o siebie.
pracownik, ni...
2 lata temu
Jeżeli kopalnie stać, żeby ich utrzymywać, to niech sobie pracują. Jeśli kopalnie stać na wypłacanie im emerytur poza obowiązujących większość obywateli systemem, to niech płacą. Tylko wara od moich pieniędzy, żeby ich nimi utrzymywać! Panie górnik jeden z drugim. Nie wstyd ci okradać rodaków?
brat p
2 lata temu
Ciekawe czy do Warszawy pojadą GÓRNICY BIUROWI Z PRZELICZNIKIEM DOŁOWYM? To już koniec oszukiwania uczciwych ludzi którzy ciężko pracują na nich.
narodowuiec
2 lata temu
I po co ?? przecierz i tak nic wam to ieda ??? wybral;iscie z pisu i teraz macie rzadyy czego chcecie a po za tymm jajk bylo za Gierka to tez wam nie pasowaloo Tow. G przynajmniej mial p w powarzaniu gornikow a ten???? taki niewielki czleczek ?? ma w mysli tylko zemste nie wazne ze z ajego pzryczyna
xxx
2 lata temu
pierwszym postulatem powinno być zrzeczenie się 13,14,15 ,Barbórki, deputatu węglowego i innych przywilejów ,wywalić połowę darmozjadów to może będą konkurencyjni chyba że jak kiedyś powiedziała jakaś sołtysowa im się także należy
...
Następna strona